Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zadbaj o lilie w październiku. Wzmocnią się i bujnie zakwitną na wiosnę

Lilie to jedne z najbardziej okazałych kwiatów w ogrodzie. Przyciągają wzrok swoimi dużymi i niezwykle dekoracyjnymi kielichami kwiatowymi o intensywnym zapachu, które występują w przeróżnych kolorach. Aby móc podziwiać ich piękno w sezonie, jesienią warto poświęcić im trochę uwagi. Wystarczy zadbać o kilka rzeczy, a wzmocnią się i wypuszczą mnóstwo majestatycznych kwiatów.

Zadbaj o lilie w październiku. Wzmocnią się i bujnie zakwitną na wiosnę
Jak pielęgnować lilie jesienią? Pamiętaj o kilku zabiegach, a bujnie zakwitną na wiosnę. Fot.binder1/123RF.com

Spis treści:

Pielęgnacja lilii jesienią – zrób to w październiku

Lilie to prawdziwe perełki wśród roślin ogrodowych. Przywędrowały do nas z Japonii i Chin, skąd szybko rozprzestrzeniły się na inne kraje europejskie. Zachwycają swoimi ogromnymi, wielobarwnymi kwiatami, które roztaczają nie tylko niezwykły czar, ale również przyjemny zapach. Zaczynają kwitnąć późną wiosną lub na początku lata, a ich kwiaty utrzymują się kilka tygodni (mogą też powtórzyć kwitnienie). Można z całą pewnością powiedzieć, że z uprawą lilii poradzi sobie każdy, gdyż ma względnie niewielkie wymagania. Aby w sezonie dobrze rosły i bujnie kwitły, należy o nie zadbać również jesienią. W tym okresie zaczynają one wchodzić w fazę spoczynku, dlatego powinniśmy zapewnić im jak najlepsze warunki do przetrwania zimowych miesięcy. Co trzeba zrobić w październiku?

Lilie są wrażliwe na nadmiar wody, ale nie możemy zapomnieć o ich regularnym podlewaniu. Największe zapotrzebowanie na wodę mają w okresie kwitnienia. Nie oznacza to jednak, że możemy zaniedbać tę czynność w okresie jesiennym, ponieważ cebulki lilii są wrażliwe na przesychanie. Należy również pamiętać o regularnym odchwaszczaniu, ponieważ chwasty zabierają liliom dostęp do wody i składników pokarmowych. Ponadto po przekwitnieniu należy ściąć kwiaty. Dzięki temu roślina nie będzie tracić sił na zawiązywaniu nasion, a tylko skupi się na wzmacnianiu cebul, co pomoże jej lepiej przygotować się do zimy. Ważne jest, aby pozostawić pędy z liśćmi, gdyż dostarczają one cebulkom substancji odżywczych. Obcinamy je tylko wtedy, gdy zżółkną i uschną.

kiedy najlepiej sadzić lilie Lilie można z powodzeniem przezimować w gruncie, ale warto je dodatkowo zabezpieczyć przed niskimi temperaturami. Fot.burand/123RF.com

Lilii nie wykopujemy na zimę. Choć niektóre gatunki wykazują odporność na mróz, lepiej zabezpieczyć je przed niskimi temperaturami. Tuż po pierwszych przymrozkach warto okryć lilie warstwą kory, torfu, trocin lub suchymi liśćmi. Należy przy tym pamiętać, że cebulki tych pięknych roślin nie lubią pozostawać zbyt długo w tym samym miejscu. W związku z tym warto co 2-3 lata je wykopać, oczyścić, skrócić korzenie, po czym posadzić w nowym miejscu. Zapewni to zdrowy wzrost roślin i obfite kwitnienie.

Kiedy najlepiej sadzić lilie?

Koniec września i pierwsza połowa października to idealny czas na sadzenie lilii do gruntu. Dzięki temu rośliny zdążą się jeszcze dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy, a w sezonie będą dobrze się rozwijać i bujnie kwitnąć. Cebulki lilii muszą mieć zapewnione odpowiednie stanowisko oraz glebę. Najlepiej sadzić je w miejscach nasłonecznionych, choć poradzą sobie również w lekkim półcieniu. Ponadto stanowisko powinno być ciepłe i osłonięte od wiatru. Przed umieszczeniem cebul w gruncie należy pozbyć się chwastów oraz spulchnić glebę, przekopując ją i rozbijając większe grudki ziemi. Na kilkanaście dni przed sadzeniem lilii warto wymieszać glebę z dojrzałym kompostem.

Cebulki lilii umieszczamy w przygotowanych dołkach wierzchołkiem do góry, po czym przykrywamy ziemią i delikatnie ją ubijamy. Przyjmuje się, że głębokość sadzenia zależy od wielkości cebuli i powinna wynosić jej trzykrotną wysokość. Lilie preferują glebę żyzną, przepuszczalną, o odczynie lekko kwaśnym. Podłoże powinno być wilgotne, ale niezbyt mokre, inaczej rośliny mogą dość szybko zmarnieć. Najlepiej, aby stanowisko dla lilii było na lekkim wzniesieniu, aby po ulewnych deszczach nadmiar wody mógł spłynąć. Cebulki posadzone jesienią warto dodatkowo zabezpieczyć przed mrozem, przykrywając je korą, słomą, torfem czy liśćmi. Lilie można też z powodzeniem sadzić wiosną. W marcu można umieścić w gruncie gatunki mrozoodporne, ale zaleca się sadzenie w okresie od kwietnia do maja.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Co sadzić w ogrodzie w październiku? Sadzenie drzew, krzewów, bylin i pnączy

Posadź na jesień, będzie zdobił ogród cały przyszły sezon. Ciekawe odmiany i sadzenie rozchodnika karpackiego

Mój sposób na nadmierne rozrastanie się zawilców japońskich. Już nie dominują na rabacie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.