Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Oryginalna i długo kwitnąca bylina do ogrodu. Sadziec – odmiany, uprawa i zastosowanie

Sadźce stanowią dużą grupę roślin, które zachwycają długim i efektownym kwitnieniem. Większość z nich należy do bylin, wystarczy zatem posadzić je w ogrodzie raz, aby co roku dodawały mu uroku kwiatostanami w przyjemnych dla oka kolorach. To rośliny miododajne i proste w uprawie, warto więc mieć je u siebie. Poznaj najciekawsze gatunki i odmiany sadźca oraz dowiedz się, jak o nie dbać.

Oryginalna i długo kwitnąca bylina do ogrodu. Sadziec – odmiany, uprawa i zastosowanie
Sadziec (Eupatorium) to oryginalna bylina, która pięknie kwitnie. Fot. tamu1500/123RF.com

Spis treści:

Sadziec (Eupatorium) – oryginalna bylina

Sadziec (Eupatorium) stanowi liczną grupę roślin należących do rodziny astrowatych (Asteraceae). Wśród nich znaleźć możemy zarówno rośliny jednoroczne, które są sezonową ozdobą rabat, jak i wytrzymałe byliny. Gatunków wieloletnich jest zdecydowanie więcej i to właśnie one cieszą się największą popularnością wśród ogrodników. Sadziec jest rośliną, która może osiągnąć imponujące rozmiary – niektóre gatunki dorastają nawet do 2 m wysokości!

Sadźce to niezwykle oryginalne rośliny, których rozłożyste i wysokie kępy stanowią piękne tło dla niższych kwiatów i krzewów. Szczególnie efektownie wyglądają późnym latem i wczesną jesienią, gdy obsypują się delikatnymi kwiatami. W lipcu, sierpniu i wrześniu zebrane w baldachogrona kwiatuszki w białym, różowym lub purpurowym kolorze przyciągają do ogrodu setki pożytecznych zapylaczy, takich jak pszczoły, motyle i trzmiele.

Miododajne sadźce są niezwykle cenne, ponieważ gwarantują owadom dostęp do nektaru wtedy, gdy kwiatów w ogrodzie jest coraz mniej. Te pożyteczne rośliny są piękne nie tylko ze względu na wiechowate kwiatostany, ale też wyprostowane, lekko omszone łodygi, które porastają lancetowate, ostro zakończone liście. Wzniesiony i gęsty pokrój to duże atuty sadźców. Dodatkową zaletą jest fakt, że są to rośliny proste w uprawie i tolerancyjne względem warunków zastanych w ogrodzie, więc poradzą z nimi sobie nawet osoby początkujące.

Sadziec dęty tworzy gęsto ulistnione kępy. Sadziec dęty tworzy gęsto ulistnione kępy. Fot. BasieB/CanvaPro

Przeczytaj również: Wygląda o niebo lepiej niż tuje. Jesienne sadzenie derenia białego na żywopłot

Ciekawe gatunki i odmiany sadźca

Rodzaj Eupatorium obejmuje wiele ciekawych gatunków i odmian, które mają zróżnicowany wygląd. Poszczególne z nich mogą mieć odmienną wysokość oraz różną wielkość i barwę kwiatów. Największą popularnością cieszą się następujące sadźce:

  • Sadziec plamisty (Eupatorium maculatum) – w ogrodach w naszym klimacie może osiągnąć nawet 2 m wysokości. Tworzy gęstą i rozłożystą kępę zbudowaną z nakrapianych czerwienią pędów. Kwiaty tego gatunku najczęściej są różowe lub purpurowe. Ze względu na budowę nitkowatych płatków z daleka wyglądają na puszyste. Na szczególną uwagę zasługują takie odmiany sadźca plamistego jak 'Atropurpureum' czy 'Phantom';

  • Sadziec dęty (Eupatorium fistulosum) – podobnie do sadźca plamistego osiąga ok. 2 m wysokości i zachwyca gęstym pokrojem. Ma purpurowe łodygi i czerwonawe kwiaty, które przyciągają motyle. Jedną z ciekawych odmian tego gatunku jest 'Baby Joe';

  • Sadziec pomarszczony (Eupatorium rugosum) – dorasta do ok. 1 m wysokości, wygląda więc jak kompaktowy krzew. Warto zwrócić uwagę na sadźca pomarszczonego 'Chocolate', którego liście w czekoladowym kolorze kontrastują ze śnieżnobiałymi kwiatami;

  • Sadziec purpurowy (Eupatorium purpureum) – to kolejna bylina, która może osiągnąć nawet 2 m wysokości. Z roku na rok coraz bardziej się rozrasta, aby ostatecznie stać się bardzo rozłożystą kępą. Sadziec purpurowy ma ciemnoróżowe i okazałe kwiaty. Ciekawa jest jego odmiana 'Ruby';

  • Sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum) – gatunek ten osiąga w ogrodzie maksymalnie 1,5 m. Jego największym atutem są białe lub różowe kwiaty, które długo są ozdobą ogrodu;

  • Sadziec wonny (Eupatorium aromaticum) – podobnie jak sadziec konopiasty dorasta do 1,5 m wysokości. Okazałe kwiatostany tego gatunku mogą mieć nawet 10 cm średnicy. Mocno pachnące kwiaty najczęściej są białe.

