Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak zrobić żywopłot ze śliwy ałycza? Sadzenie i pielęgnacja mirabelki

Żywopłot ze śliwy ałyczy znanej również jako mirabelka to doskonały sposób na połączenie estetyki z praktycznością. Zapewnia on nie tylko prywatność i ochronę przed wiatrem, ale także staje się źródłem słodkich i aromatycznych owoców. Podpowiadamy, jak krok po kroku zasadzić i pielęgnować żywopłot ze śliwy ałyczy, aby cieszyć się zarówno jej urodą, jak i obfitymi plonami.

Jak zrobić żywopłot ze śliwy ałycza? Sadzenie i pielęgnacja mirabelki
Podpowiadamy, jak zasadzić i pielęgnować żywopłot ze śliwy ałyczy. Fot. spring75/krrad/123RF.com

Spis treści

Śliwa ałycza (mirabelka) na żywopłot

Śliwa ałycza znana również jako mirabelka to popularna nazwa śliwy wiśniowej (Prunus cerasifera). To drzewo, które może dorastać do 8-10 m wysokości. W Polsce na wiosnę, na przełomie kwietnia i maja, obsypuje się pięknymi, biało-różowymi kwiatami, co stanowi jedną z większych zalet żywopłotu z ałyczy. Jest rodzima dla południowo-wschodniej Europy i Zachodniej Azji. Można ją także spotkać na Wyspach Brytyjskich i w Ameryce Północnej.

Dzikie typy ałyczy to duże krzewy lub małe drzewa osiągające 8–12 m wysokości, czasami kolczaste. Mają owalne liście o długości 3–7 cm. Ałycze kwitną w Europie na wiosnę jako jedne z pierwszych, często już w lutym, zanim rozwiną się liście. Ich owoce to jadalne pestkowce o średnicy 2–3 cm, dojrzewające od lipca do września. Ałycza jest samopylna, ale może być zapylana przez inne odmiany śliw, takie jak śliwa Victoria.

Przeczytaj również: Duża, słodziutka, miąższ odchodzi od pestki. Śliwka Węgierka Dąbrowicka wraca do sadów

Ałycza jest popularnym drzewem na żywopłot ze względu na bardzo wczesne kwitnienie. Niestety jej kwiaty nie utrzymują się zbyt długo. Warto wiedzieć, że wyhodowano wiele odmian tych drzew, w tym te o fioletowych liściach, takie jak P. cerasifera var pissardii (P. ‘Atropurpurea’). Inne formy o fioletowych liściach (nazywane często “purple-leaf plum”) mają ciemnofioletowe owoce, które nadają się do przetworów. Odmiana ‘Thundercloud’ ma jasnoczerwone liście, które ciemnieją na fioletowo.

Owoce ałyczy można jeść na surowo lub używać do produkcji dżemów i win. Kwiaty są atrakcyjne dla pszczół i innych owadów, a ptaki jedzą dojrzałe owoce. Ałycza jest również stosowana w Bach Flower Remedies jako składnik leków roślinnych. Młode drzewa często służą jako podkładki dla innych odmian śliw. 

ałycza na żywopłot Jedną z najpopularniejszych odmian ałyczy na żywopłot jest Pissardii, o pięknych, czerwonych liściach. Fot.apugach/123RF.com

Jak sadzić śliwę ałycza na żywopłot?

Sadzenie ałyczy na żywopłot najlepiej jest przeprowadzać w dwóch rzędach, aby stworzyć gęstą i obronną barierę. Na metr bieżący żywopłotu sadzi się 4 sadzonki lub z odstępami wynoszącymi od 50 do 100  cm. Natomiast jeśli sadzimy go w dwóch rzędach, potrzebujemy 8 sadzonek na metr bieżący. Przed sadzeniem sadzonki należy moczyć w wodzie przez co najmniej kilka godzin, co zwiększa szanse na ich przyjęcie.

Dołek do sadzenia powinien być dwa razy większy od bryły korzeniowej, a na dno warto wysypać materiał organiczny, np. kompost lub obornik granulowany. Jeśli gleba, na której sadzimy mirabelki, jest piaszczysta, powinniśmy wymieszać ją z bardziej żyzną ziemią. W takim przypadku musimy pamiętać, że śliwa ałycza nie lubi kwaśnych ziem, dlatego najlepiej sprawdzą się takie, których pH wynosi 7.

Po zasadzeniu sadzonek ałyczy na żywopłot należy skrócić je o około 20 cm. W ten sposób drzewo nabierze odpowiednich kształtów i zamiast piąć się w górę, zacznie rozrastać się na boki. Po zakończeniu sadzenia i przycinania sadzonki należy obficie podlać.

Przeczytaj również: Co na żywopłot zimozielony? Modne gatunki, sadzenie i pielęgnacja

Pielęgnacja żywopłotu z mirabelki

W pierwszym sezonie od momentu zasadzenia młode ałycze należy regularnie podlewać, aby mogły się odpowiednio zakorzenić. Nie jest to wymagający gatunek, dlatego przy odpowiedniej pielęgnacji odpłaci się pięknym wyglądem. Preferuje podłoże pulchne i próchnicze, nie przepada za kwaśnym odczynem gleby. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatrów oraz nasłonecznione. Ałycza jest wytrzymała na suszę, ale mniej na mróz, dlatego zimą należy odpowiednio zabezpieczyć drzewka.

Ałycza rośnie bardzo szybko, jej średni roczny przyrost wynosi od 80 do nawet 100 cm. W celu zachowania odpowiedniej formy i gęstości żywopłotu konieczne jest regularne przycinanie. Najlepszą porą na wykonanie tego zabiegu jest druga połowa czerwca, kiedy kwiaty już przekwitną. Kiedy kwiaty przekwitną, na drzewach rozwijają się małe, kuliste owoce o fioletowej, niebieskiej lub czerwonej barwie.

śliwa ałycza na żywopłot Ałycza nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale również rodzi zdrowe owoce. Fot.zloyel/123RF.com

Koniecznością jest również ochrona mirabelek przed chorobami i szkodnikami. Dokładnie obserwuj swoje drzewa. Jeżeli zauważysz zmiany w liściach, owocach i pędach, działaj szybko. Pamiętaj, że regularne przycinanie zapewni lepszą wentylację i ograniczyć wilgotność. Monilia-tip burn to grzyb, który powoduje zwiędnięcie końcówek pędów, liści i kwiatów. Pozbędziesz się go, usuwając zainfekowane części rośliny. Ałycze mogą również zachorować na ospowatość śliwy. Jest to rzadka, ale groźna choroba wirusowa. Na liściach pojawiają się żółte, nieregularne plamy i smugi. Można z nią walczyć, stosując opryski przeciwko mszycom lub usuwając porażone drzewa. W ten sposób ograniczymy rozprzestrzenianie się wirusa.

Dobrą opcją jest także wykorzystanie kleju entomologicznego jako bariery dla szkodników. Należy nałożyć go w najniższej części pnia, aby złapać mrówki, które przenoszą mszyce. Nie polecamy stosowania go np. na wyższych konarach, ponieważ istnieje ryzyko, że mogą przykleić się do niego ptaki lub inne pożyteczne owady.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Co zrobić, żeby nie mieć robaczywych owoców? Sposób na zdrowe czereśnie, wiśnie i śliwki

Odmiany drzew i krzewów owocowych odpornych na choroby. Zestaw idealny dla początkującego ogrodnika

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.