Spis treści:
- Przycinanie róż latem
- Jak przycinać róże latem – sposoby cięcia róż
- Na czym polega cięcie regeneracyjne róż?
Przycinanie róż latem
Przycinanie róż latem jest bardzo ważne, bo od niego zależy kondycja kwiatów w kolejnym sezonie. Cięcie pobudza je do kolejnego kwitnienia. Spowoduje bowiem, że roślina nie będzie traciła energii na produkcję i odżywianie nasion, tylko skieruje wysiłek wytworzenie nowych kwiatów.
Niektóre odmiany szczególnie wymagają cięcia w sierpniu aż do połowy września. Należą do nich róże wielokwiatowe i powtarzające kwitnienie okazy pnące. Prawidłowo przeprowadzone cięcie nie zaszkodzi praktycznie wszystkim gatunkom róż z paroma wyjątkami. Chodzi o róże parkowe, okrywowe, fontannowe szczepione na pniu oraz dzikie róże – na nich nie wykonujemy letniego cięcia.
Przeczytaj również: Liście róż zwijają się - to nie przez upał, zaatakował je grzyb. Jak uratować róże?
Jak przycinać róże latem – sposoby cięcia róż
Letnie cięcie róż to zabieg niezbędny w przypadku roślin kwitnących wielokrotnie w ciągu sezonu. Wymaga on dużej systematyczności, krzewy należy codziennie przeglądać i pozbawiać zwiędłych kwiatów. Rośliny kwitnące raz w sezonie wegetacyjnym wymagają cięcia po kwitnieniu. Sposoby letniego cięcia róż zależą od ich odmiany:
- Róże rabatowe (wielokwiatowe)
Letnie cięcie róż ogrodowych polega na przycinaniu tylko przekwitłych kwiatostanów w całości, tuż nad pierwszą gałązką liści.
- Róże pnące powtarzające kwitnienie w sezonie
Letnie cięcie tych róż polega na usuwaniu przekwitłych kwiatów razem z fragmentem pędu i dwoma lub trzema liśćmi.
- Róże pnące kwitnące raz w sezonie
Po przekwitnięciu kwiatów należy wyciąć całe pędy na wysokości 10 – 20 cm nad ziemią. Te róże kwitną na pędach zeszłorocznych.
Przycinanie róż latem zależy od odmiany. Fot.123RF.com
- Róże wielkokwiatowe
Letnie cięcie tych róż polega na cięciu pędu wraz z dwoma, trzema gałązkami liści. Cięcie powinno być wykonane około pół metra nad kolejną gałązką liści.
- Róże szczepione na pniu
Letnie cięcie róż szczepionych na pniu wykonujemy regularnie. Dostosuj je do odmiany twojej rośliny – wielokwiatowe róże na pniu tnij tak, jak zwykłe róże wielokwiatowe, rabatowe – tak jak zwykłe rabatowe. Róż fontannowych rosnących na pniu nie przycinamy latem wcale.
Na czym polega cięcie regeneracyjne róż?
Letnie cięcie regeneracyjne polega głównie na przycinaniu przekwitłych kwiatów i kwiatostanów. To również usuwanie martwych lub chorych pędów. Choroby róż szybko się przenoszą na całą roślinę, więc należy w porę reagować cięciem.
Regeneracyjne cięcie róż ma na celu również prześwietlenie rośliny. Dzięki temu wszystkie jej pędy i kwiaty będą miały dostęp do promieni słonecznych i zapewnioną cyrkulację powietrza.
Latem i wczesną jesienią można również wyciąć pędy, które rosną do środka krzewu. To uchroni roślinę przed nadmiernym zagęszczeniem. Najbardziej wybujałe pędy skracamy o 1/3 długości. Jednak nie należy tego robić później niż do połowy września, a najlepiej pod koniec sierpnia. Potem obcięte pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Przycinanie floksów jesienią. Najważniejszy zabieg dla tych kwiatów
Sezon na jeżyny. Polecane zwłaszcza w okresie menopauzy na INTERIA.TV.