Spis treści:
Kwietnik z palet – gdzie się sprawdzi?
Dawniej wykorzystywanie rozmaitych elementów i materiałów w formie ogrodowego recyklingu było normą. Obecnie wracamy do praktyki niewyrzucania wielu przedmiotów oraz wykorzystywania cennych znalezisk, zmieniając ich pierwotne przeznaczenie. Dzięki temu zyskujemy tani, dobrej jakości materiał, który pozwala nam aranżować przestrzeń np. na tarasach, balkonach czy w ogrodzie po swojemu.
Wykonanie dużej donicy ogrodowej z wysokiej klasy desek jest coraz droższe. Rosną ceny robocizny, ale przede wszystkim materiału. Dlatego też tak popularne staje się wykorzystywanie palet drewnianych oraz półpalet do samodzielnej budowy donic i doniczek, a także podestów, ścianek osłaniających czy nawet mebli, które po wykończeniu niewiele różnią się od tych drewnianych, dostępnych w sklepach.
Palety można uzyskać od mniejszych sklepów ogrodniczych lub firm budowlanych. Często sąsiedzi zamawiają materiały budowlane, dostarczane na paletach. Warto szukać ich lokalnie, zamiast zamawiać. Fot. animaflorapicsstock/123rf.com
Chcesz zaoszczędzić, a przy tym stworzyć do swojego ogrodu donicę, jakiej nie ma nikt w okolicy? Nic prostszego. Pełnowymiarowe euro palety nie są wcale drogie. Nie masz w okolicy skupu palet i nie chcesz ich specjalnie zamawiać? Czasami wystarczy rozejrzeć się wokoło. Wiele magazynów, sklepów ogrodniczych, mniejszych sklepów budowlanych sprowadza towary właśnie na paletach. Co więcej, ich niestandaryzowane zamienniki wykorzystywane są w transporcie wielu rzeczy np. podczas remontów, a właściciele po ich użyciu chętnie pozbywają się wielkogabarytowego odpadu za darmo.
Wykorzystaj dobry jakościowo materiał i zrób kwietnik z palet. Gdzie się sprawdzi takie rozwiązanie? Oto parę pomysłów na wykorzystanie palet drewnianych o różnych wymiarach.
- Doskonałym pomysłem jest obudowanie nieestetycznej balustrady na starym balkonie właśnie za pomocą palet.
- Można też odbić z nich deski i złożyć klasyczną, długą donicę tarasową albo wykorzystać je w całości, jako podstawę do zawieszanych, miniaturowych doniczek.
- Ustawiona w pionie i przytwierdzona na hakach pomoże zasłonić, a tym samym oryginalnie udekorować pustą ścianę pod zewnętrznym parapetem okiennym.
- Wybrane elementy z palety, przycięte w określonych miejscach, tworzą gotowe koryta doniczek. Po przymocowaniu do nich łańcucha stworzysz gotowy pojemnik na rośliny zwisające, do podwieszenia np. pod balkonowym sufitem.
- Piętrowy kwietnik z trzema grządkami o długości ok. 80 cm sprawdzi się tam, gdzie brakuje przestrzeni np. na małym balkonie – posadzisz w nim truskawki, poziomki, ulubione zioła albo małe, kwitnące rośliny ozdobne.
Kwietniki z palet można powiesić, przymocować do ściany lub wykonać je z kilku elementów, nadając przestrzenną formą np. dla roślin lubiących miejsca osłonięte i lekko zacienione. Dodaj kółka - będzie bardziej mobilny. Fot. tumsasedgars/Baloncici/123rf.com
Gotowy kwietnik z palety, dokładnie oczyszczony, wyszlifowany i niebanalnie pomalowany ma szansę stać się główną ozdobą ogrodu lub działki. Z pewnością sąsiedzi nie przejdą obok niego obojętnie, zwłaszcza gdy obsadzisz go bujnie kwitnącymi, kaskadowo opadającymi lub dumnie wznoszącymi się kwiatami.
Przeczytaj również: Grządki na palecie? Czemu nie? Jak przygotować palety do siewu i jak uprawiać na nich warzywa?
