Spis treści:
Dlaczego bez lilak nie kwitnie?
Bez lilak to jeden z głównych symboli w pełni rozkwitającej wiosny. Zachwyca swoimi zjawiskowymi kwiatostanami, które mogą mieć różne odcienie – od delikatnej bieli po głęboki purpurowy. Roślina ta nie tylko pięknie się prezentuje, ale również oczarowuje intensywnym, słodkim zapachem. Bez lilak jest rośliną o stosunkowo małych wymaganiach, gdyż nie potrzebuje żadnych specjalnych warunków. Niestety czasem się zdarza, że nie chce wypuszczać kwiaty, przez co wyraźnie traci na atrakcyjności. Dlaczego bez lilak nie kwitnie? Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Dlatego warto je poznać, aby móc cieszyć się eksplozją pięknych kwiatów.
- Zbyt młoda roślina – bez lilak nie zawsze kwitnie zaraz po posadzeniu, gdyż potrzebuje czasu na rozwinięcie się. W niektórych przypadkach na pierwsze kwiaty trzeba poczekać nawet kilka lat.
- Niewystarczająca ilość światła – do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia krzew ten powinien mieć dużo światła. Posadzony w zbyt ciemnym miejscu (np. w cieniu budynków czy wyższych drzew i krzewów) nie zawiąże pąków kwiatowych i nie zakwitnie.
- Nieodpowiednie sąsiedztwo – bez lilak preferuje glebę o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. Natomiast złym towarzystwem będzie dla niego sąsiedztwo starszych sosen i świerków, które nie tylko mogą zacieniać stanowisko, ale również zakwaszają glebę wokół siebie.
- Błędy w nawożeniu – jeśli bez lilak nie kwitnie, być może doszło do przedawkowania nawozów azotowych, które sprzyjają wzrostowi masy zielonej kosztem kwitnienia. Dlatego najlepiej stosować preparaty do krzewów kwitnących, które zawierają nie tylko azot, ale także fosfor i potas.
- Nieprawidłowe przycinanie – aby móc obficie kwitnąc, krzew wymaga corocznego przycinania. Natomiast nieprawidłowe przeprowadzenie tego zabiegu lub złe dobranie terminu sprawiają, że nie chce wypuszczać kwiatów.
- Choroby i szkodniki – bez lilak może przestać kwitnąć, jeśli został zaatakowany przez choroby i szkodniki. Warto przejrzeć się i sprawdzić, czy nie występują niepokojące objawy, takie jak zwinięte lub pożółkłe liście oraz widoczne na liściach i pędach plamy.
Aby móc obficie kwitnąć, bez lilak wymaga corocznego cięcia. Fot. Aleksandra Góra/Deccoria.pl
Błędy w uprawie bzu lilaka
Jednym z najczęstszych błędów w uprawie bzu lilaka jest brak cięcia lub zły termin przeprowadzenia zabiegu. Należy to robić co roku, inaczej będzie kwitł coraz słabiej, a w końcu w ogóle przestanie zawiązywać pąki kwiatowe. Ważne jest, aby zrobić to w odpowiednim terminie – tuż po przekwitnięciu (zazwyczaj pod koniec wiosny lub na początku lata). W trakcie przycinania usuwamy uschnięte kwiatostany – dzięki temu roślina nie będzie tracić sił na zawiązywanie nasion, które nie są nam potrzebne. Warto jednak pamiętać, aby nie przeprowadzać cięcia wiosną, czyli przed kwitnięciem bzu. Inaczej zostanie pozbawiony pąków kwiatowych i nie będzie miał szansy zakwitnąć.
Poza tym raz na kilka lat mocno zagęszczone i wyrośnięte krzewy warto odmłodzić, przeprowadzając cięcie radykalne. Dzięki temu stworzymy odpowiednie warunki do rozwoju młodych pędów, na których rośliny będą mogły zawiązać kwiaty. Zabieg ten polega na przycięciu wszystkich starych pędów na wysokości 30-50 cm. Rok po przeprowadzeniu czynności bez lilak będzie kwitł słabo, natomiast w kolejnym sezonach obsypie się mnóstwem kwiatów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Takiej metody na ćmę bukszpanową jeszcze nie znacie. To sposób hiszpańskich ogrodników
Jak szybko rośnie wiśnia piłkowana? Najpiękniejsze odmiany, sadzenie i pielęgnacja wiśni piłkowanej
Najpiękniejsze krzewy do ogrodu – kwitnące i z ozdobnymi liśćmi