Jak wygląda przędziorek?
Przędziorki (Tetranychidae) przynależą do rodziny roztoczy pasożytujących na roślinach, w szczególności uprawnych. Podobnie jak mszyce żywią się sokami roślinnymi, żerując na spodniej części blaszki liściowej.
Szkodnikiem powszechnie występującym w naszym kraju jest przędziorek chmielowiec (Tetranychus urticae), który żeruje na ponad 180 różnych gatunkach roślin. Są to niewielkie pajęczaki (0,4-0,6 mm) o dosyć zróżnicowanym zabarwieniu ciała. W okresie letnim samice przybierają żółto-zielony kolor, zimą natomiast mają kolor czerwony. Samce są znacznie mniejsze od samic. Warto pamiętać o tym, że niebezpieczne są zarówno dorosłe osobniki przędziorków, jak i larwy oraz nimfy.
Fot.123RF.com
Przędziorek chmielowiec atakuje przede wszystkim rośliny ozdobne oraz doniczkowe. Niekiedy jednak można go spotkać również na roślinach sadowniczych (jabłoniach, gruszach, malinach, truskawkach itp.).
Inne gatunki przędziorka
Oprócz przędziorka chmielowca w Polsce można spotkać także inne gatunki roztoczy pasożytujących na roślinach. Należy do nich m.in.:
- przędziorek owocowiec (Panonychus ulmi) - jak sama nazwa wskazuje, atakuje głównie drzewa i krzewy owocowe;
- przędziorek sosnowiec (Oligonychus ununguis) - częsty wróg iglaków ogrodowych (sosen, świerków, cyprysików, tui oraz jodeł);
- przędziorek szklarniowiec (Tetranychus cinnabarinus) - jest powszechnym szkodnikiem upraw szklarniowych (roślin warzywnych, strączkowych oraz owocowych).
Dlaczego należy zwalczać przędziorki?
Przędziorki są niezwykle groźnymi szkodnikami. Ich występowaniu sprzyja ciepła i sucha aura. Niestety przędziorki bardzo szybko się rozmnażają, jedna samica jest w stanie złożyć nawet 100-200 jaj. Tam, gdzie panują najbardziej sprzyjające warunki, czyli w szklarniach w ciągu roku może pojawić się od 3 do 5 pokoleń przędziorków. Choć zazwyczaj żerują na spodniej części roślin, to mogą one także atakować ogonki liściowe, szypułki oraz same kwiaty, przyczyniając się tym samym do stopniowego obumierania rośliny.
Zwalczanie przędziorków nie należy do łatwych zadań. Zdecydowana większość preparatów działa jedynie na dorosłe osobniki. Ponadto, ten gatunek wykazuje zdolność uodparniania się na środki ochrony roślin, co dodatkowo utrudnia walkę ze szkodnikami.
Przędziorek chmielowiec – objawy żerowania
Charakterystycznym objawem świadczącym o obecności przędziorków są mikroskopijne, jasne plamki na spodniej części liści, które z biegiem czasu mogą być także widoczne od góry. W późniejszym okresie liście zaczynają blednąć lub żółknąć, następnie zwijają się, usychają i opadają. Innym typowym objawem żerowania tych szkodników jest także drobna i gęsta pajęczynka, którą tworzą, by zabezpieczyć się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz większymi owadami. Walkę z przędziorkami należy podjąć natychmiast po zauważeniu pierwszych dorosłych osobników.
Fot.123RF.com
Przędziorek - jak się pozbyć?
Przędziorek na kwiatach to zmora każdego ogrodnika. Jak skutecznie walczyć z tymi szkodnikami? Jeśli pajęczaków jest niewiele, wówczas świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z domowych sposobów zwalczania przędziorków.
