Porady ogrodnicze

Cięcie traw ozdobnych - kiedy i jak przycinać trawy ozdobne? Jakich traw nie przycinać?

Trawy ozdobne to efektowne rośliny, które urozmaicają nasz ogród i nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Aby pięknie zakwitły w nowym sezonie, warto je radykalnie przyciąć. Sprawdź, które trawy tego wymagają oraz jak to zrobić. 

Cięcie traw ozdobnych - kiedy i jak przycinać trawy ozdobne? Jakich traw nie przycinać?
Przycinanie traw ozdobnych wykonuje się po to, aby pozbyć się starych pędów. Fot.123RF.com

Spis treści:

Zbliża się najlepszy termin na przycięcie traw ozdobnych w naszym ogrodzie. 

Jakie trawy ozdobne wymagają przycinania?

Większość traw ozdobnych potrzebuje przycięcia przy zmianie sezonu. Wszystkie gatunki, które przekwitają i usychają na zimę, trzeba będzie pozbawić starych pędów, aby stworzyć przestrzeń na nowe.

Często cięcie nie jest potrzebne każdego roku. Dlatego, zanim do niego przejdziesz, sprawdź, czy twoja roślina na pewno go potrzebuje. Zwróć uwagę na przemarznięte końcówki lub oznaki gnicia. Gatunki, które nie potrzebują częstego odmładzania to byliny takie jak:

 • Turzyce,
 • Konwalniki,
 • Kosmatki,
 • Kostrzewy sine i niedźwiedzie.

Czym przycinać trawy ozdobne?

Trawy ozdobne powinno przycinać się sprzętem, który dostosowany jest do ich szerokości oraz wysokości. Warto także zadbać o jakość narzędzi. Ostrze powinno być bardzo ostre. Dzięki niemu uzyskamy równą powierzchnię cięcia, przez co roślina lepiej je zniesie, a my będziemy musieli poświęcić na to mniej pracy.

Kiedy trawy są niskie, niewielkie i młode do cięcia doskonale sprawdzi się sekator ręczny.

Do wyższych i grubszych kęp warto zastosować nożyce ręczne lub elektryczne. Można użyć także tych, które przeznaczone są do przycinania żywopłotu.

Przeczytaj też: Jak zabezpieczyć trawy ozdobne przed mrozem? Niektóre gatunki są bardzo delikatne

Jak przycinać trawy ozdobne?

W przypadku cięcia traw, których pędy są grube, a kępa bardzo rozrośnięta, możemy potrzebować pomocy drugiej osoby. Przed zabiegiem warto ubrać okulary ochronne oraz grube rękawice, ponieważ odcięte pędy mogą być ostre.

Cięcie zaczynamy od zebrania w pęk wszystkich źdźbeł. Jedną ręką je przytrzymujemy w miejscu, a drugą obcinamy równo pędy na odpowiedniej wysokości.

Powinniśmy zostawić minimum 10 cm trawy nad ziemią. Zbyt radykalne cięcia mogą zaszkodzić pierwszym młodym odrostom. Stare i szerokie kępy tniemy tak, aby nad ziemią zostało przynajmniej 20 cm pędów.

Wysokie trawy można zebrać w snopki i dopiero wtedy wykonać zabieg. Ułatwi to sprzątanie po cięciu.

Przeczytaj też: Przycinanie hortensji krzewiastej. Zrobisz to dobrze i w odpowiednim czasie, hortensja będzie kwitła bez przerwy


Kostrzewa wymaga regularnego przycinania. Fot.123RF.com

Kiedy przycinać trawy ozdobne?

Trawy ozdobne można przycinać już od połowy marca. Należy pamiętać, aby nie robić tego w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Dlatego, jeśli zima się przedłuża, warto się wstrzymać z cięciem.

Można poznać, że trawa wymaga już przycięcia, kiedy zaczną się pojawiać w środku kępy młode pędy.

W przypadku traw, które nie są odporne na niskie temperatury, warto wstrzymać się z cięciem aż do definitywnego nadejścia wiosny. Nie warto ich odsłaniać i narażać na przemarznięcie zbyt wczesną wiosną. Do gatunków tych traw należą turzyce, ostnice i rozplenice.

Trawy można także przycinać jesienią. Jest to jednak ryzykowne. Pozbywamy się wtedy suchych pędów, które stanowią dla rośliny ochronę przed niskimi temperaturami. Na zimę warto ciąć jedynie gatunki traw, które są chłodnolubne. Do nich należą takie odmiany jak:

 • Trzcinniki
 • Owsica wieczniezielona,
 • Sesleria jesienna i skalna.

Jakie trawy przycinać na wiosnę?

Na wiosnę należy przycinać te trawy, które obumierają na zimę. Warto nie robić tego wcześniej (jesienią lub wczesną zimą), ponieważ często ciecie raz do roku to zbyt często dla tego rodzaju roślin. Najlepiej jest po okresie jesienno-zimowym ocenić stan poszczególnych traw w naszym ogrodzie i zdecydować, które najmocniej ucierpiały.

Przycinać można zarówno gatunki traw niskich, jak i wysokich. Odmiany, które na pewno będą potrzebowały cięcia to:

 • Hakenchloa,
 • Lasecznica,
 • Proso rózgowate,
 • Trawa Pampasowa,
 • Miskant chiński,
 • Rozplenica japońska.

Jakich traw nie przycinać?

Istnieją odmiany traw ozdobnych, których nie trzeba przycinać wcale. Zaliczają się do nich gatunki, które są zimozielone lub zachowują kolor kłosów przez cały rok oraz, które nie osiągają dużych rozmiarów. Gatunki, które nie wymagają przycinania to:

 • Dekoracyjna turzyca
 • Kostrzewa sina
 • Kostrzewa niedźwiedzia
 • Kosmatka.

Cięcie można przeprowadzić tylko wtedy, kiedy roślina jest w złym stanie. Pozbycie się osłabionych pędów, stworzy miejsce na rozwój tych młodych i zdrowych.

Istnieją także inne metody pielęgnacji traw. Niektórzy twierdzą, że wyczesywanie jest o wiele korzystniejszą praktyką niż przycinanie. Powoduje wcześniejsze kwitnienie, roślina osiąga większy pokrój, a w zimie lepiej radzi sobie z ciężarem śniegu. Jednym minusem jest mniejsza odporność na obfite opady deszczu.

Do wyczesywania będziemy potrzebowali różnego rodzaju metalowych zgrzebeł. Możemy wykorzystać druciane grabie lub grzebienie do czesania sierści zwierząt. Powinny poradzić sobie z oczyszczaniem kępy z pojedynczych uschniętych pędów.

Przeczytaj też: Jakie rośliny wybrać do wilgotnego ogrodu? Najlepsze gatunki na podmokłe tereny

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.