Spis treści:
- Jak ułożyć gazony w ogrodzie?
- Odpowiednie rośliny do gazonów
- Pielęgnacja roślin w gazonach – o czym warto wiedzieć?
- Gazony w ogrodzie – inspirujące aranżacje
Jak ułożyć gazony w ogrodzie?
Zanim podejmiesz się zadania, jakim jest układanie gazonów w ogrodzie, koniecznie pomyśl, jaki efekt kompozycyjny chcesz uzyskać za ich pomocą oraz czy mają pełnić jakąś określoną funkcję, inną niż ozdobną. Preferujesz regularne, geometryczne wzory, a może stawiasz na swobodne i naturalne formy? Chciałbyś, aby w twoim ogrodzie powstała ciekawa bariera między strefami albo geometryczna rzeźba, jakiej nigdzie dotąd nie widziałeś? Odpowiedzi na te pytania z pewnością ułatwią ci zaplanowanie aranżacji oraz rozmieszczenie gazonów na trawniku czy rabatach.
Jeśli postawiłeś na symetrię, zacznij od centralnego punktu ogrodu i postaraj się wokół niego zbudować cały układ gazonów. Mogą one tworzyć koła, kwadraty lub prostokąty, jednak wszystko zależy od wielkości dostępnej powierzchni oraz jej kształtu. Pamiętaj, aby zachować odpowiednie odległości pomiędzy gazonami – to ułatwi Ci późniejszą pielęgnację roślin. Symetryczne aranżacje sprawdzają się zwłaszcza w formalnych i eleganckich ogrodach.
Nowoczesne gazony (wazony ogrodowe betonowe) można zestawiać ze sobą w formach trójwymiarowych ścian oraz artystycznie obsadzać rozmaitymi roślinami. Ogranicza cię tylko dostępna przestrzeń i wyobraźnia. Fot. npatana/ulfwittrock/123rf.com
Z kolei w swobodnych aranżacjach możesz pozwolić sobie na więcej nieregularności, przypadkowych rozwiązań i kontrastów. Gazony nie muszą być rozstawione w identycznych odległościach, linia nie jest tu głównym wyznacznikiem kształtowania przestrzeni. Ważne, by elementy te tworzyły ciekawą wizualnie całość i harmonijnie wpisywały się w otoczenie. Ciekawym pomysłem będzie ustawienie ich wzdłuż ścieżek lub na obrzeżach rabat, to pozwoli dodatkowo wyeksponować ich zawartość i skupić na niej uwagę obserwatorów.
Przeczytaj również: Jak zrobić kwietnik z palety do ogrodu? Wypróbuj prosty patent
Odpowiednie rośliny do gazonów
Jakie rośliny są najlepsze do gazonów? To zależy między innymi od warunków, jakie panują w miejscu ich ekspozycji. Dobierz gatunki do intensywności nasłonecznienia, parametrów i zasobności gleby, a także twoich preferencji. Uniwersalnym rozwiązaniem będą rośliny sezonowe, które możesz wymieniać w zależności od pory roku, kierując się nowymi motywami, trendami ogrodowymi oraz uzupełniając lub przełamując dominujący w ogrodzie styl.
Tradycyjnie w gazonach sadzi się kwiaty jednoroczne lub wieloletnie, ale równie dobrze można zasadzić w nich pnącza, rośliny okrywowe, gatunki spływające oraz iglaki o szybkim tempie wzrostu, które z powodzeniem zastąpią pełne ogrodzenie. Fot. iuriigagarin/dmyto/123rf.com.
Wiosną i latem pięknie zaprezentują się bratki, begonie, pelargonie i surfinie. Z kolei jesienią postaw na klasyczne, jednolicie wybarwione wrzosy lub nieco rzadziej wybierane (zupełnie niesłusznie), barwne chryzantemy. Jeśli chcesz, by gazony dobrze prezentowały się przez cały rok, wybierz rośliny zimozielone. Świetnie sprawdzą się tu iglaki – jałowce, żywotniki oraz cyprysiki. Ciekawą opcją będą też trawy ozdobne, na przykład rozplenica czy ostnica lub kolorowe pnącza.
Zwróć uwagę na kompozycję kolorystyczną i wysokość roślin w gazonach. Zestawiaj ze sobą kontrastowe lub pokrewne barwy, a także łącz gatunki o różnej wysokości i pokroju. Dzięki temu Twoje aranżacje będą wyglądać naturalnie i z pewnością przyciągną wzrok. Nie bój się eksperymentować z różnymi kombinacjami roślin – kto wie, może uda Ci się uzyskać naprawdę nietypowy efekt, który przyciągnie dziesiątki zazdrosnych spojrzeń?
