Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jakie rośliny przycinamy we wrześniu? Poznaj 4 najważniejsze zasady cięcia

Wczesna jesień to dla każdego ogrodnika niezwykle ważny czas. Zaczyna się bowiem sprzątanie po już prawie zakończonym sezonie oraz przygotowywanie ogrodu do zimy i kolejnej wiosny. Jedną z ważnych prac, które należy wykonać we wrześniu jest przycięcie roślin. Które odmiany trzeba przyciąć jesienią, a które lepiej zostawić na wiosnę? Wyjaśniamy.

Jakie rośliny przycinamy we wrześniu? Poznaj 4 najważniejsze zasady cięcia
Przycinanie roślin w ogrodzie we wrześniu to ważny zabieg. Jak dobrze to zrobić? Fot.CanvaPro

Spis treści: 

Jakie rośliny przycinać  na koniec lata i początkiem jesieni?

Przycinanie roślin można przeprowadzać zarówno wiosną, latem, jak i jesienią. W większości przypadków wybór terminu zależy od ogrodnika. Są jednak takie gatunki, których przycinanie lepiej jest przeprowadzić wiosną oraz takie, które preferują przycięcie jesienne. Na wiosnę lepiej jest na przykład zostawić przycinanie hortensji. Co zatem przycina się jesienią?

  • Krzewy ozdobne, takie jak róże i lawenda.
  • Krzewy owocowe: maliny, jeżyny, porzeczki, agrest.
  • Drzewa owocowe: czereśnie, wiśnie i wczesne gatunki śliw.
  • Drzewo orzecha włoskiego.
  • Żywopłoty – zarówno nowo posadzone, jak i starsze.

Przeczytaj również: Kiedy przycinać maliny? Możesz to zrobić w dwóch terminach

Jakie rośliny ozdobne przyciąć we wrześniu?

We wrześniu przycina się szereg roślin ozdobnych. Należą do nich między innymi róże oraz lawenda.

  • Cięcie róż

Szczególnie ważne jest przycięcie jesienią róż parkowych oraz pnących – dzięki temu w przyszłym sezonie będą obficie kwitły. Należy wyciąć wszystkie martwe, chore uszkodzone pędy znajdujące się blisko powierzchni ziemi. Co roku dobrze jest też usunąć mniej więcej jedną trzecią najstarszych pędów kwiatowych, by zrobić miejsce dla nowych pędów.

  • Cięcie lawendy

We wrześniu przycina się lawendę wąskolistną, aby pomóc jej przygotować się do zimy. Należy przyciąć młode, niezdrewniałe pędy lawendy, skracając je o połowę ich długości.

Cięcie żywopłotów we wrześniu

Jesienne cięcie żywopłotów to ostatni dzwonek, aby przycinaniem nie narobić sobie szkód. Zbyt późne cięcie sprawi bowiem, że rośliny nie zdążą zdrewnieć przed zimą i po prostu przemarzną. W czasie wrześniowego przycinania żywopłotów z cisów, tuj czy innych roślin należy ograniczyć się do usunięcia zniszczonych pędów oraz korekty kształtu żywopłotu.

Przycieniania we wrześniu wymagają również żywopłoty. Fot.CanvaPro

Jeśli sadzisz rośliny na żywopłot we wrześniu lub na początku października, przeprowadź cięcie od razu po posadzeniu. Rośliny zdążą jeszcze przygotować się do zimy. Jeśli żywopłot sadzisz dopiero pod koniec października lub w listopadzie, z cięciem poczekaj do wczesnej wiosny – w ten sposób nie osłabisz rośliny przed mrozami.

Wrześniowe cięcie krzewów owocowych i drzew owocowych

Do połowy września można przeprowadzać tzw. letnie cięcie drzew owocowych – szczególnie gatunków pestkowych, takich jak czereśnie czy wiśnie. Takie cięcie polega zwykle na skróceniu pędów lub konarów krzyżujących się oraz nadmiernie zagęszczających koronę i nazywa się je prześwietlającym.

Wrzesień to idealny czas na przycinanie drzew owocowych z kilku powodów – szybciej goją się wówczas rany, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko powstania i rozwoju infekcji niż w okresie wiosennym. Gatunki, które owocują późno, czyli jabłonie i grusze lepiej jest przycinać wiosną.  Cięcie jesienne trzeba byłoby przeprowadzić dość późno, co wiąże się z ryzykiem przemarznięcia.

