Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Papryka kocha ciepło. Jak ją pielęgnować, żeby szybko dojrzewała i dłużej dawała owoce?

Papryka jest ceniona za wyjątkowy smak i wysoką wartość odżywczą, dlatego coraz chętniej uprawiamy ją w przydomowych ogrodach. Ponieważ należy do warzyw ciepłolubnych, nie sprzyjają jej chłodne noce oraz wahania temperatury. Właśnie takie warunki panują teraz, jesienią. Jakie zabiegi możemy wykonać, aby wszystkie owoce szybko dojrzały? Jak pielęgnować paprykę jesienią? Podpowiadamy! 

Papryka kocha ciepło. Jak ją pielęgnować, żeby szybko dojrzewała i dłużej dawała owoce?
Jesienią papryka wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Co lubi papryka? Optymalne warunki uprawy

Papryka jest dość wymagającą rośliną, ale jej samodzielna uprawa przynosi wiele satysfakcji. Możemy doczekać się dużych ilości smacznych owoców wyłącznie wtedy, gdy zapewnimy papryce optymalne warunki wzrostu, a także nie zapomnimy o ważnych zabiegach pielęgnacyjnych. Miejmy na uwadze fakt, że warzywo to należy do ciepłolubnych. Co zatem lubi papryka? Oczywiście słońce i ciepło. Aby cieszyć się udanymi zbiorami, musimy zadbać odpowiednią temperaturę w miejscu, w którym rosną krzaczki. Najlepiej, jeśli temperatura powietrza w dzień będzie mieściła się w zakresie 20-28°C, natomiast nocą między 16 a 20°C. To istotne, ponieważ w zbyt niskiej temperaturze papryka przestaje się rozwijać. Stanowisko dla tego warzywa powinno być ciepłe, słoneczne oraz osłonięte od wiatru.

Papryka lubi podłoża przepuszczalne, żyzne i bogate w próchnicę, więc taką ziemię należy jej zapewnić. Optymalna będzie gleba o pH 6-6,8, czyli o odczynie zbliżonym do obojętnego lub lekko zasadowego. Jeżeli roślina nie zostanie posadzona na obfitującym w składniki pokarmowe podłożu, będzie owocowała krótko i mało obficie. Z tego samego powodu paprykę należy regularnie nawozić, stosując np. dojrzały kompost. Roślina ta potrzebuje również systematycznego podlewania, ponieważ ma wysokie zapotrzebowanie na wodę. Zaszkodzi jej nawet krótkotrwała susza, dlatego nawadniajmy ją przez cały sezon – często i małymi porcjami wody. W uprawie papryki doskonale sprawdzają się linie kroplujące.

Przeczytaj również: Jak mieć dużo zdrowej papryki? Ogrodnicy podają 8 złotych rad na bogatą uprawę

Jak pielęgnować paprykę jesienią?

Jesienne ogławianie papryki sprawi, że wszystkie owoce na krzaczki dojrzeją przed końcem sezonu. Jesienne ogławianie papryki sprawi, że wszystkie owoce na krzaczki dojrzeją przed końcem sezonu. Fot. CanvaPro

Jesienią pogoda jest kapryśna, przez co uprawa ciepłolubnej papryki staje się wyzwaniem. Jednak zapewniając roślinom odpowiednie warunki oraz realizując kilka zabiegów pielęgnacyjnych, możemy liczyć na to, że dadzą nam jeszcze zdrowe i obfite plony. Pierwsze, co powinniśmy zrobić, to wyściółkować glebę wokół krzaczków. Możemy wykorzystać korę bądź ściółkę ze słomy, która ograniczy rozwój chwastów oraz parowanie, a także pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę gleby. Niskie temperatury opóźniają dojrzewanie i wybarwianie owoców, dlatego warto na noc okryć paprykę agrowłókniną. Jeśli chłód ma panować również w dzień, możemy zostawić włókninę na dłużej. Dużo łatwiej zapewnić odpowiednie warunki uprawy papryki jesienią w tunelu niż w gruncie bez osłon.

Jesienią powinniśmy dążyć do tego, aby papryka nie wykształcała nowych owoców, ale przekazała całą swoją energię na dojrzewanie plonów, które zawiązały się już na krzaczkach. W tym celu obcinamy wierzchołkowe części pędów i zawiązki kwiatów. Tak ogłowiona papryka nie będzie wytwarzała kolejnych kwiatów, które i tak nie zdążyłyby przekształcić się w owoce i dojrzeć. Kolejną rzeczą, jaką musimy zrobić we wrześniu, jest zebranie z krzaczka wszystkich dojrzałych papryk. Powinny zostać na nim wyłącznie niedojrzałe owoce. Dzięki wykonanym zabiegom pozostawione na krzaczku papryki szybko urosną, wybarwią się i będą wkrótce gotowe do zbioru.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Ostatnie kluczowe cięcie papryki. Papryka szybciej dojrzeje i będzie większa

Uprawa papryki – najważniejsze zabiegi na owocowanie. Krzaki będą uginać się od owoców

Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?

Niedoceniany owoc. Żurawina ma wyjątkowe właściwości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.