Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nowy szkodnik na iglakach. Atakuje tuje, cisy i jałowce, gałęzie usychają

Drzewa i krzewy iglaste są popularnym wyborem do przydomowych ogrodów. Nie dość, że są zielone i ozdobne przez cały rok, to jeszcze są stosunkowo łatwe w uprawie i pielęgnacji. Czasem jednak gałązki iglaków zaczynają usychać. Zastanawiasz się, z czego to wynika? To robota licinka –  nowego szkodnika, który atakuje tuje, cisy i jałowce. Po czym poznać jego żerowanie oraz jak go zwalczyć? Sprawdź.       

Nowy szkodnik na iglakach. Atakuje tuje, cisy i jałowce, gałęzie usychają
Licinek to groźny szkodnik, który atakuje drzewa i krzewy iglaste. Fot.123RF.com

Spis treści:

Licinek – objawy żerowania

Jesienne brązowienie iglaków, jak i zrzucanie igieł jest często zjawiskiem naturalnym, które (o ile nie przebiega gwałtownie) nie powinno wywoływać niepokoju. Niestety czasem się zdarza, że gałązki roślin masowo usychają. Okazuje się, że jest to robota groźnego szkodnika, który atakuje drzewa i krzewy iglaste. Licinek, bo o nim mowa, to gatunek motyla, który pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno. Do najpospolitszych i wyrządzających największe szkody iglakom należą licinek tujowiaczek oraz licinek jałowcowiaczek.

Najbardziej uciążliwe są jednak ich larwy. Gąsienice wgryzają się w pędy wierzchołkowe, a następnie drążą w nich tunele. W początkowym etapie żerowania tych szkodników gałązki jaśnieją, po czym brązowieją i zasychają w końcowej fazie. Wynika to z tego, że gąsienice przecinają wiązki przewodzące w tkankach, co sprawia, że gałązki tracą dostęp do wody i substancji odżywczych. To przyczynia się do osłabienia wzrostu roślin, zamierania całych pędów, a nawet zwiększenia podatności iglaków na choroby grzybowe. Jakie iglaki atakuje licinek? Najczęściej żeruje na tujach, cisach czy jałowcach.

licinek Licinek najczęściej atakuje tuje, cisy oraz jałowce. Fot.123RF.com

Zwalczanie licinków

Podstawą zwalczania licinków jest ich odpowiednio wczesne wykrycie. Szkodniki te są bardzo małe i trudno je zauważyć, dlatego tak ważna jest regularna obserwacja roślin. Skutecznym sposobem zwalczania licinków jest użycie środków chemicznych. Do tego celu stosujemy preparaty owadobójcze zwane insektycydami, które z łatwością można znaleźć w sklepach ogrodniczych. Najlepiej sięgnąć po preparaty o działaniu kontaktowym i żołądkowym, które paraliżują układ nerwowy szkodników, a w rezultacie zatrzymują ich procesy życiowe. Dla zapewnienia skuteczności warto dokładnie opryskać wszystkie części rośliny, nawet te ukryte wewnątrz korony.      

W przypadku licinka tujowiaczka zabiegi ochronne należy wykonać na przełomie czerwca i lipca, czyli w okresie lotu motyli. Pomoże to obniżyć populację szkodnika. Wówczas przeprowadzamy dwa opryski w odstępie dziesięciodniowym. Natomiast w przypadku licinka jałowcowiaczka zabiegi ochronne warto przeprowadzić pod koniec maja.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Nawożenie tui jesienią. Dlaczego tuje potrzebują nawożenia? Czym najlepiej je dokarmiać?

Jeż w ogrodzie to skarb. Jak zwabić jeża do ogrodu i pomóc mu przetrwać zimę?

Antypka to idealny krzew na żywopłot. Jak uprawiać wiśnię wonną?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.