Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Zakwita już na przełomie stycznia i lutego. Jak pielęgnować oczar pośredni?

Oczar pośredni jest rozłożystym, dużym krzewem, który wspaniale kwitnie o dość nietypowej porze – w okresie zimowym. Właśnie wtedy, na przełomie stycznia i lutego, zaczyna obsypywać się kwiatami w intensywnych kolorach. To niejedyny atut tego ciekawego gatunku. Co jeszcze warto o nim wiedzieć? Wyjaśniamy, jak uprawiać oczar pośredni i przedstawiamy jego najpiękniejsze odmiany.

Zakwita już na przełomie stycznia i lutego. Jak pielęgnować oczar pośredni?
Oczar pośredni (Hamamelis × intermedia) kwitnie w środku zimy. Fot. Iva Vagnerova/CanvaPro

Spis treści:

Oczar pośredni (Hamamelis × intermedia) – kwitnie w środku zimy

Oczar pośredni (Hamamelis × intermedia) jest krzewem, który należy do licznej rodziny oczarowatych. To hybryda, czyli wynik skrzyżowania dwóch innych gatunków: oczaru japońskiego (Hamamelis japonica) oraz oczaru chińskiego (Hamamelis mollis), nazywanego też omszonym. Odziedziczył po tych roślinach swoje najlepsze cechy, co sprawia, że coraz chętniej uprawiamy go w przydomowych ogrodach.

Największą zaletą oczaru pośredniego jest jego wczesne kwitnienie. Mieszaniec ten rozwija swe charakterystyczne kwiaty w momencie, gdy ogród znajduje się w zimowym uśpieniu. Na przełomie stycznia i lutego, zanim większość roślin rozpocznie wegetację, oczar pośredni obsypuje swe nagie pędy kwiatami przypominającymi delikatne wstążki. Są one zebrane w pęczki po kilka sztuk i mogą mieć różne kolory w zależności od odmiany (żółte, pomarańczowe lub czerwone). Są ozdobą krzewu do marca albo kwietnia, a później ich miejsce zajmują zdrewniałe, pękające owoce.

Atrakcyjne są także liście oczaru pośredniego. Pojawiają się wiosną i przez znaczną część sezonu są ciemnozielone, a jesienią nabierają płomiennych, ciepłych odcieni. Przebarwiają się wtedy na żółto, pomarańczowo i czerwono. Są duże, jajowate i ząbkowane na brzegach. Zimą, po nadejściu silnych mrozów, opadają z krzewu. Przez cały rok atutem oczaru pośredniego jest jego wyprostowany, luźny pokrój. Roślina ta w ogrodach osiąga nawet 4-5 m wysokości.

Oczar pośredni może mieć żółte, pomarańczowe lub czerwone kwiaty. Oczar pośredni może mieć żółte, pomarańczowe lub czerwone kwiaty. Fot. Iva Vagnerova/CanvaPro

Przeczytaj również: Milin amerykański zamiast żywopłotu. Ciekawe odmiany, sadzenie i pielęgnacja

Ciekawe odmiany oczaru pośredniego

Popularność oczaru pośredniego w ostatnich latach stale rośnie. Wielu ogrodników chce mieć ten krzew u siebie, aby cieszyć się jego zimowym kwitnieniem, a w pozostałych miesiącach roku – barwnym ulistnieniem. W szkółkach i centrach ogrodniczych możemy znaleźć ciekawe odmiany oczaru pośredniego, które różnią się między sobą przede wszystkim kolorem kwiatów. Przedstawiamy kilka najbardziej interesujących odmian:

  • Oczar pośredni 'Jelena' – ma kwiaty w intensywnie pomarańczowym kolorze;

  • Oczar pośredni 'Diane' – jego kwiaty przypominają frędzelki i są w karminowym odcieniu;

  • Oczar pośredni 'Westerstede' – kwitnie na jasnożółto;

  • Oczar pośredni 'Palida' – odmiana ta ma jaskrawe, żółte kwiaty, które przyjemnie pachną;

  • Oczar pośredni 'Feuerzauber' – przyciąga wzrok czerwonopomarańczowymi kwiatami;

  • Oczar pośredni 'Arnold Promise' – ma intensywnie żółte kwiaty.

