Spis treści:
- Jakimi gatunkami kwiatów podkreślić świąteczny sezon?
- Ogród na święta
- Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie?
Świąteczny dom powinien pachnieć nie tylko piernikiem i choinką, ale także prezentować się uroczyście i okazale dzięki naturalnym roślinom ciętym, jodłowym wiankom czy ogrodowym kwiatom na Boże Narodzenie. Możliwości jest naprawdę sporo – natura przychodzi z pomocą, również w czasie pierwszych mrozów i pluchy za oknem. Dlatego warto z tego skorzystać.
Kwiaty na Boże Narodzenie – jakimi gatunkami podkreślić świąteczny sezon?
Mimo że to okres, w którym ze względu na niesprzyjające warunki nie rośnie tak dużo kwiatów, jak wiosną czy latem, można zaskoczyć gości przepięknymi kompozycjami florystycznymi. Wystarczy odrobina fantazji i kreatywności, by stworzyć urokliwe bukiety z kwiatów ciętych czy ozdoby z ogrodowych krzewów, naturalnie dostępnych w grudniu. Oto przykłady roślin na Boże Narodzenie, które można wykorzystać do ozdobienia domu w czasie świąt.
Przeczytaj też: Są piękne i nie boją się kaloryfera. Postaw je na parapecie
Cięte kwiaty na Boże Narodzenie
Oprócz tradycyjnych stroików warto ozdobić świąteczny stół czy komodę żywymi kwiatami w wazonie. Zawsze sprawdzą się ponadczasowe i uniwersalne róże. Ciekawą kompozycję, idealnie wpisującą się w świąteczny klimat, można wykreować, łącząc czerwone odmiany z anturium w tym samym kolorze, a jako dopełnienia użyć jarzębiny, eukaliptusa czy też świerkowych gałązek. Takie bukiety pasują do czerwonych, złotych i zielonych dekoracji świątecznych.
W czasie Bożego Narodzenia blaty będą stylowo ozdabiać amarylisy, goździki czy lilie. Te ostatnie mają jednak intensywną woń, dlatego możesz je wymienić na cyklameny, żeby nie dominowały zapachem podczas rodzinnego spotkania przy wigilijnym stole.
Świetnym pomysłem są cięte kwiaty na Boże Narodzenie. Stół będzie wyglądał imponująco. Fot.123RF.com
Pięknie prezentują się także ciemierniki, które eksponują kilka kolorów, dlatego łatwo dobierzesz barwę kwiatów do sezonowych dekoracji w salonie. Uniwersalna jest biel, która w zestawieniu z zielonymi dodatkami jeszcze bardziej zyskuje na wyrazistości. Bukiety w tym kolorze perfekcyjnie pasują do choinki ze srebrnymi czy niebieskimi bombkami.
Kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie
Podczas dekorowania domu nie może zabraknąć poinsecji, czyli popularnej gwiazdy betlejemskiej, która doskonale ożywia wnętrze, choć coraz częściej parapety i konsole zdobią także doniczkowe miniaturki anturium. To nie tylko czerwone odmiany, ale również białe, żółte, a nawet delikatnie różowe.
Zobacz także: Najpiękniejsze odmiany gwiazdy betlejemskiej. Nie tylko czerwone!
Gwiazda betlejemska to symbol Bożego Narodzenia. Fot.123RF.com
Charakterystyczne kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie to również ciekawa odmiana kwitnącego kaktusa, zwanego potocznie grudnikiem. Najczęściej zachwyca obfitym kwiatostanem w intensywnie różowym kolorze, ale zdarzają się także odmiany eksponujące łososiowe, burgundowe i białe kwiaty.
Do dekoracji warto sięgać również po doniczkowe cyklameny perskie, które zachwycają intensywnymi kolorami kwiecia oraz oryginalnymi, nakrapianymi liśćmi. Cyklameny są mniejsze niż gwiazda betlejemska, dlatego doskonale nadają się do ozdabiania małych blatów. Inne rośliny na Boże Narodzenie w doniczce to azalie indyjskie, których gama barw jest porównywalna z cyklamenem.
Ciekawym urozmaiceniem będzie cyklamen perski. Ten kwit występuje w wielu kolorach. Fot.123RF.com
Ogrodowe kwiaty na Boże Narodzenie
Typowym krzewem, którego nie może zabraknąć w czasie świąt, jest ostrokrzew. Jego walorami ozdobnymi nie są kwiaty na Boże Narodzenie, a ciemnozielone i połyskujące liście oraz utrzymujące się przez zimę kuliste owoce w czerwonym kolorze. Tak wspaniała dekoracja może być wyeksponowana w długich wazonach lub tworzyć klasyczne wianki świąteczne, które mogą zawisnąć w oknie i na drzwiach.
