Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

TOP 15 najpopularniejszych wiosennych kwiatów. Dzięki nim ogród rozbłyśnie paletą barw

Pierwsze wiosenne kwiaty to widok, który cieszy wszystkich ogrodników i każdego, kto po zimie wypatruje choć odrobiny koloru. Jakie rodzaje kwiatów zakwitają najpiękniej w marcu, kwietniu i maju? Oto lista 15 najbardziej lubianych wiosennych kwiatów! 

TOP 15 najpopularniejszych wiosennych kwiatów. Dzięki nim ogród rozbłyśnie paletą barw
Przedstawiamy najpiękniejsze wiosenne kwiaty. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Lista 15 najpopularniejszych roślin kwitnących wiosną

Wiosna uważana jest często za najładniejszą porę roku. Nie ma w tym krztyny przesady! Słońce przygrzewa, z każdym dniem staje się bardziej zielono, powietrze pachnie nowym życiem, a w ogrodach zaczynają się pojawiać wczesnowiosenne kwiaty. Które z nich są szczególnie popularne?

 • 1. Tulipan (Tulipa)

Oto król wiosennych rabat! Tulipan to kwiat ogrodowy, który jak chyba żaden inny kojarzy się z tą porą roku. To jednocześnie najbardziej znana roślina cebulowa na świecie. W ich rodzinie znajdziesz aż 120 gatunków i nawet kilkanaście tysięcy różnych odmian o wielu różnych kolorach, kształtach kielichów i rozmiarach. 

Tulipany najpiękniej wyglądają w grupach – tworzą wtedy różnokolorowe łany, zdobiące rabaty od kwietnia do maja. Możesz też uprawiać je w donicach. Cebule sadzi się od września do końca października. Aby te wiosenne kwiaty co roku pięknie kwitły, warto wykopać je latem po przeschnięciu liści i ponownie posadzić jesienią.

 • 2. Narcyz (Narcissus)

Czy wiesz, że istnieje aż kilkanaście różnych odmian pięknych kwiatów wiosennych, które noszą wspólną nazwę narcyzów? Są wśród nich bardzo dobrze znane z domowych i miejskich rabat żonkile (czyli narcyzy o żółtej barwie), równie popularne białe odmiany, ale także narcyzy łososiowe czy nawet różowe. Najpiękniej spośród nich wyglądają narcyzy trąbkowe, które mogą osiągać nawet 35 cm wysokości. 

Narcyzy, podobnie jak tulipany, to rośliny cebulowe. Ich wielką zaletą jest mało wymagająca uprawa i pielęgnacja. Sadzi się je jesienią, ale w przeciwieństwie do tulipanów nie trzeba ich wykopywać po okresie kwitnienia. Możesz je uprawiać na rabacie, w donicach, a nawet w trawie. 

Tulipany, żonkile i krokusy to prawdziwe symbole wczesnej wiosny. Fot. 123RF.com

 • 3. Krokus wiosenny (Crocus vernus)

Krokus to wiosenny kwiat, który kwitnie jako jeden z pierwszych – od lutego do kwietnia. Charakterystyczne fioletowe kwiaty krokusów często przebijają się nawet przez warstwy śniegu. Naturalnie występują na górskich łąkach. To mało wymagająca i łatwa w uprawie roślina. Bez problemów urośnie na rabatach, skalniakach, a nawet w trawie i pod drzewami. 

Cebulki krokusów sadzi się jesienią. Co kilka lat można je wykopać i przesadzić, ale nie jest to warunek konieczny ich uprawy. Te pierwsze wiosenne kwiaty bardzo dobrze się rozrastają i po 3 czy 4 sezonach tworzą piękne, bardzo dekoracyjne kępy. 

 • 4. Przebiśnieg (Galanthus)

Jak ich nazwa wskazuje, przebiśniegi to pierwsze wiosenne kwiaty – ich białe kielichy pojawiają się już w lutym, często przebijając się przez leżący jeszcze czasem grubą warstwą śnieg. Bardzo lubią je pszczoły – małe owady pracujące przy drobnych, pachnących kwiatkach to częsty i bardzo miły widok. 

Uprawa przebiśniegów jest mało kłopotliwa. Nie trzeba ich odchwaszczać ani przycinać po kwitnieniu, a roślina najlepiej rośnie w cieniu lub półcieniu.

Zobacz więcej zdjęć
 • 5. Zawilec (Anemon)

Jakie rodzaje kwiatów możesz wiosną spotkać i w lesie, i w przydomowym ogrodzie? Drobne, gwiaździste główki zawilców, zwanych też anemonami. Zalicza się je do roślin cebulowych. W wiosennych lasach kobiercem kwiatów zachwycają białe zawilce gajowe. W ogródkach hoduje się inne ich gatunki – przede wszystkim zawilce greckie, żółte i wielkokwiatowe. 

