Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rabaty zostawia w fiolecie do końca września. Ciekawe odmiany i uprawa kłosowca

Kłosowce słyną ze swoich walorów dekoracyjnych. Zakwitają w czerwcu i kwitną aż do końca września, roztaczając wokół siebie przyjemny zapach. Ponadto są roślinami miododajnymi, dlatego chętnie przyciągają do siebie różnorodne owady, zwłaszcza pszczoły, trzmiele i motyle. Kłosowce nie są wymagające w uprawie, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie. Poznaj najważniejsze wymagania i zasady pielęgnacji tych niezwykłych roślin, aby móc podziwiać ich piękno do końca września.  

Rabaty zostawia w fiolecie do końca września. Ciekawe odmiany i uprawa kłosowca
Kłosowce kwitną do końca września, zdobiąc ogród pięknymi kwiatostanami. Fot.BasieB/CanvaPro

Spis treści:

Jak wygląda kłosowiec?

Kłosowiec (Agastache) to efektowna bylina z rodziny jasnotowatych, która w środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej i wschodniej Azji. Dorasta do 60-100 cm wysokości. Pędy rośliny są wzniesione i sztywne, ozdobione lancetowatymi liśćmi o ząbkowanych brzegach. Ich barwa zależy od odmiany (mogą być zielone lub purpurowe). Kłosowce słyną ze swojego długiego i efektownego kwitnienia, które trwa od czerwca aż do końca września. Wówczas tworzą strzeliste kwiatostany złożone z niewielkich, rurkowatych kwiatów (rozwijają się one od dołu ku górze). Mogą one mieć różne barwy – najczęściej występują w kolorze fioletowo-niebieskim, choć można też spotkać odmiany kwitnące na biało, różowo lub czerwono. Warto też wiedzieć, że kłosowiec zawiera dużo olejków eterycznych – zarówno liście, jak i kwiaty roztaczają przyjemną woń anyżu i mięty. To sprawia, że przyciąga do ogrodu liczne owady zapylające, takie jak pszczoły, trzmiele czy motyle (jest rośliną miododajną).  

Ciekawe odmiany kłosowca

W obrębie tego rodzaju znajduje się około 20 gatunków roślin. Natomiast w polskich ogrodach najczęściej sadzi się kłosowce meksykańskie, kłosowce fenkułowe i kłosowce pomarszczone. Ogromną popularnością cieszą się odmiany mieszańcowe (nazywane też kłosowcami ogrodowymi lub hybrydowymi). Osiągają one różne rozmiary, a ich kwiaty mogą być niebieskie, fioletowe, różowe, czerwone, żółte lub białe. Poznaj najciekawsze odmiany kłosowca polecane do uprawy w ogrodach.

  • 'Blue Fortune' – jedna z pierwszych odmian mieszańcowych, która została uzyskana w latach 90. XX wieku w Holandii. Osiąga około 70 cm wysokości, a jej fioletowo-niebieskie kwiaty stanowią urzekający akcent w ogrodzie.

  • 'Morello' – atrakcyjna bylina osiągająca około 50-60 cm wysokości. Od czerwca do września zachwyca kwiatami w intensywnym, purpurowo-czerwonym kolorze.

ciekawe odmiany kłosowca Kłosowce mają mnóstwo ciekawych odmian, które różnią się między sobą wysokością i barwą kwiatów. Fot.gabriela0168/123RF.com

  • 'Kudos Ambrosia' – odmiana ta charakteryzuje się dwubarwnymi kwiatami (pomarańczowe pąki różowieją, gdy kwiat się otwiera). Jej liście są zielone, z lekko niebieskawym nalotem (mają bardzo przyjemny zapach).

  • 'Kudos Yellow' – maksymalnie osiąga około 60-65 cm wysokości. Wyróżnia się dużymi kwiatostanami w złocisto-żółtym kolorze. Są one niezwykle miododajne, dlatego przyciągają do ogrodu mnóstwo pszczół i barwnych motyli.

  • 'Poquito Orange' – dorasta do około 30-40 cm wysokości. Od czerwca do września na szczytach łodyg pojawiają się kłosowate kwiatostany w intensywnym, pomarańczowym kolorze. Odmiana ta wykazuje dużą odporność na suszę i choroby.

  • 'Summer Glow' – piękna odmiana o kremowo-żółtych kwiatach z bordowymi kielichami. Mają one bardzo ładny zapach i są miododajne. Osiąga wysokość około 50-60 cm.   

  • 'Mango Tango' – ciekawa odmiana, która zachwyca pomarańczowo-różowym ubarwieniem kwiatów. Jest kompaktowa, gdyż osiąga 40-45 cm wysokości. Doskonale sprawdzi się na słonecznych rabatach i w ogrodach skalnych.

Uprawa kłosowca

Kłosowce są roślinami niewymagającymi i dość łatwymi w uprawie. Świetnie znoszą okresowe susze, a dodatkowo są tolerancyjne co do gleby. Jeśli jednak spełnimy ich podstawowe wymagania, odwdzięczą się długim i obfitym kwitnieniem. Podpowiadamy, jak wygląda uprawa i pielęgnacja kłosowców.

