Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pobieranie sadzonek tui krok po kroku. Jak sprawdzić, czy sadzonki tui się ukorzeniły?

Tuje to jedne z najchętniej sadzonych krzewów w polskich ogrodach. Doskonale sprawdzają się na żywopłot, ponieważ tworzą gęstą, zieloną ścianę. Świetnie prezentują się także jako uzupełnienie pustych przestrzeni na rabatach. Zamierzasz posadzić wiele żywotników w swoim ogrodzie? To może być spory wydatek! Dlatego pomyśl o rozmnożeniu krzewów, które masz. Dowiedz się, jak to zrobić.

Pobieranie sadzonek tui krok po kroku. Jak sprawdzić, czy sadzonki tui się ukorzeniły?
Do stworzenia własnej sadzonki tui wystarczy odcięta z krzewu gałązka. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Kiedy pobierać sadzonki tui?

Jeśli zamierzasz pobierać pędy na nowe sadzonki tui, zrób to pod koniec lata – najlepiej na przełomie sierpnia i września. W tym czasie końce gałęzi nie są jeszcze zdrewniałe, dzięki czemu są wysokie szanse, że wypuszczą korzenie.

Nie warto odwlekać czasu pobierania pędów na sadzonki. Jeśli obetniesz gałązkę zbyt późno, istnieje ryzyko, że roślina mateczna przemarznie, przez co wiosną nie będzie wyglądała zbyt dobrze. Natomiast jeśli zbyt wcześnie pobierzesz pędy, będą zbyt wiotkie, aby wypuścić korzenie i przetrwać.

Jak pobierać sadzonki tui?

Aby uzyskać nowe sadzonki tui, trzeba właściwie pobrać ich pędy. Zacznij od dokładnego obejrzenia krzewów i znalezienia zdrowych, dorodnych młodych części roślin. Bardzo ważne jest, aby nie znajdowały się na nim żadne szkodniki czy objawy choroby, ponieważ obniżysz wtedy ryzyko ukorzenienia się sadzonek.

Na sadzonki tui przeznacz młode i zdrowe części roślin. Na sadzonki tui przeznaczmy młode i zdrowe części roślin. Fot. 123RF.com

Po wybraniu pędów:

  • odmierz odcinek o długości ok. 6-10 cm;

  • delikatnie oddziel pęd od głównej rośliny przez pociągnięcie ich w dół – na gałązce powinna zostać tzw. piętka. To fragment matczynej gałązki. Od niej zależy to, czy roślina się ukorzeni. Piętka powinna mieć ok. 1 cm długości;

  • odetnij rozgałęzienia w dolnej części łodyżki – dzięki temu nowa sadzonka nie będzie marnować energii na ich utrzymanie i będzie się mogła skupić na rozwoju systemu korzeniowego.

  • pamiętaj, aby po pobraniu sadzonek jak najszybciej umieścić je w podłożu. Jeśli pędy wyschną, szanse na ukorzenienie się roślin będą znikome.

Przeczytaj również: W jakich odstępach sadzić tuje, w jakiej odległości od płotu sąsiada? Odległość ma ogromne znaczenie

Umieszczanie sadzonek tui w podłożu

Sukces w ukorzenianiu tui zależy w dużej mierze od podłoża. Przed pobraniem pędów należy przygotować doniczki z ziemią. Najlepiej wybrać pojemniki o średnicy ok. 7 cm. Jeśli zamierzasz zrobić dużo nowych sadzonek, możesz sięgnąć po skrzynki o wysokości 20 cm. Ułatwi to dbanie o wszystkie rośliny.

Do doniczek wsyp torf ogrodniczy i piasek lub perlit w proporcji 1:1. Pierwsza materia zapewni właściwe pH, dzięki czemu tuje będą się prawidłowo rozwijać. Z kolei piasek lub perlit rozluźnią podłoże. W rezultacie woda będzie mogła swobodnie spływać w dół i nie będzie zalegać w doniczce.

Gdy pojemniki są gotowe, sięgnij po przygotowane pędy.

  • Zanurz gałązki w ukorzeniaczu — to preparat, który zawiera substancje wspomagające rozwój korzeni. Ponadto zapobiegają powstawaniu bakterii i grzybów, które mogłyby doprowadzić do gnicia rośliny.

  • Zrób w ziemi wgłębienie i wsuń do środka pęd — nie wciskaj gałązek na siłę, ponieważ są dość miękkie. Przez to istnieje ryzyko, że się połamią i nie będą w stanie wypuszczać korzeni.

  • Podlej sadzonki odstaną wodą. Jednak zamiast polewać je z góry, wypełnij podstawkę i pozwól, aby ziemia wciągnęła płyn. Dzięki temu nie przelejesz roślin. Ponadto woda nie wypchnie sadzonek do góry, więc wszystkie pozostaną na swoim miejscu.