Jak uprawiać oczar pośredni?

Oczar pośredni jest doceniany przez ogrodników nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd i nietypową porę kwitnienia, ale także z uwagi na stosunkowo niewielkie wymagania. Musimy jednak pamiętać, aby w pierwszym roku uprawy zabezpieczyć tę roślinę na zimę, ponieważ może przemarznąć. Dorosłe egzemplarze doskonale znoszą chłód, więc nie wymagają dodatkowego okrycia. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Wyjaśniamy, jak uprawiać oczar pośredni.

Oczar pośredni jest odporny na mróz i stosunkowo mało wymagający. Oczar pośredni jest odporny na mróz i niezbyt wymagający. Fot. Anolis01/CanvaPro

  • Ziemia – krzew ten potrzebuje przepuszczalnej, żyznej i bogatej w próchnicę gleby. Najlepiej, aby miała odczyn obojętny albo lekko kwaśny (pH 6,0-7,0). Ziemia powinna być stale umiarkowanie wilgotna.

  • Stanowisko – oczar pośredni najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach, ale poradzi sobie również w półcieniu. Wybrane miejsce powinno być zaciszne, czyli osłonięte od zimowego wiatru, np. przy ścianie domu lub ogrodzeniu.

  • Sadzenie – najlepszym czasem na sadzenie oczaru pośredniego w ogrodzie jest jesień (wrzesień), ale możemy zrobić to też wiosną (kwiecień i maj). Młode rośliny powinniśmy wyściółkować i okryć, aby zabezpieczyć je przed przymrozkami.

  • Podlewanie – oczar pośredni musi być systematycznie podlewany, ponieważ lubi rosnąć w stale umiarkowanie wilgotnej glebie. Pamiętajmy o tym także zimą w czasie odwilży.

  • Nawożenie – wiosną zasilamy oczary pośrednie nawozami azotowymi, latem i jesienią natomiast – preparatami bogatymi w fosfor oraz potas. Na zimę krzewy możemy podsypać dojrzałym kompostem.

  • Przycinanie – roślina ta nie lubi przycinania i długo się po takim zabiegu regeneruje. Jeśli musimy wyregulować jej pokrój, ograniczmy się do usunięcia tylko słabych, uszkodzonych, pokładających się i chorych gałązek. Warto to zrobić wczesną wiosną, gdy oczar pośredni przekwitnie.

  • Zimowanie – młode rośliny zabezpieczamy na zimę, ściółkując je i okrywając białą agrowłókniną. Dorosłe egzemplarze tego nie potrzebują.

  • Choroby i szkodniki – oczar pośredni jest rośliną odporną zarówno na choroby, jak i częste w ogrodach szkodniki. Jego kondycja może się jednak pogorszyć, jeśli nie będzie systematycznie podlewany.

Zastosowania oczaru pośredniego w ogrodzie

Oczar pośredni, dzięki licznym atutom, znajduje wiele zastosowań w przydomowym ogrodzie. Ten efektowny krzew, który w samym środku zimy daje nam powiew wiosny, może być sadzony pojedynczo na wyeksponowanym stanowisku. Jako soliter będzie przyciągał wzrok, ale warto znaleźć dla niego miejsce również w wielogatunkowych kompozycjach. Oczar pośredni ze swymi kolorowymi kwiatami dobrze komponuje się z gatunkami zimozielonymi, np. bukszpanami lub laurowiśnią. Krzew ten warto sadzić także blisko domu, nieopodal schodów, okien czy tarasu, aby móc cieszyć się widokiem jego wyjątkowych kwiatów.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Błędy w okrywaniu krzewów na zimę. Szkodzą hortensjom, różom i rododendronom

To już ostatni dzwonek na wapnowanie gleby. Tą techniką najlepiej przygotujesz ogród na wiosnę

Jak zadbać o maliny przed zimą, by dobrze plonowały w przyszłym sezonie? Co trzeba zrobić w grudniu?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.