Przędziorek - zwalczanie domowymi sposobami
W przypadku, kiedy inwazja szkodnika nie jest zbyt nasilona, skuteczny może okazać się oprysk przygotowany z roztworu delikatnego mydła potasowego z dodatkiem czosnku lub płynu do mycia naczyń i pieprzu cayenne. Tego typu preparaty nie tylko skutecznie zwalczają przędziorki, ale dodatkowo zapobiegają ich ponownemu pojawieniu się.
Dobrze sprawdzają się także napary z piołunu, skrzypu polnego, wrotyczu, mniszku lekarskiego lub liści pomidora. Aby przygotować wyciąg z piołunu przeciw przędziorkom, należy 150 g świeżo zebranych liści zalać ok. 5 litrami wrzącej wody i odstawić na 20 minut, a następnie odcedzić. Gotowy roztwór należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:2.
Warto wiedzieć o tym, że naturalnymi sprzymierzeńcami w walce z tymi uporczywymi szkodnikami są m.in. biedronki, a także drapieżne pajęczaki i owady, w tym złotooki, które same są w stanie zlikwidować całą populację przędziorków.
Zwalczanie przędziorka metodami chemicznymi
Jeżeli naturalne metody zwalczania szkodników zawodzą, wówczas warto sięgnąć po specjalistyczne środki ochrony roślin. Zastanawiasz się, jaki preparat na przędziorki będzie najlepszy? Dużą popularnością wśród ogrodników cieszą się środki biobójcze (np. Spidex) zawierające drapieżne roztocza dobroczynka szklarniowego (Phytoseiulus persimilis) lub dobroczynka gruszowego (Typhlodromus pyri), który żywi się przędziorkiem chmielowcem we wszystkich stadiach rozwojowych.
Innym sposobem jest zastosowanie chemicznych preparatów przędzikobójczych, takich jak np. Magnus 200 SC czy Polysect 005 SL. Te występują zarówno w formie gotowego roztworu w sprayu, jak i koncentratu do rozcieńczenia z wodą.
Fot.123RF.com
Przędziorki - oprysk
Niezwykle istotne w przypadku zwalczania szkodliwych pajęczaków jest systematyczność. Opryski należy przeprowadzać regularnie i kompleksowo, najlepiej wieczorem, wtedy nie zaszkodzimy innym pożytecznym owadom, chociażby takim jak pszczoły. W przypadku roztworów bazujących na naturalnych składnikach zabieg należy powtarzać co 4-7 dni, aż do całkowitego pozbycia się szkodników. Stosując profesjonalne środki ochrony roślin, należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na etykiecie. Środki na przędziorki można stosować również zapobiegawczo, wykonując oprysk 1-2 razy w roku (wiosną i latem).
Przędziorki na storczykach – co zrobić?
Przędziorki chętnie atakują także rośliny domowe, w tym storczyki. Warto wiedzieć o tym, że na orchideach żerują zazwyczaj: przędziorek storczykowiec (Tenuipalpus pacificus) oraz przędziorek chmielowiec. W przypadku zauważenia pierwszych szkodników należy wykonać oprysk przy użyciu odpowiedniego środka ochrony roślin np. ORTUS 05 SC. Oprócz tego w sklepach ogrodniczych dostępne są także specjalistyczne preparaty na bazie naturalnych olejów, które trzeba aplikować bezpośrednio na pajęczaki. Skutecznie zwalczają zarówno dorosłe osobniki, jak i larwy oraz jaja. Ograniczają dostęp powietrza, co w efekcie prowadzi do uduszenia szkodników.
Właściwa pielęgnacja roślin doniczkowych to jeden z najprostszych sposobów na zapobieganie pojawianiu się przędziorków. Liście storczyków należy regularnie zraszać i przecierać specjalną chusteczką lub ściereczką do pielęgnacji liści roślin ozdobnych, nasączoną roztworem z mydła potasowego.
Walkę z przędziorkami najlepiej rozpocząć, zanim te się pojawią. W tym celu warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w domu, zwłaszcza zimą. Ważne jest także systematyczne obserwowanie swoich roślin.
Autor: Redakcja Deccoria.pl