  • Sadzenie – sadzonki kłosowca można wysadzać do gruntu późną wiosną lub wczesną jesienią. Podczas sadzenia warto jednak pamiętać, że jest to roślina lubiąca przestrzeń. W związku z tym optymalna odległość między roślinami powinna wynosić około 50 cm. Sadzonki kłosowca można kupić w sklepach ogrodniczych, choć można łatwo wyhodować je samodzielnie.

uprawa kłosowca Kłosowce są odporne na okresowe susze, jednak nie tolerują zalegania wody. Fot.Wirestock/CanvaPro

  • Stanowisko – pod uprawę kłosowca najlepiej przeznaczyć stanowiska półcieniste, choć dobrze radzi sobie w miejscach słonecznych. Z kolei rośliny posadzone w cieniu będą słabo kwitnąć, stracą ładny pokrój, a ich pędy będą miały tendencję do pokładania się.  

Przeczytaj również: Zaczyna kwitnąć w sierpniu, kończy wraz z przymrozkami. Ciekawe odmiany i uprawa zawilca japońskiego

  • Gleba – kłosowce preferują ziemię lekką, przepuszczalną i średnio żyzną, najlepiej z dodatkiem piasku. Jeśli chodzi o odczyn pH, nie ma on większego znaczenia. Rośliny te dobrze rośną w glebach zasadowych, ale tolerują również podłoże lekko kwaśne, a nawet kwaśne.

  • Podlewanie – starsze okazy dobrze znoszą okresowe niedobory wody, natomiast te młodsze wymagają regularnego podlewania. Należy jednak unikać przelania, które może doprowadzić do gnicia korzeni i rozwoju chorób grzybowych. Dobrym pomysłem będzie rozłożenie ściółki wokół roślin, która pomoże zatrzymać wilgoć w glebie, a także zabezpieczy podłoże przed zachwaszczaniem.  

  • Nawożenie – kłosowce nie wymagają intensywnego nawożenia. Na początku sezonu wegetacyjnego warto jednak zastosować nawóz wieloskładnikowy (np. dla roślin kwitnących) lub kompost. Należy przy tym pamiętać, że zbyt obfite nawożenie azotem może prowadzić do bujnego wzrostu liści kosztem kwitnienia.
     
  • Przycinanie – przycinanie kłosowców pozwala zachować zwarty pokrój, a także pobudzić rośliny do intensywniejszego kwitnienia. Po zakończeniu zimy należy je przyciąć na wysokości około 20 cm. W trakcie sezonu warto także usuwać przekwitłe kwiatostany. Zabieg ten pobudzi rośliny do tworzenia nowych kwiatów, co przedłuży okres kwitnienia.   

  • Zimowanie – niektóre odmiany kłosowców są odporne na niskie temperatury, natomiast w okresie jesienno-zimowym warto zabezpieczyć rośliny przed mrozem (zwłaszcza okazy młode). W tym celu można rozłożyć warstwę ściółki (np. korę) lub okryć kłosowce stroiszem.

kłosowiec Zarówno kwiaty, jak i liście kłosowca stanowią smaczny dodatek do herbaty oraz deserów. Fot.sirah/123RF.com

  • Rozmnażanie – rośliny można rozmnażać przez podział kępy, z sadzonek lub nasion. Rozmnażanie przez podział najlepiej przeprowadzić wiosną, tuż przed rozpoczęciem wegetacji, dzięki czemu młode rośliny szybko przyjmą się w nowym miejscu. Jeśli chodzi o sadzonki pędowe, pobieramy je z niekwitnących pędów na przełomie maja i czerwca (powinny one mieć długość około 10-15 cm). Po zanurzeniu ich końców w ukorzeniaczu sadzi się je w doniczkach (korzenie powinny pojawić się po około 3 tygodniach). Sadzonki przesadzamy na miejsce stałe jesienią. Rozmnażanie kłosowców możemy też przeprowadzić przez wysiew nasion. W okresie wiosennym wysiewamy je do przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego podłoża (nie przykrywamy ich ziemią, tylko lekko dociskamy). W sprzyjających warunkach kłosowce mogą też wydawać samosiew.    

  • Choroby i szkodniki – kłosowiec jest dość odporny na występowanie chorób i szkodników. Mimo to w zbyt mokrym podłożu jest narażony na rozwój mączniaka lub zgnilizny korzeni. Jeśli chodzi o szkodniki, zagrożenie mogą stanowić m.in. mszyce.

Zastosowanie kłosowca w ogrodzie

Kłosowce świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie, szczególnie w stylu naturalistycznym, angielskim czy wiejskim. Dobrze prezentują się zarówno w pojedynczych nasadzeniach, jak i w grupach. Kłosowce można posadzić na rabatach w towarzystwie takich roślin, jak rudbekia, jeżówka czy rozchodnik. Nadają się również do obsadzania ogrodzeń, murków oraz jako element obrzeży rabat. Niektóre odmiany można uprawiać w donicach i pojemnikach. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że zarówno liście, jak i kwiaty kłosowców są jadalne i mogą być wykorzystane w kuchni. Z liści można przygotować orzeźwiające napoje lub aromatyczne herbaty, z kolei kwiaty można dodawać do ciast i innych deserów.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Kiedyś uważano ją za magiczną. Lilia złotogłów - odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Spowija ogród zapachem wanilii. Sadzenie, ciekawe odmiany i pielęgnacja heliotropu peruwiańskiego

Letnie cięcie lawendy i szałwii omszonej. Jak zrobić to dobrze, żeby rośliny przetrwały zimę?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.