TOP 10 najpiękniejszych kwiatów cebulowych sadzonych wiosną. Sprawdź, jak o nie zadbać

Redakcja Deccoria.pl

Dzięki kwiatom cebulowym sadzonym wiosną można stworzyć w ogrodzie ozdobne rabaty. Fot. Pexels
Dzięki kwiatom cebulowym sadzonym wiosną można stworzyć w ogrodzie ozdobne rabaty.Deccoria.pl

Spis treści:

  1. Cebulki kwiatowe — jak je wybrać?
  2. Popularne kwiaty cebulowe sadzone w ogrodach wiosną
  3. Kwiaty cebulowe sadzone wczesną wiosną — cechy i zalety
  4. Sadzenie roślin cebulowych wiosną — na co zwrócić uwagę?
  5. Cebulki kwiatowe – co jest dla nich największym zagrożeniem?

Cebulki kwiatowe — jak je wybrać?

Przeczytaj również

    Popularne kwiaty cebulowe sadzone w ogrodach wiosną

    • Agapant (Agapanthus),
    • Dalia (Dahlia),
    • Eucharis (Eucharis),
    • Eukomis (Eucomis),
    • Frezja (Freesia),
    • Iksja (Ixia),
    • Inkarwilla (Incarvillea),
    • Ismena, błonczatka (Ismene),
    • Jaskier (Ranunculus),
    • Krokosmia (Crocosmia).

    Kwiaty cebulowe sadzone wczesną wiosną — cechy i zalety

    • Agapant to roślina, która określana jest często lilią afrykańską. Zalicza się ją do grupy kwiatów wieloletnich, które wywodzą się z rejonów południowej Afryki. Jest ona dość wysoka i w sprzyjających dla niej warunkach może dorastać nawet do 80 centymetrów wysokości. Do ogrodów wybierana jest między innymi ze względu na swoje liście, pełniące funkcją ozdobną oraz okazałe kwiaty wyrastające z długich pędów.
    • Dalie nazywa się również georginiami. Rośliny te w zależności od gatunku dorastają od 20 do nawet 150 centymetrów. Posadzone w okresie wiosennym, zachwycają w ogrodzie od wczesnego lata do późnych miesięcy jesiennych. Kwitnienie utrzymuje się do momentu, aż pojawią się pierwsze przymrozki.
    • Eucharis nazywany jest także lilią amazońską. Ze względu na swoje pochodzenie jest to roślina niezwykle wrażliwa na niskie temperatury. Warto pamiętać, aby kwiat ten sadzić w doniczce, a w okresie jego kwitnienia przypadającego na okres letni wystawiać ją do ogrodu. 
    Eucharis pięknie prezentuje się posadzony w donicach
    Eucharis pięknie prezentuje się posadzony w donicach.Deccoria.pl
    • Eukomis, czyli lilia grzywiasta lub warkocznica to roślina pochodząca z terenów Afryki Południowej. Charakteryzuje się wzniesionym, kępiastym pokrojem. Może osiągać wysokość 60 centymetrów, jej liście są stosunkowo długie, z charakterystycznymi dla nich nakropieniami od spodniej warstwy. Kwiatostan ma kształt graniastosłupa, na którym znajduje się nawet kilkadziesiąt drobnych kwiatów – w zależności od gatunku ich kolor może się różnić między sobą.
    • Frezja to roślina, której okres kwitnienia przypada w lipcu. Późną wiosną w miejscu jej posadzenia wyrastają sztywne liście, a między nimi pojawia się pęd o wysokości od 40 do nawet 60 centymetrów. Na jego końcu pojawia się charakterystyczny dla rośliny, wygięty w jedną stronę kwiatostan, na którym zakwitają kielichowate kwiaty.
    Frezja pięknie wygląda w ogrodzie, a do tego można ją wykorzystywać na kwiaty cięte do wazonu
    Frezja pięknie wygląda w ogrodzie, a do tego można ją wykorzystywać na kwiaty cięte do wazonu.123RF/PICSEL
    • Iksa to kolejna popularna roślina, która pochodzi z obszarów Afryki. W polskich warunkach dorasta do około 60 centymetrów wysokości. Odznacza się mieczowatymi liśćmi, a jej kwiaty mają kształt gwiazdy o sześciu płatkach. W zależności od odmiany ich kolor może być: biały,  czerwony, różowy.
    • Ismena, nazywana również błonczatką pochodzi z terenów obu Ameryk oraz Karaibów. W Polsce jest jeszcze stosunkowo mało znana, chociaż jej popularność z roku na rok rośnie. Dorasta do maksymalnie 40 centymetrów wysokości, a elementem przyciągającym uwagę są jej wspaniałe kwiaty. Posadzona na wiosnę zakwita od czerwca aż do późnego września. Jej kwiaty mają natomiast kolor biały i żółty.
    • Inkarwilla pochodzi z terenów Chin. Dorasta do maksymalnie 50 centymetrów wysokości. Jej cechą charakterystyczną są bardzo duże, zielone, pierzastozłożone liście. Roślina zakwita pod koniec maja i zachwyca aż do późnego lipca. Jej kwiaty pojawiają się w tak zwanych graniastych kwiatostanach, od kilku do kilkunastu sztuk. Różne odmiany mają kolor biały, różowy, a nawet liliowy. 
    Inkarwilla zachwyca kwiatami w kształcie dzwoneczków
    Inkarwilla zachwyca kwiatami w kształcie dzwoneczków.Deccoria.pl
    • Jaskier to jedna z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Łączy ona aż 1500 różnych odmian. W kraju wyróżnić można około 20 najczęściej spotykanych. Jaskry zaliczane są do roślin średnio wysokich, dorastających do maksymalnie 1 metra. Część z nich sadzona jest właśnie wiosną, wówczas zakwitają one w miesiącach letnich.
    • Krokosmia wzrasta na wysokości od 50 do 100 centymetrów. Roślina ta pochodzi z terenów afrykańskich. Jej cechą charakterystyczną są wytwarzane przez nią długie oraz wąskie liście. Kwiatostany tworzą charakterystyczne wiechy, na które składa się od 4 do nawet 20 sztuk. Układają się w stosunku do siebie przeciwstawanie. Występują w bardzo intensywnych kolorach, od żółtego, poprzez pomarańczowy, kończąc na krwiście czerwonych okazach.

    Przeczytaj również

      Kroksomia ozdabia ogród kwiatami w intensywnym kolorze zebranymi w wiechy
      Kroksomia ozdabia ogród kwiatami w intensywnym kolorze zebranymi w wiechy.Deccoria.pl

      Sadzenie roślin cebulowych wiosną — na co zwrócić uwagę?

      Przeczytaj również

        Agapant ma ozdobne liście i wyrastające z długich pędów kwiaty
        Agapant ma ozdobne liście i wyrastające z długich pędów kwiaty.Deccoria.pl

        Cebulki kwiatowe – co jest dla nich największym zagrożeniem?

        Przeczytaj również

          Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?