Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Te rośliny nie przetrwają zimy na zewnątrz, ale można je uratować. Na czym polega sadzonkowanie?

Zima to trudny czas dla większości roślin i część z nich nie będzie w stanie jej przetrwać na zewnątrz. Możemy jednak im pomóc poprzez okrywanie czy ściółkowanie lub po prostu przenosząc rośliny do domu. Na czym polega sadzonkowanie i dlaczego dzięki niemu w kolejnym sezonie będziemy mogli się cieszyć pięknymi roślinami? Jak wykonać sadzonkowanie pelargonii, szałwii czy bazylii? Podpowiadamy.

Te rośliny nie przetrwają zimy na zewnątrz, ale można je uratować. Na czym polega sadzonkowanie?
Pelargonia to jedna z tych roślin, której nie można zostawić na zewnątrz na zimę. Fot.123RF/Piscel

Spis treści:

Jakie rośliny nie przetrwają zimy na zewnątrz?

Istnieją rośliny na tyle odporne i wytrzymałe, że raczej bez problemu są w stanie przetrwać zimę na zewnątrz. Bukszpany czy bluszcze to przykłady roślin zimozielonych, które poradzą sobie w ujemnych temperaturach. Są jednak i takie rośliny, które raczej nie przetrwają zimy na zewnątrz w naszych warunkach klimatycznych. Należą do nich między innymi pelargonie czy werbena cytrynowa.

Można spróbować je zadołować w szklarni czy w tunelu foliowym, czyli zakopać bryłę korzeniową uprzednio wykopaną z rabaty czy z donicy. Jeśli dodatkowo okryjemy rośliny agrowłókniną, być może uda się je przezimować – wszystko zależy jednak od tego, czy zima będzie ciężka, czy raczej łagodna. Jakie popularne rośliny nie przetrwają zimy na zewnątrz?

  • Pelargonie 

To rośliny z rodziny bodziszkowatych, chętnie uprawiane w ogrodach i na balkonach. Największą popularnością cieszy się pelargonia bluszczolistna i pelargonia rabatowa. Pelargonie wyróżniają się efektownymi, dużymi kwiatami, które w sprzyjających warunkach kwitną od maja aż do pierwszych przymrozków.

  • Szałwie Amistad 

To silnie krzewiące byliny, o urokliwych, fioletowych kwiatach, roztaczające przyjemny zapach. Jeśli jesień jest dość ciepła, kwitną od maja aż do października. W gruncie roślina może osiągnąć nieco ponad 1 metr, jednak uprawiana w donicy będzie nieco mniejsza. Toleruje dość duże spadki temperatury, jednak w naszym klimacie wymaga odpowiedniej osłony, by przetrwać zimę na zewnątrz.

  • Bazylie krzewiaste

Roślina dekoracyjna, balkonowa i tarasowa. Nie jest szczególnie wymagająca, jednak preferuje glebę bogatą w składniki pokarmowe i słoneczne stanowisko. Wspaniale kwitnie, wytwarzając purpurowe kwiaty.

  • Werbena cytrynowa

Wyróżnia się przyjemnym, cytrynowym zapachem i smakiem. To aromatyczne zioło, pochodzące z Ameryki Południowej. Ma długie, lancetowate liście i drobne kwiaty, zebrane w luźne kwiatostany, umiejscowione na szczytach pędów. Z werbeny cytrynowej można przygotować pyszne herbatki.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby pelargonie pięknie kwitły przez cały sezon. Czy pelargonie trzeba przycinać?

Na czym polega sadzonkowanie?

Druga października to dobry czas, by zająć się sadzonkowaniem roślin. Jest to jeden z najprostszych sposobów na ich rozmnażanie. Do sadzonkowania roślin warto użyć ziemi beztorfowej i doniczek o wielkości 9x9 cm. Jeśli używa się ziemi ogrodowej czy kompostu, warto nieco rozluźnić podłoże. Do sadzonkowania wybierzmy zaś pędy, które mają co najmniej dwa węzły, z których wychodzą liście.

Sadzonkowanie to skuteczna metoda zimowania wielu roślin, np. pelargonii. Fot.123RF/Piscel

Obcinamy dolne liście, pędy boczne, kwiatostany i ewentualnie pąki, które próbują jeszcze zakwitnąć. Tak przygotowane pędy umieszczamy nisko w ziemi. Pamiętajmy, że najlepiej wybierać sadzonki o grubszych pędach, ponieważ będą lepiej się ukorzeniać. W jednej doniczce można umieścić kilka sadzonek (najlepiej cztery lub tylko dwie w przypadku pelargonii), wybierając dla nich miejsca bliżej rogów.

By pomóc roślinom, można użyć ukorzeniaczy, które przyspieszą proces wytwarzania korzeni przez sadzonki. Nie jest to jednak konieczne. Po umieszczeniu sadzonek w doniczkach należy je podlać. Można to zrobić od góry, wykorzystując konewkę o drobnym sitku. Lepszym pomysłem będzie jednak postawienie doniczek na tacce i podlewanie od dołu.

Sadzonki powinny trafić do domu, najlepiej na jasny parapet. Wybierzmy dla nich jednak pomieszczenie nieogrzewane lub takie, w którym nie będzie im przesadnie ciepło. W taki sposób powinny czekać do wiosny – gdy podrosną, przesadza się je do osobnych doniczek.

Źródła: deccoria.pl, YouTube@naturalnieoogrodach

Przeczytaj również: 

Miniogródek z zieleniną na parapet. Wystarczy doniczka, plastikowy kubek, ziemia i nasiona

Nowy szkodnik na iglakach. Atakuje tuje, cisy i jałowce, gałęzie usychają

Zimowanie pelargonii. Czy tradycyjne przechowywanie pelargonii jest najlepsze? Poznaj sprawdzone sposoby

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.