Zawilce to wiosenne kwiaty, które szczególnie lubią stanowiska zacienione. Bulwy wiosennych zawilców sadzi się jesienią – najlepsza będzie przepuszczalna i lekko wilgotna ziemia. Warto je często podlewać, odwdzięczają się wtedy bujnym kwitnieniem. 

 • 6. Pierwiosnek (Primula)

Jakie znasz kwiaty wiosenne? Nazwy, które przychodzą Ci do głowy w pierwszej kolejności, to pewnie tulipany, narcyzy i być może właśnie pierwiosnki, czyli prymulki. Już sama ich polska i łacińska nazwa wskazuje, że kwitną bardzo wczesną wiosną – niektóre odmiany już w marcu. W rodzinie Primula jest aż 500 różnych gatunków. W Polsce występuje 7 z nich. 

Pierwiosnki najpiękniej wyglądają na niskich rabatach i skalniakach, pod drzewami i w pobliżu oczek wodnych. Możesz też uprawiać je w donicach na balkonie czy tarasie. Świetnie czują się w towarzystwie innych kwiatów wiosennych, takich jak tulipany czy narcyzy. 

 • 7. Szafirek (Muscari)

Szafirek to mrozoodporny i bardzo łatwy w uprawie wiosenny kwiat ogrodowy Jego cechą charakterystyczną jest niebieski kwiatostan tworzący grona małych kuleczek. Wśród 50 gatunków szafirków najpopularniejszy jest szafirek armeński o ślicznych, kobaltowych kwiatach. W ogródkach uprawia się też często szafirki drobnokwiatowe, kwitnące na biało, a nawet na różowo. 

Szafirek jest rośliną cebulową. Idealny termin na sadzenie cebul to wrzesień i październik. Szafirki najpiękniej prezentują się w grupie, możesz też hodować je w donicach i skrzynkach okiennych. Ważne, aby do ziemi dodać odrobinę kompostu – szafirki będą się wtedy szybko rozrastać. 

Zobacz więcej zdjęć
 • 8. Hiacynt (Hyacythus)

Hiacynty to wczesnowiosenne kwiaty cebulowe. Są jednym z symboli wiosny. Najczęściej pojawiają się w naszych domach w doniczkach. Możesz też bez większych problemów uprawiać je jako kwiat ogrodowy. Największą zaletą hiacyntów jest bajeczna kolorystyka, od intensywnej niebieskiej barwy po pastelowy róż czy fiolet. 

Cebulki hiacyntów sadzi się jesienią. Warto łączyć je z tulipanami, narcyzami i innymi kwiatami wiosennymi. Lubią miejsca słoneczne i osłonięte przed wiatrem. Po przekwitnięciu i uschnięciu liści cebulki musisz wykopać, przesuszyć, a jesienią posadzić ponownie.

 • 9. Bratek ogrodowy (Viola wittrockiana)

Bratek, zwany też fiołkiem ogrodowym, to bardzo popularny wiosenny kwiat, który pięknie ozdabia rabaty, obrzeża ścieżek ogrodowych, balkony i parapety. Bratki mają charakterystyczne kwiatostany, znane są też z ogromnej różnorodności kolorów. Są przy tym wyjątkowo łatwe w uprawie. Wystarczy im odrobina słońca, wilgotna ziemia z odrobiną kompostu, a kwiaty cieszą oczy przez całą wiosnę, czasem także latem. 

Bratki nie lubią nadmiernego podlewania, chorują wtedy i zamierają. To rośliny dwuletnie – trzeba je wysiać w czerwcu lub w lipcu, na stałe miejsce wysadzić jesienią, a kolejnej wiosny powinny obficie zakwitnąć. Równie dobrym pomysłem jest zakup sadzonek bratków – znajdziesz je w każdym sklepie ogrodniczym. 

Zobacz więcej zdjęć
 • 10. Kosaciec bródkowy (Iris barbata)

Kosaćce, zwane też irysami, są wiosennymi kwiatami, które od lat cieszą się w Polsce dużą popularnością. Wśród 300 gatunków kosaćców, kwitnących od wiosny do wczesnego lata, jednym z najbardziej lubianych jest kosaciec bródkowy. Wysokie odmiany mogą osiągać nawet 90 cm, a uroku dodają im piękne, pastelowe kolory. 

Kosaćce bródkowe kwitną w maju. Są niestety dosyć wymagające w uprawie. Nie tolerują zalewania i stojącej wody, warto więc sadzić je na podwyższonej rabacie. Kłącza trzeba przy tym umieścić w ziemi dosyć płytko, aby zielona cześć wystawała ponad glebę. Zapobiegnie to ich gniciu i poprawi kwitnienie. 

