Porady ogrodnicze

Gęsty i pełny kwiatów. Jak zrobić żywopłot z lilaka pospolitego?

Chcesz urozmaicić swój ogród i dodać trochę kolorów? Żywopłot z lilaka pospolitego sprawdzi się idealnie. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko stworzyć zieloną ścianę, ale również zdobi przestrzeń swoimi okazałymi kwiatostanami o intensywnym zapachu. Ponadto ochroni przed wiatrem, a także ciekawskimi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów. Jak zrobić żywopłot z lilaka pospolitego i jak o niego dbać? Podpowiadamy.    

Gęsty i pełny kwiatów. Jak zrobić żywopłot z lilaka pospolitego?
Żywopłot z lilaka pospolitego pięknie zdobi twój ogród. Fot.Binnerstam/CanvaPro

Spis treści:

Czy lilak pospolity nadaje się na żywopłot?

Lilak pospolity (Syringa vulgaris), potocznie nazywany bzem lub bzem lilakiem, to piękny krzew ozdobny lub niewielkie drzewko z rodziny oliwkowatych. Jego ojczyzną jest rejon Półwyspu Bałkańskiego. Może osiągać od 2 do nawet 7 m wysokości, choć dużo zależy od odmiany. Lilak pospolity pięknie prezentuje się w grupach lub jako soliter. Ponadto doskonale nadaje się do tworzenia formowanych oraz nieformowanych żywopłotów (w zależności od różnorodności gatunkowej mogą być niskie lub wysokie). Wszystko dlatego, że krzew ten szybko się rozrasta i w krótkim czasie tworzy „żywą ścianę”. Jego liście mają sercowaty kształt, są osadzone na niezbyt długich ogonkach. Decydując się na żywopłot z lilaka pospolitego, warto jednak wziąć pod uwagę ich sezonowość, gdyż opadają na zimę. Ale jest to chyba jedna z niewielu wad. Na wiosnę żywopłot z lilaka pospolitego okrywa się świeżą zielenią i tworzy gęstą ścianę. Takie rozwiązanie chroni przed wiatrem, hałasem i zanieczyszczeniami. Co więcej, zapewnia osłonę przed niepożądanymi spojrzeniami przechodniów czy sąsiadów.      

Największą zaletą żywopłotu z lilaka pospolitego jest jego bajeczny wygląd w okresie kwitnienia. Od połowy kwietnia na krzewach pojawiają się kwiaty, zebrane w wiechowate, wzniesione kwiatostany (osiągają średnio 20 cm długości). W zależności od odmiany mogą mieć kolor biały, różowy, liliowy lub fioletowy. Są niezwykle ozdobne, a przy tym wydzielają intensywny, słodki zapach unoszący się w powietrzu. Kwiaty lilaka przyciągają pszczoły, motyle i inne owady zapylające, wspierając ekosystem ogrodu.  

żywopłot z lilaka pospolitego Lilak pospolity doskonale nadaje się na żywopłot, zarówno formowany, jak i nieformowany. Fot.Kateryna Kuskova/Deccoria.pl

Który lilak pospolity nadaje się na żywopłot?    

Istnieje wiele odmian lilaka pospolitego różniących się kolorem kwiatów, kształtem liści, tempem wzrostu i wysokością. Na wysokie żywopłoty świetnie nadają się takie odmiany, jak:

  • Aucubaefolia – ciekawa odmiana, która osiąga 3-4 m wysokości. Wyróżnia się dekoracyjnymi liśćmi – są zielone i mają żółte lub kremowe plamy. Kwiaty są bladoliliowe, charakteryzują się mocnym zapachem (osiągają nawet 30 cm długości);

  • Sensation – osiąga do 3 m wysokości. Posiada sercowate, błyszczące i ciemnozielone liście oraz bardzo oryginalne, dwubarwne kwiaty (purpurowe z białym brzegiem). Kwitnienie przypada na maj i czerwiec;

  • Madame Lemoine – stara i bardzo odporna odmiana osiągająca od 2 do 5 m wysokości. Ma duże, pełne i białe kwiaty, które pojawiają się zwykle na przełomie maja i czerwca;

  • Katherine Havemeyer – wysoka odmiana dorastająca do 4-5 m wysokości. Charakteryzuje się dużymi, półpełnymi kwiatami w kolorze lawendowo-różowym. Kwitnie w maju;

  • Michael Buchner – tworzy pełne kwiaty o purpurowych płatkach i białym wnętrzu. Kwitnie bardzo obficie i osiąga wysokość około 4 m.  