Popularną i naturalną dekoracją z ogrodu czy parku jest jemioła, kojarzona właśnie z Bożym Narodzeniem. Nie należy ona do roślin uprawnych, ale pojawia się jako półpasożyt na drzewach. Występuje przede wszystkim na gatunkach liściastych takich jak: jabłonie, grusze, brzozy, lipy i bardzo rzadko dęby. Jemioła może rosnąć także na drzewach iglastych – jodłach i sosnach. Warto przed świętami wybrać się na spacer w poszukiwaniu takiej dekoracji, która we wnętrzu prezentuje się wyjątkowo. Ciekawostką jest, że jemioła kiedyś była uznawana za świętą roślinę, a jej symbolika podkreśla znaczenie miłości, życia i płodności.
Sprawdź również: Dekoracyjne drzewko nie tylko na święta. Podpowiadamy, jak uprawiać ardizję zimą
Rośliny z ogrodu również mogą być świetną ozdobą na Boże Narodzenie. Fot.123RF.com
Inne rośliny na Boże Narodzenie
W świątecznych dekoracjach nie może zabraknąć również gałązek jodły, sosny czy świerka. Najczęściej są przyozdobione szyszkami, bombkami i świecą, tworząc obowiązkową dekoracją wigilijnego stołu. Do ich urozmaicenia używa się kwiatów gwiazdy betlejemskiej. Na parapetach ciekawie się prezentują również małe cyprysy i jałowce, które kształtem przypominają miniaturowe choinki. Można je dekorować na wiele sposobów.
Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie?
Żeby długo cieszyć się pięknem naturalnych roślin, należy zadbać o ich kondycję i zapewnić im dobre warunki.
Kwiaty cięte jak róże czy amarylisy są narażone na działanie bakterii, które powodują ich gnicie i więdnięcie. Aby do tego nie dopuścić, należy zwiększyć kwasowość wody – wystarczy dodać do wody specjalistyczny środek zakupiony w kwiaciarni. Jak domowymi sposobami przedłużyć świeżość naturalnych kwiatów ciętych? Do wazonu wsypuje się szczyptę soli, kwasku cytrynowego lub rozpuszcza w wodzie pół aspiryny.
Zobacz też: Dlaczego grudnik marnieje? Najczęstsze błędy w uprawie
Jeśli zastanawiasz się, jak pielęgnować kwiaty doniczkowe na Boże Narodzenie, koniecznie zwróć uwagę na gatunek rośliny. Gwiazdy betlejemskie są dość wymagające. Żeby szybko nie zgubiły swoich liści i nie straciły intensywnego koloru kwiatów, należy im zapewnić stałą temperaturę, a także nie stawiać w przeciągu, ponieważ są bardzo czułe na zimne powietrze. Przynosząc nowo zakupioną poinsecję do domu, należy dokładnie otulić całą roślinę wraz z doniczką, aby nie ucierpiała z powodu zimna. W mieszkaniu okrycie dobrze jest zdejmować stopniowo, żeby poinsecja mogła przyzwyczaić się do zmiany temperatury. Aby roślina długo zachwyca kwiatami, musi mieć zapewnioną odpowiednią wilgoć oraz dostęp do światła. Nie można jej ani przesuszyć, ani przelać, dlatego najlepiej, kiedy doniczka stoi na podstawce z wodą i kamykami.
Grudnik lubi widne i wilgotne stanowiska, a jego podłoże powinno być przepuszczalne, próchnicze i lekko kwaśne. Optymalna temperatura dla tej rośliny doniczkowej to 18–22°C, a w okresie zawiązywania pąków, czyli od początku jesieni, nawet 15–18°C. W tym czasie wskazane jest również oszczędne podlewanie.
Drzewka choinkowe oraz inne iglaki, nawet te miniaturowe, nie lubią nagrzanych przestrzeni. Dobrze, jeśli zapewni się im temperaturę nieprzekraczającą 20°C. Warto zwrócić uwagę również na takie czynniki jak codzienne nawadnianie i odżywianie roślin. W żadnym wypadku nie powinno się ustawiać ich blisko źródeł ciepła – kaloryferów lub kominka. Należy pamiętać również, aby codziennie sprawdzać poziom wody i uzupełniać ją.
Zwróć uwagę, gdzie kupujesz drzewka i rośliny doniczkowe, ponieważ przemrożone okazy szybko niszczeją.
Przeczytaj również: TOP10 roślin doniczkowych, które kwitną zimą. Niektóre z nich zachwycają
Boże Narodzenie na świecie. Czy znacie takie zwyczaje? na INTERIA.TV.