  • Ustaw doniczki w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura od 18 do 22°C i jest dostęp do rozproszonych promieni słonecznych.

  • Przykryj pojemniki folią, dzięki czemu ziemia nie będzie zbyt szybko wysychać.

Udało się umieścić pędy tui w doniczkach? Pamiętaj, że trzeba o nie dbać. Przede wszystkim systematycznie je podlewaj, aby ziemia nie wyschła. Podłoże nie może być zalane, dlatego najlepiej wlewać wodę do podstawki. Ziemia wsiąknie tyle płynu, ile będzie potrzebować. Po godzinie należy wylać jego nadmiar.

Młode sadzonki tui nie wymagają nawożenia. Z tym należy się wstrzymać do momentu, aż rośliny się ukorzenią. Trzeba także pamiętać o regularnym wietrzeniu doniczek. Pod folią jest ciepło i wilgotnie, co sprzyja rozwojowi nie tylko korzeni, ale także grzybów i bakterii. Jeśli nie chcesz, żeby nowe sadzonki zgniły, koniecznie odkrywaj pojemniki, aby rośliny miały dostęp do powietrza.

Jak sprawdzić, czy sadzonki tui się ukorzeniły?

Przez pierwsze tygodnie z sadzonkami tui nic się nie dzieje. Zatem trudno określić, czy zdążyły wytworzyć korzenie, czy też nie. Na szczęście istnieją pewne sposoby na to, żeby sprawdzić, czy ukorzenianie się udało.

Pierwsza metoda to lekkie pociągnięcie sadzonek za igły do góry. Jeśli roślina wytworzy korzenie, będzie ją dość ciężko wyciągnąć. Nieukorzenione pędy można bardzo łatwo wyciągnąć z ziemi.

Drugi sposób to delikatne ściskanie igieł. Jeśli poczujesz lekką wilgoć na skórze, to znak, że roślina żyje i wytwarza korzenie.

Pamiętaj jednak, aby nie ruszać sadzonek bez powodu. Każde manipulowanie roślinami obniża szanse na to, że wytworzą korzenie. Najlepiej pozostawić je w spokoju przez min. pół roku, a najlepiej na 9-10 miesięcy.

Przesadzanie sadzonek tui do większych doniczek

Wiosną – w kwietniu lub w maju – warto pomyśleć o przesadzeniu tui do nowych doniczek. Do tego czasu roślina powinna mieć dobrze rozwiniętą bryłę korzeniową, która przestaje się mieścić w pojemnikach. Ponadto z pewnością zdąży już wykorzystać wszystkie składniki odżywcze obecne w podłożu. Dlatego trzeba je przesadzić.

Sięgnij po doniczki w rozmiarze 9x9x9 cm. Wypełni je podłożem (to może być również mieszanka torfu i piasku bądź perlitu lub specjalna ziemia dla tui). Następnie delikatnie podważ sadzonki i wyjmij je za igły do góry. Obejrzyj bryłę korzeniową, czy nie ma objawów gnicia. Jeśli wszystko jest w porządku, przełóż rośliny do nowych pojemników. Uzupełnij puste przestrzenie i podlej.

Młode tuje po posadzeniu w ogrodzie wymagają szczególnej pielęgnacji. Młode tuje po posadzeniu w ogrodzie wymagają szczególnej pielęgnacji. Fot. 123RF.com

Takie rośliny należy trzymać w doniczkach przez kolejne 12 miesięcy. W tym czasie trzeba systematycznie je nawadniać, aby nie wyschły. W drugim roku wiosną, jeśli sadzonki nadal są małe, należy je ponownie przesadzić do większych pojemników.

Natomiast, jeśli okazy urosły duże i mają kilkadziesiąt centymetrów wysokości, możesz spróbować umieścić je na rabatach. Pamiętaj jednak, że takie małe rośliny będą wymagały starannej pielęgnacji. Trzeba je podlewać i nawozić (dobrze sprawdzają się naturalne preparaty, np. humus). Ponadto należy regularnie usuwać wszystkie chwasty, aby nie odbierały wody oraz cennych składników odżywczych młodym tujom. O takie małe sadzonki znacznie łatwiej jest dbać, gdy jeszcze znajdują się w doniczkach.

Rozmnażanie tui to świetny sposób, aby za darmo pozyskać nowe rośliny do swojego ogrodu. Spróbuj i przekonaj się, jakie to łatwe!

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Ostatnie cięcie żywopłotów w sezonie. Jakie żywopłoty trzeba przyciąć na koniec lata?

Jak odmłodzić stare tuje? Przycinanie to podstawa, ale jak to zrobić dobrze?

Śmiertelnie niebezpieczne mity o grzybach na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.