Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pięć krzewów, które szybko rosną. Raz-dwa wyhodujesz z nich gęsty żywopłot

Marzysz o pięknym i równym żywopłocie? Istnieje całkiem sporo szybko rosnących krzewów przeznaczonych na zielone ogrodzenia. Przedstawiamy pięć najszybciej rosnących gatunków oraz ich wymagania uprawowe.

Pięć krzewów, które szybko rosną. Raz-dwa wyhodujesz z nich gęsty żywopłot
Jednym z krzewów szybko rosnących idealnych na żywopłot jest wiciokrzew Henry'ego. For. Amnach Kinchokawat/123RF.com

Spis treści: 

Jakie rośliny wybrać na żywopłot?

Zastanawiasz się, jaką roślinę na żywopłot wybrać, by nie czekać latami na jego uformowanie? Na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy interesują cię gatunki zimozielone, czy może jednak kwitnące krzewy. W drugim przypadku trzeba się liczyć z tym, że zimą rośliny zgubią kwiaty i liście, co sprawi, że teren posesji będzie bardziej odsłonięty. Pod uwagę należy wziąć konieczność zapewnienia roślinom optymalnych warunków do wzrostu. Wybierając konkretny gatunek na żywopłot, zapoznaj się z jego potrzebami i zasadami pielęgnacji. 

Zanim zdecydujesz się na wybór krzewu, zastanów się, jak wysoki ma być żywopłot, a także jaką gęstością powinien się wyróżniać. Żywopłoty ozdobne sięgają zaledwie ok. 50-80 cm wysokości. W ogrodach stosowane są najczęściej do oddzielenia trawników, rabat kwiatowych, czy też czysto w celach dekoracyjnych. Natomiast szybkorosnące, wysokie żywopłoty  znajdują swoje zastosowanie przy odgradzaniu się od innych posesji, dlatego powinny osiągać wzrost przynajmniej 1,5-1,8 metra w górę.

Przeczytaj również: Żywopłoty szybko rosnące. Krzewy i pnącza na żywopłot łatwe w uprawie

5 krzewów szybko rosnących na żywopłot

Spośród wielu krzewów, które można sadzić na żywopłot, wybraliśmy pięć, które charakteryzują się nie tylko szybkim wzrostem, ale również ciekawym wyglądem. Zapewnią

  • Wiśnia antypka

Wiśnia antypka (Prunus mahaleb) to drzewo lub krzew wywodzi się z Azji, chociaż można je spotkać również w południowo-wschodniej Europie. Gałęzie obsypane są jajowatymi liśćmi w kolorze żywo zielonym, które osiągają długość do 6 cm. Po sezonie zmieniają kolor na żółty, natomiast na zimę opadają. Okres kwitnienia przypada w maju. Wtedy krzew obsypuje się małymi, białymi kwiatami o przyjemnym zapachu.

Wiśnia antypka to dobry wybór, jeśli szukamy rośliny na najszybciej rosnący żywopłot, który w dodatku jest bardzo łatwy w uprawie. Przede wszystkim nie potrzebuje wsparcia w postaci ogrodzenia. Krzewy utrzymają się na każdym podłożu. Szybki  wzrost jest widoczny szczególnie w pierwszych sezonach, przyrost to aż do 100 cm rocznie. Sadząc antypkę w ogrodzie na żywopłot, należy zachować gęstość około 4 krzewów na 1 mb. Nasadzenia najlepiej zaplanować na wczesną wiosnę lub jesień, najlepiej do końca listopada. 

wiśnia antypka na żywopłot Wiśnia wonna antypka to ozdobny gatunek wiśni, krzew pochodzący z Azji oraz Europy południowo-wschodniej. Fot. 123RF/PICSEL

  • Wiąz Turkiestanu

Wiąz Turkiestanu (Ulmus pumila) nazywany jest również wiązem syberyjskim. Jego zaletą jest łatwość w uprawie, a także wysoka odporność na mrozy, nawet do -35 stopni Celsjusza. Jest to najszybciej rosnący żywopłot, ponieważ roczny przyrost gałęzi może wynieść nawet do 1,8 metra. Oprócz tego drzewo jest wyjątkowo podatne na formowanie. Wiąz turkiestanu wyróżnia się drobnymi, jajowatymi liśćmi w kolorze zielonym. Okres kwitnienia przypada jeszcze zanim na wiązie pojawią się liście.

