Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy przycinać czereśnie, jak zrobić to dobrze? Owoców za rok będzie więcej

Czereśnie to jedne z najpopularniejszych letnich owoców, które zawsze cieszą nasze podniebienia wyjątkową słodyczą. Jeśli jednak chcemy otrzymywać duże plony każdego roku, musimy odpowiednio pielęgnować młode i starsze drzewa. Usuwanie starych, połamanych i chorych gałęzi to jeden z podstawowych zabiegów, które mają wpływ na zdrowie drzewa. Wyjaśniamy, kiedy i w jaki sposób przycinać czereśnie, aby ułatwić im wzrost i zwiększyć ich owocowanie.

Kiedy przycinać czereśnie, jak zrobić to dobrze? Owoców za rok będzie więcej
Kiedy i w jaki sposób przycinać czereśnie, by przetrwała zimę i za rok wydała więcej owoców? Fot. glebchik/123RF.com

Spis treści:

Po co przycinać czereśnie?

Pielęgnacja i kształtowanie drzew nie ograniczają się jedynie do aspektów wizualnych. Te działania są kluczowe dla zachowania zdrowia i wydajności drzew. Regularne przycinanie czereśni pozwala utrzymać równowagę między wzrostem a produkcją owoców, co ma znaczenie zarówno na początku życia drzewa, jak i w późniejszych etapach jego rozwoju.

Starannie uformowana korona czereśni poprawia cyrkulację powietrza i dostęp światła. W ten sposób zwiększamy odporność drzewa na choroby i szkodniki, jednocześnie ułatwiając sobie stosowanie środków ochrony roślin oraz zbieranie owoców.

Warto pamiętać, że przycinanie drzew owocowych wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Nieprawidłowe cięcie może uszkodzić roślinę i zmniejszyć jej zdolność do fotosyntezy, tym samym wpływając negatywnie na zdrowie drzewa i plony. Dlatego, zanim przystąpimy do przycinania czereśni, warto zapoznać się z najlepszymi praktykami, aby nie zaszkodzić drzewu.

Właściwe przycięcie czereśni, tuż po zakończeniu owocowania, daje gwarancję na obfite zbiory w kolejnym sezonie. Fot. yuris010/123RF.com

Kiedy przycinać czereśnie?

Czereśnie powinniśmy przycinać latem, tuż po zakończeniu zbioru owoców. Najlepszy termin to koniec lipca lub pierwsza połowa sierpnia, ponieważ wtedy w powietrzu znajduje się mniej zarodników grzybów i bakterii.

Warto o tym pamiętać, ponieważ jeśli przytniemy czereśnie w niewłaściwym momencie, możemy narazić je na takie choroby jak rak bakteryjny oraz zgorzele kory. Ze względu na to, że latem jest cieplej i rośliny mają większy dostęp do słońca, to ryzyko, że czereśnia zapadnie na którąś z tych chorób, jest zdecydowanie mniejsze. Wówczas rany po cięciu szybciej wysychają i szybciej się zasklepiają.

Zabieg przycinania czereśni możemy również przeprowadzić wczesną wiosną, kiedy na drzewach nie ma jeszcze pąków kwiatowych. Roślina jest wtedy uśpiona, dlatego jest w stanie lepiej tolerować wszelkie zabiegi pielęgnacyjne.

Przeczytaj również: Kiedy sadzić czereśnie? Jakie odmiany czereśni najlepiej wybrać? Poradnik

W jaki sposób przycinać czereśnie?

Cięcie czereśni po posadzeniu decyduje o kształcie korony. Istnieje możliwość wyhodowania korony o formie wrzecionowej z dominującym pniem centralnym i słabszymi gałęziami bocznymi. Wówczas stworzymy silną strukturę gałęzi, która będzie dobrze rozłożona i umożliwimy drzewu cyrkulację powietrza oraz dostęp do światła. Można również zdecydować się na utworzenie "krzewu hiszpańskiego", przycinając młode drzewko na wysokości między 80 a 100 cm.

Podczas przycinania warto również usuwać gęste, krzyżujące się lub rosnące do środka gałęzie. Konieczne jest także usuwanie martwych, chorych lub uszkodzonych gałęzi, aby drzewa nie zaatakowały choroby lub szkodniki.

