Spis treści:
- Kiedy najlepiej rozmnażać magnolie?
- Sposoby rozmnażania magnolii
- Uprawa magnolii – najważniejsze zasady
Kiedy najlepiej rozmnażać magnolie?
W zależności od wybranej metody, rozmnażanie magnolii przeprowadza się w różnych terminach. Wysiewanie nasion najlepiej przeprowadzić wiosną. Rozmnażanie magnolii przez szczepienie warto wykonać na przełomie lutego i marca. W przypadku rozmnażania przez sadzonki, pędy z liśćmi najlepiej pobierać pod koniec lata. Z kolei jesień to idealny czas na rozmnażanie magnolii przez odkłady.
Sposoby rozmnażania magnolii
Magnolie można rozmnażać na kilka sposobów. Pierwszy wymaga pozyskania z drzewa owoców, które zawierają w sobie nasiona. Nieco efektywniejszym sposobem jest rozmnażanie magnolii przez sadzonki półzdrewniałe z piętką, odkłady lub szczepienie za korę.
-
Rozmnażanie magnolii z nasion
Wiele gatunków magnolii można rozmnażać z nasion, nie jest to jednak proste. Nasiona należy zrywać dopiero wtedy, gdy przypominające szyszki owoce zaczynają pękać. Następnie przez kilka dni należy moczyć je w letniej wodzie. Gdy osnówki zaczną odchodzić od łupin, usuwamy je delikatnie szczoteczką. Oczyszczone nasionka opłukujemy i wkładamy do skrzynki wypełnionej mieszaniną wilgotnego piasku i torfu. Na 3-4 miesiące ustawiamy doniczki w piwnicy w temperaturze około 5°C, aby dojrzały.
Jeśli nie mamy piwnicy, nasiona magnolii możemy włożyć do plastikowych torebek i umieścić w lodówce, ale musimy wtedy pamiętać, aby raz na tydzień otwierać torebki i w ten sposób dostarczać dojrzewającym nasionom świeżego powietrza. Wiosną nasiona wysiewa się w do gruntu. Powinny wzejść po 4-6 tygodniach. Pamiętajmy, że młoda magnolia musi być okrywana na zimę liśćmi lub świerkowymi gałęziami.
Siew nasion jest najmniej popularną metodą otrzymania sadzonek magnolii, ponieważ kwitnienie otrzymanych w ten sposób roślin następuje bardzo późno – po 7-10 latach.
Magnolie najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Fot.123RF.com
-
Rozmnażanie magnolii z sadzonek
Zalecaną metodą rozmnażania magnolii jest sadzonkowanie, które pozwala na szybsze uzyskanie większej liczby młodych roślin. Pod koniec lata odcina się wierzchołki pędów o długości 8-10 cm, a następnie usuwa część liści u ich podstawy. Pędy zanurza się w ukorzeniaczu i sadzi do inspektu w podłoże będące mieszanką torfu i piasku. Po posadzeniu należy podlać roślinę i przykryć przezroczystą folią. Pozostawiamy ją na całą zimę, pamiętając o tym, by ziemia była stale wilgotna. Wiosną, gdy minie zagrożenie przymrozkami, należy przesadzić rośliny na miejsce stałe. Magnolia rozmnażana przez szczepienie zakwitnie już po 2-4 latach uprawy.
-
Rozmnażanie magnolii przez szczepienie
Inną metodą rozmnażania jest szczepienie magnolii. Gatunki, które tracą liście na zimę, mogą być szczepione za korę. Zabieg ten przeprowadza się na przełomie lutego i marca, jako podkładkę wykorzystując magnolię japońską. Rośliny otrzymane przez szczepienie na tej podkładce są mocniejsze od krzewów otrzymanych w inny sposób.
Przeczytaj również: Rozmnażanie werbeny patagońskiej. Rozsada, wysiew do gruntu i butelki
-
Rozmnażanie magnolii przez odkłady
Rozmnażanie magnolii przez odkłady można przeprowadzać przez całą jesień. W tym celu należy przygiąć gałązkę rośliny i przysypać ją ziemią na długości ok. 20 cm od jej wierzchołka. Z kolei czubek pędu powinien znajdować się na powierzchni, aby mieć swobodny dostęp do powietrza.
Uprawa magnolii – najważniejsze zasady
Uprawa magnolii wcale nie jest tak trudna, jak potocznie się uważa. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby zdrowo się rozwijała i kwitła. Najlepiej, jeżeli do uprawy magnolii wybierzemy stanowisko zaciszne, odsłonięte przed wiatrem oraz dobrze nasłonecznione (ewentualnie delikatnie zacienione). Gleba powinna być przepuszczalna, z dużą zawartością próchnicy, o odczynie lekko kwaśnym. Po posadzeniu ziemię wokół drzewa należy wyściółkować torfem lub korą (chroni to roślinę przed przemarznięciem).
Rozważnie wybierajmy miejsce dla rośliny. Jej korzenie są bardzo kruche i wrażliwe na wszelakie uszkodzenia. System korzeniowy magnolii jest niezwykle płytki, zatem późniejsze przesadzanie drzewa nie jest możliwe. W okresie od marca do lipca, powinniśmy kilkakrotnie zasilać roślinę nawozem wieloskładnikowym lub podsypywać kwaśnym torfem. W okresie od maja do początku sierpnia, kiedy to najczęściej występują susze, rośliny należy regularnie podlewać. Wymagają tego głównie okazy młode, posadzone w przeciągu ostatnich dwóch lat.
Źródło: deccoria.pl
Materiał aktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 24.08.2018.
Przeczytaj również: Przesadzanie piwonii jesienią. Pamiętaj, termin jest kluczowy, inaczej stracisz kwiaty
Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.