 • 11. Lilak pospolity (Syringa vulgaris)

Lilak, popularnie zwany bzem, to bez wątpienia jeden z symboli wiosny. Krzew lilaka osiąga nawet kilka metrów wysokości, a że rozmnaża się przez rozłogi, po kilku latach możesz mieć w ogrodzie prawdziwe bzowe zarośla. Często jest też uprawiany w formie pojedynczego drzewa. Jego ogromnym atutem są przepiękne i intensywnie pachnące kwiatostany (kwitnie najczęściej w maju). 

Lilak to bardzo efektowna dekoracja wiosennego ogrodu. Warto go posadzić w pobliżu drzwi wejściowych lub tarasu, aby cieszyć się jego fantastycznym zapachem. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i tam też najobficiej kwitnie. 

 • 12. Piwonia (Paeonia)

Piwonie są prawdziwymi królowymi wiejskich, naturalistycznych ogrodów. Do rodzaju piwonii należy 35 gatunków, z czego większość to byliny. W polskich ogrodach panuje jednak przede wszystkim piwonia chińska (Paeonia lactiflora). Jej główną ozdobą są piękne pełne lub półpełne kwiaty o intensywnym zapachu. 

Piwonia rośnie wiele lat w tym samym miejscu. Bardzo nie lubi przesadzania. Preferuje ciepłe i słoneczne stanowisko, z dala od innych roślin, a najlepiej czuje się na żyznej, przepuszczalnej ziemi.  

Piwonia pięknie wygląda i pachnie. Fot. 123RF.com

 • 13. Stokrotka pospolita (Bellis perennis)

Biało-żółte stokrotki w zielonej trawie to jeden z najwdzięczniejszych wiosennych obrazków. Te drobne, najczęściej kilkucentymetrowe kwiatki doskonale sobie radzą na trawnikach, łąkach, poboczach dróg czy leśnych polanach, gdzie od kwietnia przez całą wiosnę potrafią tworzyć piękne, kolorowe kobierce. 

W ogrodach częściej spotyka się bardziej ozdobne odmiany stokrotki ogrodowej, ale jeśli podoba Ci się naturalny wdzięk stokrotki pospolitej, możesz bez większych problemów wysiać ją na swoim trawniku. Niektórzy producenci traw dodają nawet nasiona stokrotki do swoich mieszanek. 

 • 14. Konwalia majowa (Convallaria majalis)

Pięknie pachnąca i kwitnąca wiosną bylina. Preferuje zacienione stanowiska, a w naturalnych warunkach najczęściej spotkasz ją w lasach. Białe kwiaty mają kształt dzwonków, zebranych w spore grona. Ich zapach jest tak silny, że potrafi unosić się w lesie nawet na kilkadziesiąt metrów. 

Konwalia majowa jest łatwa w uprawie i całkowicie mrozoodporna. Najlepiej czuje się pod drzewami i w cienistym zakątku ogrodu. Musisz jednak pamiętać, że to roślina trująca – niebezpieczne są jej liście, łodygi, a przede wszystkim kwiaty i owoce. Nie wolno więc samodzielnie zrywać konwalii, a zwłaszcza pozwalać bawić się jej kwiatami dzieciom. 

Zobacz więcej zdjęć
 • 15. Forsycja (Forsythia)

Forsycja jest krzewem, który w marcu, zanim jeszcze rozwiną się na niej liście, obsypuje się maleńkimi, złotymi kwiatami. To piękna ozdoba polskich skwerów i parków, bardzo popularna także w ogrodach. Rośnie jako okazały pojedynczy krzew, ale przy odpowiednim formowaniu nadaje się na żywopłoty. 

Kluczem do tego, aby forsycja kwitła, jest jej umiejętne cięcie. Trzeba to zrobić po przekwitnięciu krzewu, a pędy skraca się o 1/3 ich długości. 

Wczesnowiosenne kwiaty to najładniejsze symbole tej pory roku. Pierwsze z nich możesz podziwiać już w lutym! Wśród całej gamy kwiatów wiosennych, które idealnie sprawdzą się w ogrodzie, większość to rośliny łatwe w pielęgnacji. Nawet początkujący ogrodnicy bez problemu poradzą sobie z ich uprawą. Zestawienie najpopularniejszych wiosennych kwiatów pomoże Ci już dziś zaplanować kolorowe rabaty w ogrodzie! 

Przeczytaj również:

TOP 30 kolorowych kwiatów balkonowych. Daj upust swojej kreatywności i zaaranżuj balustrady

TOP 10 najpiękniejszych kwiatów cebulowych sadzonych wiosną. Sprawdź, jak o nie zadbać

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.