Porady ogrodnicze

Idealny na żywopłot i nie tylko. Szybko rośnie i ma niewielkie wymagania

Ligustr jest najpopularniejszą w Polsce rośliną na żywopłoty. Spotyka się go w przestrzeni publicznej, takiej jak parki czy skwery, a także w przydomowych ogrodach. Czy dbanie o ligustr jest trudne? Jak zabrać się za sadzenie żywopłotu z ligustru na swojej posesji? Sprawdźcie!

Idealny na żywopłot i nie tylko. Szybko rośnie i ma niewielkie wymagania
Ligustr to roślina idealna na żywopłot. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Ligustr pospolity — charakterystyka

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) jest gatunkiem rośliny z rodziny oliwkowatych. Występuje w Europie, Afryce oraz Azji i na tych kontynentach jest gatunkiem rodzimym. Można go spotkać także w pozostałych zakątkach świata, gdzie został „zawleczony” – nie ma go tylko na Antarktydzie. Jest to więc roślina bardzo odporna na niekorzystne warunki oraz szybko się rozrastająca i rozprzestrzeniająca. W związku z tym jest też łatwa w uprawie. Jeśli wybierzesz się na spacer do parku czy na skwer i zobaczysz żywopłot, prawdopodobnie będzie to jedna z odmian ligustru. 

Ligustr pospolity — jak wygląda

Ligustr to mocno rozgałęziony krzew dorastający do nawet 5 metrów wysokości. Ligustr ma cienkie pędy, z których wyrastają nakrzyżległe drobne, eliptyczne liście o soczysto-zielonym kolorze. Są jaśniejsze i błyszczące od góry, a od spodu matowe, w dotyku zaś skórzaste. Jesienią przebarwiają się najczęściej na czerwono, fioletowo lub brązowo. Niektóre odmiany są przynajmniej częściowo zimozielone.  

Ligustr posiada listki w kolorze soczystej zieleni. Fot. Pixabay

Ozdobą ligustru są także jego kwiaty i owoce. Te pierwsze są białe, czasami z lekkim odcieniem zielonego. Bywają też odmiany o żółtych lub żółtawych kwiatach. Kwiatostany zebrane są w gęste wiechy na szczytach pędów. Owoce to z kolei czarne (czerwone, kiedy są niedojrzałe) jagody o wyglądzie małych kulek. Są one trujące dla ludzi i niestety zdarza się, że bawiące się na podwórku dzieci je zjadają. Dochodzi wtedy do zatrucia, którego objawami są bóle brzucha. Niezbędna jest wtedy opieka lekarska. 

Owoce ligustru są za to przysmakiem ptaków, takich jak jemiołuszki. Skrzydlaci mieszkańcy miast w jego gęstych zaroślach znajdują też schronienie. 

Ligustr rzadko sadzi się pojedynczo. Kiedy jest uprawiany, często występuje w grupach, a jeszcze częściej w żywopłocie.  

Owoce ligustru są trujące. Fot. Pixabay

Sadzenie ligustru na żywopłot – wybór odmiany 

Zanim kupisz sadzonki ligustru, zastanów się nad odpowiednim wyborem jego odmiany. Jest ich spora gama, ale szczególną uwagę warto zwrócić na poniższe. 

  • Ligustr pospolity 'Atrovirens', mający luźny i wysoki pokrój. Dorasta nawet do trzech metrów, ale oczywiście, jeśli chodzi Ci o ligustr na żywopłot, prawdopodobnie będziesz prowadzić go jako mniej wysoką roślinę. Ma ciemnozielone liście i białe kwiaty. Odmiana jest szczególnie polecana, ponieważ jest wyjątkowo odporna, znosząc wszelkie przeciwności losu, w tym suszę, przymrozki i zanieczyszczenia pochodzące na przykład z przejeżdżających samochodów. Najlepiej się sprawdzi, jeśli chcesz wykonać wysoki żywopłot.  

  • Ligustr pospolity 'Lodense' jest równie odporną odmianą. Nadaje się na niskie żywopłoty, ponieważ nie dorasta do dwóch metrów. Szczytowe liście tej odmiany często pozostają zimozielone. 

  • Ligustr pospolity 'Aureum' to najmniej odporna odmiana, przynajmniej przy przymrozkach. Za to wyróżnia się niezwykle pięknymi liśćmi, które wybarwiają się w słońcu na złocisty kolor. To średniej wielkości odmiana.  

  • Ligustr pospolity ‘Argenteovariegatum’ jest kolejną odmianą o pięknych liściach. Maję one obwódki o kremowym kolorze, a jesienią zmieniają barwę na ciemnofioletową. Wszystko to dzieje się pod wpływem słońca, dlatego odmianę warto posadzić w słonecznym miejscu. Dorasta do dwóch metrów, ale rośnie dość wolno. Jest prawie równie wytrzymała jak odmiana ‘Atrovines’. 