Pielęgnacja roślin w gazonach – o czym warto wiedzieć?
Rośliny sadzone w gazonach wymagają regularnej pielęgnacji, by obficie kwitnąć. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie podłoże – przepuszczalne, żyzne i dostosowane do wymagań konkretnych gatunków. Ważny jest też drenaż na dnie gazonów, który zapobiegnie zastojom wody.
Nie zapomnij o podlewaniu. Rób to regularnie, najlepiej wczesnym rankiem lub wieczorem. Unikaj nawadniania w pełnym słońcu, które mogłoby doprowadzić do poparzenia delikatnych liści. Dostosuj ilość wody do potrzeb roślin i warunków atmosferycznych. Podczas upałów podlewaj częściej, a po opadach deszczu rzadziej. Systematyczne nawadnianie zapewni roślinom dobre warunki do wzrostu.
O czym warto wiedzieć, pielęgnując rośliny w gazonach?
- Regularne nawożenie dostarczy roślinom niezbędnych składników pokarmowych.
- Stosuj nawozy przeznaczone do konkretnych gatunków, na przykład do roślin kwitnących czy iglaków.
- Systematycznie usuwaj przekwitające kwiaty i przycinaj pędy, żeby rośliny zachowały zwarty pokrój, a w niektórych przypadkach mogły też powtarzać kwitnienie.
- Odpowiednie cięcie i formowanie pozwoli utrzymać gazony w idealnej formie przez cały sezon.
Gazony w ogrodzie – inspirujące aranżacje
Gazony dają ogromne możliwości aranżowania oryginalnych ogrodów. Dzięki nim da się w prosty sposób i stosunkowo niskim kosztem stworzyć kompozycje w określonym stylu, np. śródziemnomorskim czy rustykalnym. Dobierz rośliny i dodatki charakterystyczne tak, aby podkreślić charakter przestrzeni, którą starasz się urozmaicić, a uzyskasz naprawdę niepowtarzalny efekt.
Świetnym pomysłem jest łączenie gazonów z innymi elementami małej architektury ogrodowej, takimi jak pergole, trejaże czy ścieżki. Oplatające konstrukcję pnącza czy zwisające znad gazonów rośliny dodadzą kompozycji uroku. Wokół gazonów możesz też ułożyć dekoracyjne kamienie lub korę, co podkreśli ich kształt i lepiej wyeksponuje zawartość. Takie detale sprawią, że aranżacja będzie spójna i estetyczna.
Nowoczesne, estetycznie zaprojektowane w surowym stylu gazony w ogrodzie zastąpią:
- klasyczny żywopłot, gdy zasadzisz w nich np. ulubione, szybkorosnące iglaki,
- pojemniki na rośliny przyprawowe w ogrodowym zielniku,
- donice ustawione w rzędzie w formie nowoczesnego murka,
- mniej wytrzymałe, drewniane konstrukcje do nasadzeń piętrowych,
- podwyższone grządki,
- nieestetyczne ogrodzenie czy np. osłony akustyczne.
Dostępność gazonów jest większa niż przed laty, możesz wybierać spośród projektów klasycznych lub nowocześnie zaprojektowanych, odlanych i pomalowanych na rozmaite kolory. Stworzysz za ich pomocą mur lub wypełnisz wnęki. Fot. malleo/joephoto/123rf.com
Inspirujące aranżacje z gazonami wcale nie muszą być statyczne. Jeśli chcesz, zmieniaj kompozycje roślin w zależności od sezonu i nastroju, opierając się na zmieniających się trendach, ale też twórz własne, unikalne zestawienia. Pozwól sobie na wyjście poza schemat i wykorzystuj klasyczne rozwiązania w prosty sposób, jednak tak, aby efekt balansował na granicy sztuki. W ten sposób Twój ogród nabierze charakteru i stanie się miejscem, w którym zawsze będziesz chętnie spędzać czas zarówno w samotności, jak i wśród przyjaciół.
Gazony to doskonały sposób na wprowadzenie różnorodności i ciekawych akcentów do ogrodu. Odpowiednio dobierz rośliny, zadbaj o regularną pielęgnację i stale szukaj nowych inspiracji dla ich efektownego przedstawienia. Może w kolejnym sezonie wykorzystasz stare elementy aranżacji w zupełnie nowy sposób? To całkiem możliwe.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Najpiękniejsze i funkcjonalne pnącza do ogrodu. Tych gatunków możesz nie znać
Rośliny okrywowe zamiast trawnika. Te gatunki sprawdzą się najlepiej
Rośliny okrywowe do cienia. Rozpromienią nawet najciemniejszy ogród