Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak z roku na rok zbierać coraz więcej jeżyn? Letni zabieg na podwojenie plonów

Jeżyna bezkolcowa jest chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach. Jej owoce są równie smaczne jak te, które zrywaliśmy w dzieciństwie z dzikich, kłujących krzewów, ale ich zbiór jest dużo łatwiejszy. Nie każdy wie, że może dawać z roku na rok coraz więcej plonów, jeśli latem jej pędy zostaną odpowiednio skrócone. Sprawdź, jak wykonać cięcie jeżyny na owocowanie.

Jak z roku na rok zbierać coraz więcej jeżyn? Letni zabieg na podwojenie plonów
Wyjaśniamy, jak przyciąć jeżynę bezkolcową, by mieć więcej owoców. Fot. sachko/123RF.com

Spis treści:

Kiedy przycinać jeżynę bezkolcową?

Jeżyny to pełne smaku i witamin owoce, które wielu z nas kojarzą się z beztroskim czasem dzieciństwa. Dziś nie musimy już przeczesywać zarośli i nieużytków w poszukiwaniu owocujących krzewów z mnóstwem ostrych cierni. W ogrodzie możemy uprawiać nowoczesne odmiany jeżyny bezkolcowej, które nie ranią skóry i są dzięki temu łatwe w pielęgnacji. Nie musimy poświęcać im szczególnie dużo uwagi, choć o jednym nie wolno nam zapominać. Mowa o skracaniu pędów tego krzewu, co jest gwarancją uzyskania obfitych plonów.

Zastanawiasz się, kiedy przycinać jeżynę bezkolcową? Pierwszy zabieg po posadzeniu wykonujemy wczesną wiosną, najlepiej w marcu, gdy skracamy wszystkie pędy rośliny do wysokości ok. 30 cm nad ziemią. W kolejnych latach uprawy cięcie jeżyny bezkolcowej realizujemy 3 razy w roku: wiosną oraz dwukrotnie latem – w trakcie oraz po owocowaniu. Każdy zabieg musimy wykonać nieco inaczej.

  • Wiosną, na początku sezonu wegetacyjnego pęd główny skracamy do wysokości ok. 150 cm, natomiast boczne gałązki do długości ok. 40 cm.

  • Pierwsze letnie przycinanie krzewu ma na celu pobudzenie do rozkrzewiania i owocowania – jest to cięcie wierzchołkowe jeżyny bezkolcowej, o którym opowiemy w dalszej części artykułu.

  • Drugi letni zabieg wykonujemy późnym latem, gdy zbiory się zakończą. W tym momencie pozbywamy się wszystkich pędów dwuletnich i tych jednorocznych przyrostów, które nadmiernie zagęszczają jeżynę. Równocześnie usuwamy odrosty korzeniowe.

Cięcie wierzchołkowe pobudzi jeżynę do rozkrzewiania się i obfitszego owocowania. Cięcie wierzchołkowe pobudzi jeżynę do rozkrzewiania się i obfitszego owocowania. Fot. bartovski/123RF.com

Przeczytaj również: Koszenie truskawek po zbiorach. Jak to zrobić, by obficie zaowocowały za rok?

Cięcie jeżyny na owocowanie – jak to zrobić dobrze?

Regularne przycinanie jeżyny bezkolcowej sprawia, że z roku na rok możemy cieszyć się coraz większymi plonami. Zwłaszcza wtedy, gdy nie pominiemy niezwykle ważnego zabiegu na początku lata. Prawidłowe cięcie wierzchołkowe, które możemy zrealizować w lipcu, prowadzi do podwojenia zbiorów. Jak to możliwe?

Jeżyny bezkolcowe należą do krzewów, które owocują na pędach dwuletnich. Jeśli przytniemy w tym sezonie młode gałązki, jeszcze latem wytworzą wiele bocznych przyrostów – każdy z nich w kolejnym roku zawiąże mnóstwo owoców. Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty, musimy wiedzieć, w jakim miejscu skrócić pędy. Jak zrealizować letnie cięcie jeżyny na owocowanie? Wyjaśniamy, jak zrobić to dobrze:

  • Oglądamy krzew i szukamy młodych, jednorocznych pędów o długości ok. 2,5 m – tylko takie będziemy przycinać. Łatwo je rozpoznamy, ponieważ nie znajdziemy na nich zawiązków owoców (jeżyna bezkolcowa owocuje tylko na pędach ubiegłorocznych);

  • Chwytamy za zdezynfekowany sekator lub nożyce ogrodowe i ścinamy końcówki gałązek jednorocznych. Usunąć możemy wierzchołki wraz z ok. 5-centymetrowymi fragmentami pędów.

Skrócone w ten sposób pędy, zamiast się wydłużać, zaczną silnie się rozkrzewiać. Już niedługo zobaczymy, że pojawiają się liczne boczne rozgałęzienia – w następnym sezonie wszystkie będą owocować. Warto powtarzać ten prosty zabieg co roku, by cieszyć się coraz większymi zbiorami jeżyn.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Lipcowe zbiory owoców. Termin to nie wszystko, pilnuj tych zasad, a kosze będą pełne

Efektownie wygląda i wydaje mnóstwo smacznych owoców. Jak uprawiać agrest pienny, aby dobrze rósł i obficie plonował?

Ta odmiana została wyhodowana przed II wojną światową. Jak uprawiać jabłoń Fuji?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.