Sadziec pomaraszczony 'Chocolate'. Sadziec pomaraszczony 'Chocolate'. Fot. tamu1500/123RF.com

Sadziec – najważniejsze zasady uprawy

Wszystkie gatunki i odmiany sadźca są nie tylko piękne, ale również dziecinnie proste w uprawie. To rośliny odporne na mróz, wytrzymałe na trudne warunki w ogrodzie i niewymagające szczególnej pielęgnacji. Nie musimy poświęcać im dużo czasu, aby co roku wspaniale kwitły. Jak uprawiać sadźce w ogrodzie? Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady.

  • Ziemia – roślina ta nie jest wymagająca względem gleby, w której rośnie – świetnie poradzi sobie nawet w przeciętnym podłożu. Jeśli jednak zapewnimy jej żyzną, bogatą w próchnicę i przepuszczalną ziemię, będzie lepiej się krzewić i kwitnąć. Gleba w miejscu uprawy sadźca powinna być wapienna, czyli zasadowa.

  • Stanowisko – sadziec najlepiej rośnie na słonecznych lub lekko zacienionych stanowiskach. Choć jest tolerancyjny względem stanowiska, warto pamiętać, że im więcej ma słońca, tym intensywniejsze jest jego kwitnienie.

  • Podlewanie – bylina ta, zwłaszcza rosnąca w pełnym słońcu, musi być systematycznie podlewana, ponieważ źle znosi suszę. Gleba w miejscu uprawy powinna być stale lekko wilgotna, aby sadziec był w dobrej kondycji.

Sadziec wymaga przede wszystkim podlewania. Sadziec wymaga przede wszystkim podlewania. Fot. igaguri_1/CanvaPro

  • Nawożenie – jeśli chcemy pobudzić sadźce do obfitego kwitnienia, możemy od wiosny zasilać je wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi. Równie dobrze sprawdzą się nawozy organiczne, takie jak kompost czy obornik granulowany.

  • Przycinanie – gdy kwiatostany sadźca uschną, warto ściąć je ostrym sekatorem. Nadmiernie rozrośnięte kępy możemy odmłodzić, skracając wszystkie pędy o 1/3 długości. Możemy zrobić to wczesną wiosną, zanim ruszy wegetacja.

  • Mrozoodporność i zimowanie – sadźca nie trzeba okrywać przed zimą, bo jest całkowicie odporny na mróz.

  • Rozmnażanie – sadźce najłatwiej rozmnożyć przez podział. Aby to zrobić, wiosną wykopujemy dorosły egzemplarz i przy pomocy ostrego szpadla dzielimy kępę na mniejsze fragmenty, po czym sadzimy je na nowych stanowiskach.

  • Choroby i szkodniki – roślina ta nie choruje i nie jest atakowana przez szkodniki.

Zastosowania sadźców w ogrodzie

Wspaniale kwitnące kępy sadźca pasują do większości ogrodów. Warto jednak mieć na uwadze, że rośliny te osiągają imponujące rozmiary, musimy więc zapewnić im dużo miejsca. Sadziec najlepiej wygląda na rabatach, gdzie podkreśla urodę innych roślin ozdobnych. Pięknie prezentuje się w towarzystwie traw ozdobnych, host, irysów, kocimiętki, floksów wiechowatych i języczek. Sadźce warto sadzić też w pobliżu oczka wodnego, gdzie znajdą idealną dla siebie, lekko wilgotną glebę. Jeśli chcemy, pojedyncze egzemplarze możemy wyeksponować jako solitery na trawniku. Sadziec nadaje się też na żywopłot.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jesienią wyglądają najefektowniej. Już jedna kępa wystarczy, by ogród przybrał nowe kształty

Piękniejsza kuzynka astra, króluje na rabatach do późnej jesieni. Ożota zwyczajna - uprawa i pielęgnacja

Sadzenie czosnku ozdobnego jesienią. Te odmiany będą klejnotem ogrodu latem

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.