W przypadku żywopłotów niskich warto postawić na takie odmiany jak Pink Perfume czy Palibin.

Przeczytaj również: Jak zrobić żywopłot ze śliwy ałycza? Sadzenie i pielęgnacja mirabelki

Żywopłot z lilaka pospolitego

Lilak pospolity nie jest bardzo kapryśny i wymagający. Aby móc podziwiać długie i obfite kwitnienie, warto jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Jak uprawiać żywopłot z lilaka pospolitego, aby ładnie się rozrastał i miał mnóstwo kwiatostanów? Koniecznie zwróć uwagę na te aspekty.

  • Sadzenie – zanim przystąpimy do sadzenia żywopłotu z lilaka, warto przygotować glebę. Teren należy dokładnie odchwaścić i przekopać. Ponadto można wzbogacić glebę kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Aby żywopłot był równy, za pomocą sznurka i patyków wyznaczamy linię. Kolejnym krokiem jest przygotowanie dołków pod sadzonki. Ważne jest, aby ich szerokość i głębokość była dwukrotnie większa niż bryła korzeniowa młodych roślin. Odległość między dołkami powinna wynosić około 1 m. Po posadzeniu sadzonek glebę wokół nich dobrze wbijamy, a następnie podlewamy.   

  • Stanowisko – żywopłot z lilaka pospolitego najlepiej uprawiać na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, choć toleruje też lekki półcień. W cieniu jego kwitnienie będzie mało intensywne. Ze względu na wysoką odporność roślin na zanieczyszczenie powietrza, sprawdzi się zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w warunkach miejskich.   

żywopłot z lilaka pospolitego Uprawa żywopłotu z lilaka pospolitego nie jest trudna. Fot.ursula1964/123RF.com

  • Ziemia – lilak pospolity nie jest wymagający co do gleby, ale najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych i bogatych w materię organiczną. Ponadto preferuje podłoża o odczynie od obojętnego do lekko zasadowego.  
       
  • Podlewanie – choć rośliny dobrze znoszą suszę, w przypadku młodych okazów konieczne jest regularne podlewanie. Lilak nie lubi nadmierne wilgotnych gleb, dlatego warto uważać na przelanie.

  • Nawożenie – ze względu na szybki wzrost lilak pospolity wymaga nawożenia. W tym celu można zastosować uniwersalne nawozy dla roślin kwitnących lub postawić na odżywki naturalne.

  • Przycinanie – z lilaka można stworzyć zarówno żywopłot formowany, jak i nieformowany. W przypadku tego pierwszego rośliny przycinamy raz w roku, zaraz po kwitnieniu. Usuwamy przekwitłe kwiatostany oraz 1/3 długości rocznych przyrostów. Dzięki temu nasze rośliny dobrze się zagęszczą i w kolejnym roku będą kwitły jeszcze obficiej. Raz na kilka lat warto też przeprowadzić cięcie prześwietlające. W tym celu pozbywamy się odrostów korzeniowych, a także gałęzi, które wrastają do środka krzewu. W przypadku żywopłotu nieformowanego w pierwszych trzech latach wykonujemy cięcie kształtujące, natomiast w kolejnych latach pozwalamy roślinom rosnąć swobodnie. Warto tylko pamiętać o usuwaniu suchych i chorych gałęzi, a także przekwitniętych kwiatostanów.      

  • Choroby i szkodniki – choć lilak nie jest podatny na występowanie chorób i szkodników, czasem może paść ofiarą mszyc czy rdzy. Ponadto jest dość mrozoodporny, ale młode okazy mogą wymagać ochrony na zimę.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Dlaczego bez lilak nie kwitnie? Przyczyna tkwi nie tylko w przycinaniu

Wrzuć do wazonu. Bez będzie stał przynajmniej dwa tygodnie

Jak rozmnożyć bez? Ukorzenianie i pielęgnacja sadzonek bzu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.