Jak zrobić kwietnik z palety – krok po kroku
Pierwszym etapem wykonania kwietnika z palety jest przygotowanie projektu. Nawet jeśli niespecjalnie umiemy rysować, mały szkic tego, co chcemy uzyskać, pozwoli nam lepiej zaplanować pracę. Niezależnie od projektu, jeśli wykorzystujemy palety używane, warto wyposażyć się w narzędzia i akcesoria:
- szlifierkę oscylacyjną,
- myjkę ręczną,
- kostkę ręczną z papierem ściernym,
- mały wałek malarski i pędzel,
- wkrętarkę i wkręty ciesielskie (do mniejszych projektów wystarczy młotek i dłuższe gwoździe),
- taker tapicerski,
- folia ogrodnicza,
- impregnat do zabezpieczenia albo bejca lub farba do drewna dla nadania koloru.
Masz w przydomowym warsztacie frezarkę krawędziową? Przyda ci się do ścięcia ostrych krawędzi za pomocą specjalnego frezu. Skompletowałeś niezbędne narzędzia? Do zrobienia pionowego kwietnika będziesz potrzebować jeszcze trzy deski – dokładnie tyle, ile poziomych grządek uzyskasz. Oto instrukcja, jak zrobić kwietnik z palety krok po kroku.
- Rozpocznij prace od oczyszczenia palety. Pozbądź się brudu i plam – umyj paletę ręcznie lub wykorzystaj myjkę ciśnieniową. Gdy wyschnie, usuń wystające drzazg i ostre krawędzi z pomocą szlifierki oraz kostki ściernej o gradacji 80-100. Jeśli twój projekt nie zakłada postarzania kwietnika lub pozostawienia go w stanie nieidealnym, możesz widoczne, drobne ubytki uzupełnić masą szpachlową.
- Zabezpiecz paletę i nadaj jej pożądany kolor. Zacznij od nałożenia na nią warstwy ochronnej, która zapobiegnie niszczeniu drewna w kontakcie z czynnikami atmosferycznymi. To może być impregnat, lakierobejca lub od razu specjalna farba w wybranym przez ciebie odcieniu. Pamiętaj, aby przed malowaniem usunąć z palety pył pozostały po szlifowaniu.
- Tak przygotowaną paletę postaw tak, aby deski podestu ułożone były poziomo i znalazły się z tyłu. Masz mieć przed sobą puste korytka, które standardowo służą jako podpory palety i separują stojące na niej towary od podłoża. Trzy przygotowane wcześniej i docięte na odpowiednią długość deski przybij lub przykręć od spodu do korytek, zamykając je w ten sposób. To będzie dno twoich grządek.
- Powstałe korytka obłóż folią ogrodową i przybij ją do desek takerem. Wykonaj w niej też kilka dziurek (w deskach nawierty), aby dosypana później ziemia mogła oddychać i zachowana została cyrkulacja wody. W tak przygotowanych doniczkach możesz sadzić kwiaty, zioła lub miniaturowe krzewinki owocowe.
Kwietnik ogrodowy z palety może być duży, mały, wysoki lub niski, malowany lub tylko impregnowany. Twoja w tym głowa, by pasował do otaczającej go przestrzeni. Fot. Sirah/sharidan74/123rf.com
Chcesz dowolnie miksować, przestawiać i dokładać lub odejmować rośliny? Zamiast wypełniać koryta ziemią, pozostaw je puste i wstaw do nich wybrane okazy w plastikowych doniczkach. Większą paletę możesz postawić przy ścianie, balustradzie lub w formie wolnostojącego kwietnika. Mniejszą da się zawiesić na ścianie lub ogrodzeniu. Chcesz, żeby zupełnie zniknęła z oczu? Obsadź ją roślinami zwisającymi lub płożącymi się z jednej strony, a od tyłu, w gruncie tuż przy palecie posadź okazy pnące, które z czasem całkowicie ją porosną.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Pomogą stworzyć doskonałą aranżację balkonu lub tarasu. Polecane krzewy i drzewa do donicy
Co zamiast plastikowej doniczki? Sprawdź, w czym można sadzić rośliny w ogrodzie i w domu
Jak osłonić balkon w bloku przed słońcem i sąsiadami? Poznaj skuteczne metody