Roślina ta nie ma większych wymagań, jeżeli chodzi o stanowisko oraz podłoże. Ważne jest jednak to, aby wiązy miały dostęp do dużej ilości wody. Należy pamiętać o regularnym i dość obfitym podlewaniu w czasie suszy. Minimalna odległość między sadzonkami powinna wynosić przynajmniej 25 cm.

wiąz turkiestanu na żywopłot Wiąz syberyjski charakteryzuje się niesymetrycznym pokrojem, posiada rozłożystą koronę z licznymi pędami. Fot. 123RF/PICSEL

  • Żywopłot z bukszpanu

Bukszpan (Buxus) jest krzewem, który gwarantuje nie tylko szybki wzrost, ale również nie trzeba się martwić o zapewnienie mu odpowiednich warunków. Bukszpan można obsadzić zarówno na stanowisku słonecznym, jak i cienistym. Sadzonki nie wymagają żyznego podłoża, dlatego świetnie sprawdzi się w każdym miejscu.

Żywopłot z bukszpanu powinien być odpowiednio nawadniany. Ziemia nie może być ciężka i mokra, jednak umiarkowane nawadnianie spowoduje bujny przyrost liści. Bukszpan wieczniezielony nie traci liści przez cały rok. Zapewnia prywatność, pochłania zanieczyszczenia i dźwięki z zewnątrz. Ma jednak jedną wadę: jest nią bardzo duża liczba sadzonek, jaka trzeba posadzić, ponieważ rozstaw krzewów powinien wynosić ok. 15-20 cm. Z drugiej strony pielęgnacja bukszpanu jest naprawdę prosta. Krzew ten bardzo lubi cięcie oraz rozmaite formowanie.

  • Wiciokrzew Henry'ego

Poszukując krzew na żywopłot, który na zimę nie gubi liści, warto zdecydować się na pnącza zimnozielone. Ciekawą propozycją jest m.in. Wiciokrzew Henry’ego (Lonicera henryi), którego pędy rosną do 1 metra w ciągu roku. Ostatecznie dorastają do 3 metrów wysokości. Roślina ta sprawdzi się nie tylko w przypadku żywopłotów, ale również jako zielona dekoracja pergoli i tarasów.

Pędy przez cały rok obrastają ciemnozielonymi liśćmi, osiągającymi długość do 10 cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiatów nie ma zbyt wiele, dlatego raczej pnącze uznawane jest za dekoracyjne przez swoje zimnozielone liście. Sadzimy ją półcienistym i zacisznym miejscu. Wiciokrzew Henry’ego będzie dobrze czuł się na przepuszczalnych glebach z minimalną warstwą próchniczą.

wiciokrzew Wiciokrzew Henry'ego to rewelacyjna odmiana wiciokrzewu. Fot. 123RF/PICSEL

  • Ligustr pospolity

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) zwany inaczej ligustrem zwyczajnym to idealny krzew na żywopłot, który poradzi sobie z wybitnie niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Ma dobrą tolerancję na silne mrozy, dzięki czemu w naszych warunkach klimatycznych nie gubi liści. Małe listki, których jest bardzo dużo, przybierają lancetowaty kształt. W okresie wiosenno-letnim są koloru zielonego, natomiast po sezonie zaczynają się przebarwiać. Osiąga do 3 metrów wysokości. Warto jednak kupić kilkuletnie sadzonki, które będą mieć nawet do 1,5 m wysokości. Ligustr pospolity doskonale znosi przycinanie. W związku z tym możemy go dowolnie formować. Jeżeli zdecydujemy się na przycinanie pędów, ominie nas kwitnienie, a w rezultacie również owocowanie krzewu. W innym przypadku roślina obsypana jest drobnymi, białymi kwiatami.

Materiał został uzupełniony i zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 10.06.2021 roku.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Najlepsze szybko rosnące iglaki na żywopłot. Skutecznie odgrodzisz się od sąsiada

Posadź pod tujami. Całkowicie odmienisz wygląd żywopłotu

Gęsty i pełny kwiatów. Jak zrobić żywopłot z lilaka pospolitego?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.