Spis treści:
Letnie cięcie lawendy
Zarówno lawenda, jak i szałwia omszona, potrzebują letniego cięcia, aby ponowić kwitnienie jeszcze w tym samym roku. Odpowiednio wykonany zabieg nie tylko przedłuża kwitnienie, a również poprawia pokrój i ogólną kondycję tych roślin. W przypadku lawendy sprawia, że mało atrakcyjne, drewniejące części pędów stają się mniej widoczne. Po skróceniu łodyżek roślina szybko się zagęszcza, a ogołocony dół kępy zaczynają zasłaniać młode, zielone przyrosty.
Letnie cięcie lawendy ma na celu uniemożliwienie zawiązania przez nią nasion, dzięki czemu roślina ma szansę przekazać całą energię nowym pędom i kwiatom. Pojawią się one jesienią, jeśli zabieg wykonamy po pierwszym kwitnieniu – od lipca do września. Nie zwlekajmy z nim zbyt długo, ponieważ za późno zrealizowane cięcie narazi pobudzone do wzrostu rośliny na przemarznięcie zimą.
Jak zrealizować letnie cięcie lawendy? To bardzo proste. Wystarczy, że za pomocą ostrego i czystego sekatora zetniemy wszystkie przekwitłe kwiatostany. Należy usunąć je wraz z fragmentem łodygi. Nie pozbywajmy się więcej niż 1/3 długości pędów, bo zbyt silne cięcie o tej porze roku mogłoby osłabić roślinę i pogorszyć jej odporność na mróz.
Jak przyciąć lawendę latem? Fot. orestligetka/123RF.com
Przeczytaj również: Spowija ogród zapachem wanilii. Sadzenie, ciekawe odmiany i pielęgnacja heliotropu peruwiańskiego
Letnie cięcie szałwii omszonej
Szałwia omszona, podobnie jak lawenda, na odpowiednio wykonanym letnim cięciu może jedynie zyskać. Ten ozdobny gatunek po zakończeniu najbardziej obfitego kwitnienia, które trwa zazwyczaj do lipca, potrzebuje usunięcia suchych kwiatostanów. Dzięki temu jesienią, między wrześniem a październikiem, na nowo wypuści swe kłosowate kwiaty. Warto jednak pamiętać, że powtórzone kwitnienie jest na ogół mniej intensywne niż to, które odbyło się wcześniej w sezonie.
Jak powinno wyglądać letnie cięcie szałwii omszonej? Niektórzy zalecają, aby wycinać suche kwiaty w miejscu, z którego wyrastają, czyli tuż nad ziemią. Zalecamy jednak, aby tak radykalne cięcie wykonać dopiero późną jesienią, co przygotuje bylinę do zimowania. Latem, aby pobudzić szałwię omszoną do drugiego kwitnienia, wystarczy skrócić wszystkie pędy z suchymi kwiatostanami o 1/3 długości. Pamiętajmy również, że po zabiegu pielęgnacyjnym roślinę trzeba podlać i zasilić w dodatkowe składniki odżywcze (np. biohumusem), dzięki czemu szybciej się zregeneruje.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Możesz go sadzić od marca do końca września. Poznaj ciekawe odmiany i zasady uprawy nachyłka
Jak ułożyć gazony w ogrodzie? Sprawdzone pomysły, co posadzić w gazonach
Sadzenie rododendronów na jesień. Jak zrobić to dobrze, obok czego sadzić różaneczniki?