Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nawożenie tui jesienią. Dlaczego tuje potrzebują nawożenia? Czym najlepiej je dokarmiać?

Tuje są w Polsce sadzone głównie jako rośliny ozdobne. W innych częściach świata uprawia się je także na drewno, które jest od wieków cenione w budownictwie i szkutnictwie, czyli budowie łodzi. Te cenne rośliny do zdrowego wzrostu potrzebują mikro- i makroelementów. Jak nawozić tuje jesienią, by zapewnić im niezbędne składniki odżywcze? Jak nie przesadzić z ilością nawozu? Podpowiadamy w artykule.

Nawożenie tui jesienią. Dlaczego tuje potrzebują nawożenia? Czym najlepiej je dokarmiać?
Tuje potrzebują nawożenia podobnie jak inne rośliny w ogrodzie. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego tuje potrzebują nawożenia?

Tuje (żywotniki) to krzewy lub drzewa o niewielkich wymaganiach. W ogrodach sadzi się je głównie jako żywopłoty, szpalery, całoroczne tło dla bylin i żywe rzeźby. Można łatwo kształtować i mają dużą odporność na częste cięcie.

A zatem dlaczego tuje potrzebują nawożenia? Choć mają dość niskie wymagania, potrzebują składników pokarmowych – tak samo jak wszystkie inne rośliny. Do niezbędnych dla nich makroelementów zaliczamy:

 • azot (N),
 • potas (K),
 • fosfor (P),
 • wapń (Ca),
 • magnez (Mg),
 • sód (Na),
 • chlor (Cl),
 • siarka (S),
 • żelazo (Fe).

Potrzebne tujom mikroelementy to z kolei:

 • bor (B),
 • mangan (Mn),
 • miedź (Cu),
 • cynk (Zn),
 • molibden (Mo),
 • kobalt (Co).

Tuje potrzebują dużej dawki azotu, a także sporych porcji fosforu, potasu, magnezu i żelaza. Jeżeli pobierają te składniki z gleby w odpowiednich ilościach, to rosną zdrowo, lepiej zimują i dobrze znoszą okresową suszę.

Tuje zasilone w składniki odżywcze są bardziej odporne na suszę. Tuje zasilone w składniki odżywcze są bardziej odporne na suszę. Fot. CanvaPro

Co ważne, zapotrzebowanie tui na składniki odżywcze zmienia się wraz z porami roku. Wczesną wiosną i jesienią pobierają z gleby fosfor i potas. Późną wiosną latem potrzebują z kolei dużo azotu i magnezu. Warto wiedzieć, że tuje przyswajają najlepiej składniki pokarmowe, jeżeli odczyn gleby wynosi pH 5,5-7,2. 

Przeczytaj również: Dlaczego tuje brązowieją na jesień? Przycinać, nawozić, a może spryskać?

Skąd wiadomo, że tuja potrzebuje nawozu?

Niedobór składników pokarmowych odpowiedzialnych za produkcję chlorofilu może być przyczyną zmian zabarwienia drzewek. Dlatego właśnie po kolorze pędów można określić, czy roślina potrzebuje nawożenia.

Tuje zwykle cierpią na niedobór magnezu (Mg) i żelaza (Fe). Brak tych składników objawia się jaśnieniem, a następnie żółknięciem pędów. Niedobór azotu (N) objawia się natomiast żółknięciem łusek i zahamowaniem wzrostu.

Wiesz już, jakie są objawy, kiedy tuja potrzebuje nawozu. Warto więc obserwować drzewko, aby szybko reagować na zmieniające się potrzeby rośliny.

Żółknięcie pędów tui może być objawem niedoboru magnezu. Żółknięcie pędów tui może być objawem niedoboru magnezu. Fot. CanvaPro

Objawy przenawożenia tui

Nadmierne stosowanie nawozów mineralnych również nie jest wskazane. Zdecydowanie nie zadziała tu zasada nawożenia „na wszelki wypadek”. Może to bowiem doprowadzić do zasolenia gleby. Wówczas tuja ma trudność z pobieraniem składników pokarmowych, co osłabia roślinę i zwiększa jej podatność na choroby. Objawy przenawożenia tui to przede wszystkim żółknięcie i usychanie pędów.

Kiedy nawozić tuje?