Do krzewów owocowych, które należy przyciąć jesienią, należą:

  • maliny,
  • jeżyny,
  • agrest,
  • porzeczki

Maliny i jeżyny trzeba przyciąć we wrześniu. Z odmian, które owocowały w czerwcu i lipcu, usuwa się jedynie pędy dwuletnie i słabe tegoroczne, zaś u odmian jesiennych wszystkie pędy. Z przycinaniem agrestu i porzeczek można wstrzymać się nawet do połowy października.

Przeczytaj również: Przycinanie róż latem i wczesną jesienią. Jak wykonać cięcie regeneracyjne róż?

Wrześniowe cięcie roślin – 4 zasady

Systematyczne przycinanie roślin to zabieg konieczny dla nich optymalnego wzrostu, kwitnienia, czy owocowania. Żeby przyniósł pożądane efekty, powinien być prawidłowo przeprowadzony. O czym pamiętać, zabierając się za przycinanie ogrodu?

  • Zasada 1: Odpowiedni czas na cięcie

Przycinanie najlepiej jest wykonać wczesną jesienią, gdy rośliny są w stanie pełnego ulistnienia. Efektem dobrze przeprowadzonego zabiegu będą ładnie rozkrzewione w kolejnym sezonie rośliny, mające siłę zawiązywać większą liczbę pąków. Co więcej, po cięciu wzmocni się także ich system korzeniowy. Planując cięcie, zwróć uwagę na pogodę – najlepiej wybrać na ten zabieg suchy, słoneczny dzień. 

  •  Zasada 2: Odpowiedni sposób cięcia

W przypadku cięcia większości roślin należy usunąć gałęzie, które są zeschnięte lub zarażone chorobą. To tak zwane cięcia odmładzające, które pobudzają przyszłe kwitnienie i modelują kształt krzewów czy drzew. Inaczej tnie się żywopłoty – zadaniem cięcia jest wówczas ograniczenie wzrostu drzewek/krzewów i ich zagęszczenie.

  • Zasada 3: Sprawne i ostre narzędzia

Narzędzia do przycinania mają niebagatelne znaczenie dla dalszej kondycji roślin. Z tego względu należy zaopatrzyć się w ostre sekatory oraz piły ogrodnicze (jeśli przycinasz również starsze drzewa z grubymi konarami). Pomiędzy cięciami dobrze jest przeprowadzać dezynfekcję sekatorów – to istotne, gdyż na narzędziach można przypadkowo przenieść patogeny grzybów albo wirusy. Dezynfekować można środkiem grzybobójczym oraz denaturatem. Fungicydy dają prawie całkowitą pewność, że choroby grzybowe nie rozniosą się między roślinami.

  • Zasada 4: Zabezpieczenie po cięciu

Jeśli przycinasz drzewka owocowe, musisz zadbać o zabezpieczenie ich po tym zabiegu. Cięcie jest konieczne do ich rozrostu i zbierania obfitych plonów, jednak przyczynia się do uszkodzenia rośliny. Ślady po cięciu, czyli tzw. „rany”, które wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, ponieważ niezabezpieczone stają się idealnym miejscem do wniknięcia grzybów i wirusów.  Najlepszym sposobem ochrony jest zastosowanie maści ogrodniczej, czyli mechanicznej bariery między raną a środowiskiem zewnętrznym. Maść blokuje możliwość wniknięcia patogenów. Gotowe maści ogrodnicze można kupić w sklepach, a sposób ich zastosowania jest banalny – wystarczy dokładnie posmarować preparatem miejsce po cięciu.

Wśród jesiennych prac w ogrodzie jedną z ważniejszych jest cięcie roślin. Przycina się właściwie wszystkie wieloletnie gatunki: drzewa i krzewy owocowe, byliny, krzewy ozdobne oraz żywopłoty. Wrześniowe cięcie pozwala im zregenerować się przed zimą i z energią do wzrostu wejść w kolejny sezon wiosenny.

Źródło: deccoria.pl, agroswiat.pl

Przeczytaj również: Jakie krzewy i drzewa owocowe można sadzić we wrześniu? Przygotowanie gleby pod sadzenie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.