Spis treści:
Ligustr – roślina na żywopłot
Spośród rozmaitych gatunków liściastych, jakie nadają się do formowania i wykorzystania w ogrodzie w formie zielonej „barykady”, ligustr wygląda według mnie najbardziej naturalnie, a przy tym najokazalej. Po raz pierwszy posadziłam go tuż przy wejściu do domu na wolnej rabacie, gdzie stworzył ciekawą formę i rozjaśnił frontową ścianę jasną zielenią gęsto rosnących liści.
Ligustr, roślina na żywopłot, należy do rodziny oliwkowatych, co widać po kształcie i ustawieniu liści oraz charakterystycznych kwiatach. Przy zachowaniu zasad podstawowej pielęgnacji krzewy dorastają do nawet 3 metrów, a ich pokrój, bez twojej ingerencji, będzie bardzo nieregularny. Na szczęście ligustry o skórzastych, błyszczących liściach doskonale znoszą kształtowanie – to sprawia, że jako żywopłot genialnie spełniają nadane im funkcje.
Ligustr wyraźnie różni się od bukszpanu, jego liście są większe, intensywniej wybarwione i ostro zakończone. Fot. xwinggames/123rf.com
Z pewnością ucieszy cię fakt, że to roślina częściowo zimozielona. Ciepła zima jej niestraszna i w sprzyjających warunkach najpiękniej wybarwione liście szczytowe możesz podziwiać przez cały rok. To również sprawia, że ochronna ściana nie znika wraz z końcem sezonu wegetacyjnego, nawet jeśli roślina zrzuci większość liści, to jej gęste pędy nadal będą zakrywać ogradzaną przestrzeń.
Przeczytaj również: Akebia pięciolistkowa zamiast żywopłotu. Sadzenie i uprawa czekoladowego pnącza
Ligustr na żywopłot
Decydując się na dzielenie przestrzeni ogrodowej za pomocą roślin, powinieneś zastanowić się nie tylko nad tym, jaką formę bariery chcesz stworzyć, lecz także nad jej funkcją. Wybór ligustru na żywopłot ma same zalety:
- owoce pozostające zimą na krzewie uwielbiają ptaki, które po takie przysmaki będą przylatywać dzień w dzień, aż całkowicie ogołocą krzaki;
- roślina kwitnie na biało przez większość lata, roztaczając wokół delikatny, kremowy zapach;
- krzewy posadzone we właściwej rozstawie z czasem stworzą zwartą, gęstą i bardzo estetyczną ścianę właściwie nie do pokonania.
Latem żywopłot przyozdobią subtelnie pachnące, białe kwiaty. Fot. susandaniels/Dennis Gross/CanvaPro
Pamiętaj, aby zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie gleby oraz późniejszą pielęgnację – ani przy jednym, ani przy drugim nie czeka cię wiele pracy. Jakie wymagania ma ligustr na żywopłot?
- Dobrze rośnie w półcieniu, jak i w pełnym słońcu.
- Możesz posadzić go nawet w niskiej jakości, suchym podłożu, ale w lekko wilgotnej, przepuszczalnej, zasadowej glebie znacznie lepiej wyrośnie i mocniej się zagęści.
- Sadzonki przygotowane w pojemnikach możesz sadzić do ziemi przez cały sezon, z kolei te z gołym korzeniem najlepiej rozmieścić w ogrodzie jesienią, pamiętaj, aby posadzić je od razu po kupieniu.
- Pierwsze przycinanie krzewu wykonaj wiosną, prowadząc linię cięcia na wysokości ok. 30-35 cm, mierząc od podłoża. Starsze rośliny można, a nawet należy przycinać 2-3 razy w roku (wiosną, latem i pod koniec sierpnia), to stymuluje ich kształtny wzrost, odmładza pędy i pozwala im zdrowo rosnąć przez wiele lat.
Jeżeli chcesz, aby sadzonki ligustru dobrze się przyjęły, zadbaj o nie już na etapie przewożenia ze szkółki do ogrodu. Nie pozwól, aby w tym czasie ziemia wokół gołych korzeni wyschła. Nawet jeśli młode sadzonki spędzą tylko kilka minut w samochodzie, zabezpiecz ich bryłę korzeniową wilgotną osłoną. O rośliny w pojemnikach możesz być spokojny.
Posadź je w wyznaczonych miejscach od razu po przywiezieniu: gleba powinna zostać wcześniej przygotowana, czyli dokładnie odchwaszczona i przekopana. Do uformowanych w niej dołków, wykopanych co 30-40 cm i wyściełanych cienką warstwą dobrze przerobionego kompostu, możesz wkładać sadzonki. Podsyp małe ligustry ziemią i wyłóż ściółkę ochronną – tak stworzysz im najlepsze warunki do ukorzenienia się i dalszego rozwoju.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Milin amerykański zamiast żywopłotu. Ciekawe odmiany, sadzenie i pielęgnacja
Zakwita już na przełomie stycznia i lutego. Jak pielęgnować oczar pośredni?