Tuje rosnące w ogrodzie powinno się nawozić 2-3 razy w roku. Zwykle stosuje się 3 terminy nawożenia tui, czyli:

 • wiosenny – od marca do kwietnia, najpóźniej do połowy maja,

 • letni – początek czerwca,

 • jesienny – wrzesień-październik.

Kiedy nawozić tuje, aby dobrze rosły? Na glebach ciężkich i zasobnych w składniki nawóz aplikuje się jednorazowo wczesną wiosną, gdy rozpocznie się wegetacja. W przypadku lekkich gleb piaszczystych dawkę rozkłada się na 2-3 nawożenia. Dzięki temu tuja może najlepiej wykorzystać dostarczone składniki pokarmowe. Nie są one także wymywane z gleby podczas opadów deszczu.

Przeczytaj również: Czym podlewać tuje po posadzeniu? Dokarmiaj regularnie, będą szybko rosły

Czym nawozić tuje jesienią?

Jesienne nawożenie tui warto przeprowadzać za pomocą nawozów przeznaczonych do iglaków. Zawierają one składniki pokarmowe w proporcjach specjalnie dopasowanych do potrzeb konkretnych roślin. Trzeba też pamiętać, że innych nawozów używa się w okresie wiosenno-letnim, w czasie intensywnego wzrostu tui, odmiennych natomiast na przełomie lata i jesieni, gdy drzewka przechodzą w stan spoczynku.

W składzie nawozów powinien znaleźć się magnez, który ma wpływ na intensywne wybarwienie ulistnienia, a także potas i fosfor, które są odpowiedzialne za gospodarkę wodną.

Możesz wybrać nawóz granulowany w kryształkach lub w płynie. Do nawożenia możesz zastosować preparat jednoskładnikowy, takie jak saletra amonowa czy siarczan potasu. Ich dawkowanie wymaga jednak odpowiedniej wiedzy, dlatego należy być ostrożnym, aby nie narazić się na objawy przenawożenia tui.

Czym nawozić tuje? Do wyboru mamy gotowe granulaty i preparaty w płynie, a także nawozy organiczne. Czym nawozić tuje? Do wyboru mamy gotowe granulaty i preparaty w płynie, a także nawozy organiczne. Fot. CanvaPro

Znacznie chętniej są wybierane nawozy wieloskładniowe, czyli takie, które zawierają zbilansowane dawki makro- i mikroelementów niezbędnych do rozwoju roślin. Dzięki nim można uniknąć jednostronnego przenawożenia lub niedoborów.

Polecanym wyborem są nawozy do tui z mikroskładnikami z dodatkiem mączki bazaltowej. Zawierają odpowiednio skomponowaną kompozycję składników. Dzięki temu zapobiegają żółknięciu i brązowieniu gałązek oraz przyśpieszającą wzrost tui. Nie generują także ryzyka przenawożenia, jeśli aplikuje się je zgodnie z instrukcją.

Nawozy organiczne do tui

Przynajmniej raz w sezonie warto zastosować także nawozy organiczne. To przede wszystkim kompost i obornik. Takie naturalne substancje poprawiają strukturę gleby, wzbogacają ją w łatwo przyswajalne składniki pokarmowe oraz mikroorganizmy. Co bardzo ważne – nie można nimi przenawozić roślin.

Skąd wziąć nawozy naturalne? Obornik można kupić w sklepie w formie granulowanej lub pozyskać bezpośrednio od hodowcy zwierząt. Kompost można natomiast przygotować samemu. Wystarczy odkładać do kompostownika odpady organiczne, na przykład obierki z jarzyn, zerwane chwasty czy skorupki z jajek. Proces ich fermentacji wymaga jednak czasu.

Umiejętnie nawożona tuja odwdzięczy się bujnym wzrostem i intensywnym kolorem. Zdecydowanie warto wspomóc jej rozwój – zwłaszcza, że nie jest to skomplikowane.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Pobieranie sadzonek tui krok po kroku. Jak sprawdzić, czy sadzonki tui się ukorzeniły?

W jakich odstępach sadzić tuje, w jakiej odległości od płotu sąsiada? Odległość ma ogromne znaczenie

Antypka to idealny krzew na żywopłot. Jak uprawiać wiśnię wonną?

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.