Sadzonkę nierozgałęzioną przycinamy na wysokości około 80 cm nad ziemią. Jeśli ma kilka pędów, skracamy przewodnik (główne pionowe pędy) o połowę i zostawiamy wyłącznie te pędy, które znajdują się około 50 cm nad ziemią i skracamy je o 1/3 długości.

Inaczej przeprowadza się cięcie młodych, a inaczej starych drzew czereśni. Fot. Vasilis Ververidis/123RF.com

Na młodych drzewach wybierz przewodnik i 3 do 5 gałęzi bocznych, które będą stanowić główną strukturę korony. Usuń wszelkie pędy rosnące pod ostrym kątem, ponieważ są one bardziej podatne na złamanie.

Przycinaj gałęzie tuż przy podstawie, zostawiając jak najmniejszy "kołnierz", ale unikaj cięcia zbyt blisko pnia, ponieważ w ten sposób możesz uszkodzić drzewo. Najlepszym rozwiązaniem jest cięcie pod kątem, ponieważ wtedy deszcz swobodnie spłynie i nie będzie zalegał na ciętych powierzchniach. Po przycinaniu na rany zastosuj maść ogrodniczą lub białą emulsję z dodatkiem środka grzybobójczego.

Przeczytaj również: Zimowe cięcie czereśni. Po co przycinać czereśnie zimą i jak to robić?

Cięcie odmładzające czereśni

Cięcie odmładzające czereśni jest procesem, który ma na celu odnowienie starych lub zaniedbanych drzew. Zanim jednak przystąpisz do przycinania, dokładnie obejrzyj drzewo i zidentyfikuj martwe, chore, uszkodzone i krzyżujące się gałęzie. Usuń je, aby uniknąć ryzyka rozprzestrzeniania się chorób i szkodników.

Przytnij również stare, grubsze gałęzie, aby pobudzić drzewo do wytwarzania nowych, młodszych pędów. Pozostaw tylko krótki kikut, z którego wyrosną nowe pędy. Każdego roku trzeba usunąć około 3-5 najstarszych gałęzi. Jeśli korona drzewa jest zbyt rozrośnięta, przytnij niektóre gałęzie, aby zmniejszyć jej wysokość i szerokość. Dzięki temu światło słoneczne będzie lepiej docierać do wnętrza korony, co będzie miało bezpośredni wpływ na owocowanie.

Usuń także wszystkie pędy wodne (długie, pionowe pędy wyrastające z pnia lub głównych gałęzi), ponieważ zazwyczaj nie produkują owoców i mogą zagęszczać koronę. Po odmładzającym cięciu drzewo może potrzebować dodatkowej wody i nawozu, aby jego regeneracja i wzrost nowych pędów sprawnie przebiegały.

Kiedy wszystkie czereśnie zostaną zebrane i nie ma już nowych zawiązków, można przygotować drzewa do cięcia. Fot. wolphgang/123RF.com

Jak przyciąć starą czereśnię?

Dziesięcioletnie i starsze drzewa czereśni należy przycinać regularnie i umiarkowanie, choć bardziej intensywnie niż młode drzewa krótko po posadzeniu. Zamiast skracać zbędne pędy, usuń je całkowicie.

Przytnij nie więcej niż 1/3 całkowitej masy gałęzi w jednym sezonie, aby nie osłabić drzewa zbyt mocno. Wytnij również silne, pionowe przyrosty rosnące na szczycie korony. W przypadku drzew z przewodnikiem należy usunąć gałęzie, których średnica przekracza połowę średnicy przewodnika w miejscu, gdzie wyrastają.

Dla czereśni szczepionych na podkładkach karłowych (Gisela 5), od 5-6 roku życia oprócz cięcia prześwietlającego należy również stopniowo wprowadzać cięcie skracające pędy. Usuwamy także gałęzie, które wyrastają zbyt nisko, nachodzą na siebie lub są zacienione. Poprawimy owocowanie drzewa, jeśli pozbędziemy się krzyżujących się gałęzi oraz tych pozbawionych krótkopędów owoconośnych.

Przeczytaj również:

Metoda uprawy borówki amerykańskiej dla leniwych. Ogrodnik pokazał, jak mieć dużo owoców bez wysiłku

Naturalne sposoby na robaczywe czereśnie. Zdrowe i soczyste owoce przez cały sezon

Dlaczego hortensja nie kwitnie? Jak pobudzić hortensję do kwitnienia, jaki nawóz jest najlepszy?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.