Porady ogrodnicze

Jak rozmnażać magnolie – najlepsze terminy i sposoby. Jakich warunków potrzebuje magnolia?

Magnolie to niekwestionowane królowe wiosny, które dodają elegancji każdemu ogrodowi. Jeśli chcemy mieć więcej drzewek o uroczych kwiatach, możemy samodzielnie je rozmnożyć. Aby to zrobić, istnieje kilka metod. Jak rozmnażać magnolie? Poznaj najlepsze sposoby. 

Jak rozmnażać magnolie – najlepsze terminy i sposoby. Jakich warunków potrzebuje magnolia?
Rozmnażanie magnolii można przeprowadzić na kilka sposobów. Fot.CanvaPro
REKLAMA

Spis treści:

Kiedy najlepiej rozmnażać magnolie?

W zależności od wybranej metody, rozmnażanie magnolii przeprowadza się w różnych terminach. Wysiewanie nasion najlepiej przeprowadzić wiosną. Rozmnażanie magnolii przez szczepienie warto wykonać na przełomie lutego i marca. W przypadku rozmnażania przez sadzonki, pędy z liśćmi najlepiej pobierać pod koniec lata. Z kolei jesień to idealny czas na rozmnażanie magnolii przez odkłady.     

Sposoby rozmnażania magnolii 

Magnolie można rozmnażać na kilka sposobów. Pierwszy wymaga pozyskania z drzewa owoców, które zawierają w sobie nasiona. Nieco efektywniejszym sposobem jest rozmnażanie magnolii przez sadzonki półzdrewniałe z piętką, odkłady lub szczepienie za korę.   

  • Rozmnażanie magnolii z nasion

Wiele gatunków magnolii można rozmnażać z nasion, nie jest to jednak proste. Nasiona należy zrywać dopiero wtedy, gdy przypominające szyszki owoce zaczynają pękać. Następnie przez kilka dni należy moczyć je w letniej wodzie. Gdy osnówki zaczną odchodzić od łupin, usuwamy je delikatnie szczoteczką. Oczyszczone nasionka opłukujemy i wkładamy do skrzynki wypełnionej mieszaniną wilgotnego piasku i torfu. Na 3-4 miesiące ustawiamy doniczki w piwnicy w temperaturze około 5°C, aby dojrzały.

Jeśli nie mamy piwnicy, nasiona magnolii możemy włożyć do plastikowych torebek i umieścić w lodówce, ale musimy wtedy pamiętać, aby raz na tydzień otwierać torebki i w ten sposób dostarczać dojrzewającym nasionom świeżego powietrza. Wiosną nasiona wysiewa się w do gruntu. Powinny wzejść po 4-6 tygodniach. Pamiętajmy, że młoda magnolia musi być okrywana na zimę liśćmi lub świerkowymi gałęziami.

Siew nasion jest najmniej popularną metodą otrzymania sadzonek magnolii, ponieważ kwitnienie otrzymanych w ten sposób roślin następuje bardzo późno – po 7-10 latach.

rozmnażanie magnolii Magnolie najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych. Fot.123RF.com

  • Rozmnażanie magnolii z sadzonek

Zalecaną metodą rozmnażania magnolii jest sadzonkowanie, które pozwala na szybsze uzyskanie większej liczby młodych roślin. Pod koniec lata odcina się wierzchołki pędów o długości 8-10 cm, a następnie usuwa część liści u ich podstawy. Pędy zanurza się w ukorzeniaczu i sadzi do inspektu w podłoże będące mieszanką torfu i piasku. Po posadzeniu należy podlać roślinę i przykryć przezroczystą folią. Pozostawiamy ją na całą zimę, pamiętając o tym, by ziemia była stale wilgotna. Wiosną, gdy minie zagrożenie przymrozkami, należy przesadzić rośliny na miejsce stałe. Magnolia rozmnażana przez szczepienie zakwitnie już po 2-4 latach uprawy. 

  • Rozmnażanie magnolii przez szczepienie 

Inną metodą rozmnażania jest szczepienie magnolii. Gatunki, które tracą liście na zimę, mogą być szczepione za korę. Zabieg ten przeprowadza się na przełomie lutego i marca, jako podkładkę wykorzystując magnolię japońską. Rośliny otrzymane przez szczepienie na tej podkładce są mocniejsze od krzewów otrzymanych w inny sposób. 

Przeczytaj również: Rozmnażanie werbeny patagońskiej. Rozsada, wysiew do gruntu i butelki

  • Rozmnażanie magnolii przez odkłady 

Rozmnażanie magnolii przez odkłady można przeprowadzać przez całą jesień. W tym celu należy przygiąć gałązkę rośliny i przysypać ją ziemią na długości ok. 20 cm od jej wierzchołka. Z kolei czubek pędu powinien znajdować się na powierzchni, aby mieć swobodny dostęp do powietrza. 

Uprawa magnolii – najważniejsze zasady

Uprawa magnolii wcale nie jest tak trudna, jak potocznie się uważa. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, aby zdrowo się rozwijała i kwitła. Najlepiej, jeżeli do uprawy magnolii wybierzemy stanowisko zaciszne, odsłonięte przed wiatrem oraz dobrze nasłonecznione (ewentualnie delikatnie zacienione). Gleba powinna być przepuszczalna, z dużą zawartością próchnicy, o odczynie lekko kwaśnym. Po posadzeniu ziemię wokół drzewa należy wyściółkować torfem lub korą (chroni to roślinę przed przemarznięciem).

Rozważnie wybierajmy miejsce dla rośliny. Jej korzenie są bardzo kruche i wrażliwe na wszelakie uszkodzenia. System korzeniowy magnolii jest niezwykle płytki, zatem późniejsze przesadzanie drzewa nie jest możliwe. W okresie od marca do lipca, powinniśmy kilkakrotnie zasilać roślinę nawozem wieloskładnikowym lub podsypywać kwaśnym torfem.  W okresie od maja do początku sierpnia, kiedy to najczęściej występują susze, rośliny należy regularnie podlewać. Wymagają tego głównie okazy młode, posadzone w przeciągu ostatnich dwóch lat.

Źródło: deccoria.pl

Materiał aktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 24.08.2018.

Przeczytaj również: Przesadzanie piwonii jesienią. Pamiętaj, termin jest kluczowy, inaczej stracisz kwiaty

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak rozmnażać magnolie – najlepsze terminy i sposoby. Jakich warunków potrzebuje magnolia?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.