Porady ogrodnicze

Rozmnażanie pelargonii z sadzonek w kilku krokach. Szybko wypuszczą nowe kwiaty

Jedną z najłatwiejszych metod rozmnażania pelargonii jest pobranie szczepek z roślin, które mamy już w domu. Właśnie teraz, gdy nadchodzi przedwiośnie, jest idealny moment na ukorzenianie tych roślin, ponieważ do lata zdążą się rozrosnąć i wydać kwiaty. Wyjaśniamy, jak przygotować sadzonki pelargonii krok po kroku.

Rozmnażanie pelargonii z sadzonek w kilku krokach. Szybko wypuszczą nowe kwiaty
Rozmnażanie pelargonii ze szczepek nie jest wcale trudne. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Przełom lutego i marca to idealny czas, by z przezimowanych pelargonii przygotować sadzonki, które przed nadejściem lata zdążą się rozrosnąć, a w sezonie ozdobią nasze balkony, tarasy i parapety. Poniżej wyjaśniamy, jak rozmnożyć pelargonie i pielęgnować młode sadzonki.

Przeczytaj również: Wybudzanie i rozmnażanie pelargonii krok po kroku. Wiosną pięknie zakwitną

Połowa lutego to najlepszy czas na rozsadzanie pelargonii. Fot.123RF/PICSEL

Podbieranie pelargonii z sadzonek wierzchołkowych

Najlepszy moment na przygotowanie sadzonek pelargonii przypada od połowy lutego do połowy marca. Kolejny dobry czas na rozmnażanie pelargonii to dopiero przełom sierpnia i września, dlatego jeśli chcemy pozyskać szczepki, które zdążą przed latem się ukorzenić, to warto zająć się tym już teraz.

Jak pobrać sadzonki pelargonii? Samo pobieranie sadzonek jest bardzo proste. Wystarczy odciąć wierzchołek młodego pędu o długości mniej więcej 10-15 cm. W tym celu używamy noża lub sekatora. Ważne, aby były to narzędzia ostre i czyste. Warto wybrać taką gałązkę, która ma już kilka młodych liści, ale nie ma jeszcze pędu kwiatowego. Aczkolwiek, jeżeli mamy zdrowe, bujnie kwitnące okazy, to o pęd bez kwiatostanu trudno.

Następnie usuwamy z pobranych sadzonek 2-3 dolne liście, tak żeby pozostało ich 3 lub 5. Usuwamy też ewentualny pęd z rozwijającym się kwiatostanem. W ten sposób przygotowane sadzonki możemy ukorzenić w wodzie lub bezpośrednio w podłożu.

Przeczytaj również: Najlepsze rośliny na balkon na każdą porę roku

Ukorzenianie pelargonii — w wodzie i podłożu

Pobrane szczepki pelargonii można ukorzenić zarówno poprzez wysadzenie ich do podłoża, jak również przez umieszczenie w pojemniku z wodą.

  • Ukorzenianie pelargonii w wodzie

Jeżeli ukorzeniamy pelargonie w wodzie, potrzebne będzie naczynie np. słoik. Nakładamy na niego folię, którą przymocowujemy gumką i robimy nacięcia, w których umieszczamy sadzonki. W ten sposób chronimy je przed zagniwaniem liści, gdyby za bardzo zanurzyły się w wodzie, ograniczamy też odparowywanie wody.

Warto także, sadzonki pelargonii bluszczolistnej pozostawić mniej więcej na 2 godziny do przeschnięcia, zanim się je posadzi, po to, by ich "rany" zdążyły się zagoić.

  • Ukorzenianie pelargonii w wodzie

Jeżeli umieszczamy sadzonki bezpośrednio w podłożu, warto zwrócić uwagę na to, aby liście nie dotykały ziemi. Pelargonię bluszczolistną, przewieszającą się, najlepiej sadzić w doniczkach pojedynczo, pelargonię rabatową możemy sadzić po 2-3 sadzonki.

Do przygotowywania rozsad pelargonii najlepiej będzie wykorzystać podłoże o pH 6,5-7. Sprawdzi się tutaj gotowa mieszanka do wywiewu nasion, ewentualnie możemy wykorzystać podłoże do pelargonii lub innych roślin kwitnących i dodać do niego piasek w stosunku 1:1. 

Co ważne, aby przyśpieszyć wypuszczanie korzeni przez młode szczepki, warto wykorzystać ukorzeniacz do sadzonek zielonych. Zapobiegnie on gniciu roślin, a dodatkowo zapewni ich szybszy wzrost.

Źródło: Sadzonki pelargonii - jak zrobić w ziemi i w wodzie. Youtube.com. Źródło: Porady ogrodnicze

Pielęgnacja sadzonek pelargonii

Młode pelargonie powinny się ukorzenić po mniej więcej 2-4 tygodniach, a po 8 tygodniach powinny pojawić się pierwsze kwiaty. Sadzonki ustawmy w miejscu ciepłym i lekko ocienionym oraz dbajmy o to, by ich podłoże było stale wilgotne.

Gdy rośliny się ukorzenią, będziemy mogli przesadzić je pojedynczo do donic wypełnionych ziemią dla kwiatów kwitnących. Czubki sadzonek należy uszczykiwać tzn. urywać wierzchołki. Sprawi to, że zaczną wypuszczać boczne pędy, które zagęszczą koronę.

Zobacz więcej zdjęć

Wysadzanie pelargonii w ogrodzie i na balkonie

Młode sadzonki możemy wysadzać do skrzynek na balkonach lub w ogrodzie w drugiej połowie maja. Zanim jednak przeniesiemy rośliny z domu na zewnątrz, będziemy musieli odpowiednio je zahartować. W tym celu wystarczy stopniowo, na kilka godzin dziennie, wystawiać doniczki na balkon lub do ogrodu, aby kwiaty przyzwyczaiły się do warunków zewnętrznych. Staną się wtedy mocniejsze i bez trudu zniosą chłodniejsze noce.

Sadzonki pelargonii rozsadzone z wierzchołków zaczną kwitnąć już na początku lata, a ich efektowne kwiatostany będą zdobić naszą przestrzeń wokół domu aż do późnej jesieni.

Przeczytaj również: Pelargonie po lecie - jesienna pielęgnacja i rozmnażanie pelargonii

Pelargonia. Pospolity kwiat, drogocenne właściwości na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.