Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić, żeby pelargonie pięknie kwitły przez cały sezon. Czy pelargonie trzeba przycinać?

Pelargonie to popularne rośliny ozdobne, chętnie uprawiane w ogrodach i na balkonach. Ich znakiem szczególnym są duże, efektowne kwiaty. Żeby jednak cieszyć się nimi przez cały sezon, należy odpowiednio zadbać o roślinę. Jak uprawiać pelargonię i jak ją pielęgnować? Co zrobić, żeby pelargonie pięknie kwitły?

Co zrobić, żeby pelargonie pięknie kwitły przez cały sezon. Czy pelargonie trzeba przycinać?
Im zdrowsze będą pelargonie, tym piękniej będą kwitły. Fot.123RF.com

Spis treści:

Uprawa pelargonii – podstawowe zasady

Pelargonie to byliny lub półkrzewy, należące do rodziny bodziszkowatych. W naturze można je spotkać przede wszystkim w Afryce Południowej, skąd pochodzą, jednak w uprawie rozpowszechniły się w wielu miejscach na świecie. Do Europy trafiły w XIX wieku. W Polsce pelargonia to popularna roślina na taras i balkon, chociaż można ją także sadzić bezpośrednio w gruncie. Cieszące się największym zainteresowaniem gatunki to pelargonia rabatowa i pelargonia bluszczolistna.

Uprawa pelargonii nie jest trudna, jednak należy zapewnić roślinie właściwe warunki do zdrowego rozwoju. Czego potrzebują?

  • Pelargonie to rośliny ciepłolubne. Mogą rosnąć w półcieniu, jednak odpowiedniejsze będą dla nich miejsca słoneczne, osłonięte od wiatru.

  • Pelargonie potrzebują gleby zasobnej w składniki pokarmowe, o odczynie obojętnym. W uprawie doniczkowej można wybrać dla nich ziemię przeznaczoną specjalnie do pelargonii lub ziemię do roślin kwitnących.

  • Podlewanie pelargonii powinno być regularne, gdyż nie są one odporne na przesuszenie podłoża. W czasie podlewania dbajmy jednak, by nie zamoczyć ich liści. Zwiększa to ryzyko rozwoju chorób grzybowych.

  • Nawożenie pelargonii rozpoczynamy pod koniec maja, stosując nawóz płynny, bogaty w potas. Pozwoli to roślinie intensywnie kwitnąć. Powinniśmy nawozić pelargonię mniej więcej co 7-14 dni.

  • Sadzonki pelargonii najlepiej umieszczać w docelowym miejscu w drugiej połowie maja, gdy nie zagrażają im już wiosenne przymrozki. Pelargonie źle reagują na niskie temperatury, dlatego gdy jesienią zrobi się chłodniej (temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza), należy przenieść je z ogrodu do pomieszczenia.

Pelargonie, które rosną na rabatach, powinniśmy przed zimą wykopać, przyciąć i umieścić w skrzynkach. Po pewnym czasie znów zaczną rosnąć, więc w lutym lub w marcu można dokonać kolejnego przycięcia. Odcięte pędy można wykorzystać jako sadzonki.

Przeczytaj również: Pelargonie jeszcze nigdy tak pięknie nie kwitły. Znajomy ogrodnik podał przepis na domowy syrop

Co zrobić, żeby pelargonie pięknie kwitły?

Pelargonie to popularne rośliny ozdobne, wyróżniające się efektownymi, dużymi kwiatami. Przy sprzyjających warunkach kwitną od maja aż do pierwszych przymrozków. Co zrobić, żeby kwitły przez cały sezon?

  • Odpowiednie stanowisko – pelargoniom należy zapewnić słoneczne stanowisko. Dobrze będą się czuły również w miejscu, w którym słonecznie jest przez większość dnia. W półcieniu i cieniu poradzą sobie, jednak kwiatów może być mniej.

  • Odpowiednie nawożenie – podłoże powinno być przepuszczalne, lekkie i żyzne. Pelargonie poradzą sobie nawet w glebie jałowej, jednak wówczas ich kwitnienie będzie słabsze lub kwiatów nie będzie wcale. Rośliny należy więc nawozić raz na 7-10 dni. Im mniejsza skrzynka, tym częściej powinno się je nawozić. W dodatku najlepiej robić to, gdy gleba jest wilgotna.

  • Regularne podlewanie – brak odpowiedniej ilości wody może przyczynić się do osłabienia kwitnienia pelargonii. Ziemia powinna być jednak wilgotna, ale nie mokra. W tym celu w skrzynkach czy doniczkach, w których rosną rośliny, należy wykonać otwory drenażowe.

Warto pamiętać, że im zdrowsze będą pelargonie, tym piękniej będą kwitły. Jeśli zatem zauważymy na nich jakiekolwiek oznaki choroby, należy przystąpić do działania. Pożółkłe liście i zwiędnięte kwiaty trzeba zaś regularnie usuwać. Mogą się bowiem na nich rozwijać choroby grzybowe.

Czy pelargonie trzeba przycinać?

Pelargonie zdecydowanie lepiej się prezentują, gdy regularnie usuwamy zwiędnięte kwiaty czy pożółkłe liście. Nie tylko zmniejsza to ryzyko rozwoju choroby grzybowej, ale też pobudza pelargonię do kwitnienia. Przekwitnięte kwiatostany należy zatem obcinać lub wyłamywać. Przycinanie pelargonii nie jest jednak konieczne. Zwykle nabywamy w sklepach sadzonki już przygotowane do sadzenia. Jeśli jednak okaz był bardzo młody lub mamy własne sadzonki, warto je odpowiednio przyciąć, co pomoże im się rozkrzewić.

Jak przycinać pelargonie? Konieczne jest usunięcie pędu głównego. Robimy to około 10-20 cm nad ziemią (w zależności od odmiany). Przycinanie na chwilę może przerwać kwitnienie. Po około 2-4 tygodniach pelargonia może jednak kwitnąć już nawet 3-4 razy obficiej.

Przeczytaj również: Dlaczego supertunia słabo kwitnie i nie rozrasta się? Sprawdź, czy nie popełniasz błędów w uprawie

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.