Wszystkie powyższe odmiany nadają się idealnie na żywopłot z ligustru, ponieważ świetnie znoszą cięcie, które jest podstawowym zabiegiem przy jego tworzeniu.

Przeczytaj również: Żywopłot z tui – jak go założyć i pielęgnować?

Ligustr występuje w wielu odmianach i wersjach kolorystycznych. Fot. 123RF/PICSEL

Ligustr pospolity — wymagania i stanowisko

Mimo że ligustr wiele znosi, ma swoje wymagania – jak każda roślina. Aby się rozwijać, potrzebuje niewiele światła, jednak optymalny wzrost i piękny kolor liści uzyskasz tylko, gdy ligustr umieszczony jest na słonecznym stanowisku. 

Ziemia dla ligustru powinna być lekko wilgotna i przepuszczalna, ale wyrośnie też na suchej glebie. Odpowiednie odczyn dla ligustru to zasadowy. Ta roślina ma bardzo rozbudowany system korzeniowy, więc nie wolno jej sadzić tam, gdzie ziemi jest mało, na przykład w ogródku na dachu garażu. Z drugiej strony, dzięki tej właściwości ligustr bardzo dobrze nadaje się do umacniania skarp czy nasypów, utrudniając erozję gleby. 

Sadzenie ligustru na żywopłot – wybór i umieszczanie sadzonek 

Są dwie opcje do wyboru, gdy chcesz posadzić ligustr. Sadzonki występują w sklepach jako te z odkrytym korzeniem lub w pojemniku. Najczęściej wybiera się te drugie, ponieważ są bardziej odporne na mrozy i można je przez jakiś czas przechowywać, pamiętając o podlewaniu. Sadzonki z odkrytym korzeniem trzeba posadzić od razu po zakupie, inaczej szybko przeschną. 

Miejsce, w którym chcesz posadzić ligustr, musisz odchwaścić i dobrze przekopać. Następnie –  przy pomocy sznurka – zaznacz rzędy roślin. Co 20 cm (to niezbędna rozstawa) wykop dołki. To właśnie w nich posadzisz sadzonki żywopłotu. Oba ich rodzaje sadzi się trochę inaczej.  

  • W przypadku sadzonek z pojemnikiem dołek musi być taki, by zmieścił całą bryłę korzeniową. Należy wyjąć sadzonkę z pojemnika i wsadzić ją do dołka. Jeśli bryła korzeniowa jest mocno zbita, dobrze jest ją lekko rozluźnić.  
  • Ligustr z gołym korzeniem wymaga nieco innego podejścia. W dołku trzeba usypać kopczyk, na którym należy umieścić roślinę.  

Na koniec sadzenia obu rodzajów sadzonek, należy uzupełnić dołek ziemią i porządnie ją uklepać. Nie wolno też zapominać o podlaniu świeżo posadzonych roślinek.  

Z ligustru można formować piękne żywopłoty. Fot. Pixabay

Cięcie i pielęgnacja ligustru na żywopłot 

Cięcie jest zabiegiem niezbędnym do utworzenia pięknego żywopłotu.  

  • Zacznij, kiedy rośliny urosną do nieco większych rozmiarów. Pierwszy zabieg wykonaj w marcu. Dzięki niemu roślina zacznie się zagęszczać. Na pierwszy raz tnij około 30 centymetrów powyżej ziemi.  

  • W następnym roku, również w marcu, należy ponowić zabieg.  

  • Latem wykonuje się z kolei cięcia korygujące, które zamiast zagęszczać roślinę, mają na celu nadanie jej odpowiedniego kształtu. Warto, by był on lekko stożkowy. Dzięki temu dolne pędy będą lepiej doświetlone, a zimą na krzewie nie będzie gromadził się śnieg, który będzie zsuwał. 

Poza cięciem ligustr nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Doskonale znosi niedobory wody i najczęściej wystarczy mu padający deszcz. Nie dotyczy to jednak młodych sadzonek, które należy podlewać latem, by nie uschły. Poza tym wczesną wiosną, przy okazji cięcia. można zasilić ligustr nawozem organicznym. 

Teraz wiesz już, jak sadzić ligustr na żywopłot. Jako że nie jest to wymagająca roślina, kiedy już go posadzisz, będziesz mógł cieszyć się zielonym ligustrem bez obaw, że stanie się z nim coś złego. 

Przeczytaj również: Bujny i gęsty żywopłot. Harmonogram przycinania tui

Przeczytaj również: Opryski na drzewa owocowe wiosną: Kiedy i jak stosować?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Idealny na żywopłot i nie tylko. Szybko rośnie i ma niewielkie wymagania"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.