Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Liście róż zwijają się - to nie przez upał, zaatakował je grzyb. Jak uratować róże?

Krzewy róż to piękna ozdoba ogrodu. Warto jednak pamiętać, że kwiaty te pomimo swojego pięknego wyglądu, uważane są za jedne z trudniejszych w uprawie. Są one narażone na wiele różnego rodzaju chorób. Zagrażają im przede wszystkim szkodliwe dla nich grzyby, a ich pojawienie się może skutkować np. zwijaniem się liści rośliny. Poznaj tę przypadłość. 

Liście róż zwijają się - to nie przez upał, zaatakował je grzyb. Jak uratować róże?
Zwijanie się liści róży jest oznaką działania szkodników. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Częsta choroba róż — zwijanie się liści 

Jedną z częstych przypadłości, która dotyka krzewy róż jest ta związana z ich liśćmi. Ich zwijanie się może pojawić się z kilku powodów.  Przede wszystkim jest to jednak działanie szkodliwego grzyba lub atak szkodników.  

Jakie należy podjąć kroki, aby zapobiec tej przypadłości? Ogrodnicy specjalizujący się w hodowli róż, za bardzo ważną uważają analizę i obserwację krzewu, a następnie reagowanie na zjawiska, które nie miały miejsca dotychczas. Obecnie wyróżnia się trzy podstawowe sygnały świadczące o tym, że pojawiło się pewne ryzyko dla rośliny. Można spodziewać się jej choroby, jeżeli liście: 

  • zwijają się wzdłuż nerwu głównego, 
  • kształtują się w przysłowiowe cygaro. 

Zwiastunem jest także przypadek, w którym dochodzi do zawijania się brzegów liści oraz pojawiają się czerwone przebarwienia. 

  • Nimułka różana  —  winowajca zwijania się liści róży 

Zauważyłeś, że liście krzewów róży w twoim ogrodzie zwijają się wzdłuż nerwu głównego? Można śmiało stwierdzić, że odpowiedzialnym za taki stan rzeczy jest szkodnik, który zadomowił się na krzaku.  

"Blennocampa phyllocolpa", czyli nimułka różana jest winowajcą złego stanu liści rośliny. Szkodnik ten w okresie od maja do czerwca składa na spodniej części liścia swoje jaja. Następnie wykonuje on nakłucia na jego tkance w pobliżu żyłki środkowej. Powoduje to charakterystyczne zwijanie się środków blaszki w rulon. W zwiniętym liściu na przełomie od czerwca do sierpnia żerują larwy pasożyta. Początkowo mają kolor biały, ale wraz ze wzrostem przybierają odcień zielonkawy i mogą mierzyć nawet 1 centymetr długości. Zainfekowane przez pasożyta liście mogą żółknąć, a następnie opadać. Nie stanowi to jednak reguły.  

Sposobem pozwalającym na pozbycie się szkodliwego pasożyta jest stosowanie odpowiednio dobranych preparatów. Pierwsze opryski koniecznie należy wykonywać od maja do czerwca, gdyż tylko wtedy mają one szanse powodzenia. Rozpoczęcie pryskania róży w późniejszym czasie nie jest skuteczne. Jeżeli pomimo oprysków, liście charakterystycznie się zwijają, warto przeprowadzić proces ich usuwania — liście najlepiej spalić, pozbywając się w ten sposób larw.

Przeczytaj również: Co robić z różami po przekwitnięciu? Pielęgnacja róż latem

Tutkarz cygarowiec  —  odpowiedzialny za zwijanie się liści róż w cygaro 

Zwijanie się liści róży w charakterystyczne cygaro to jedna z częstych przypadłości. W tym przypadku odpowiedzialny za taki stan rzeczy jest również szkodnik. Jest nim "Byctiscus betulae", czyli tutkarz cygarowiec, który zdecydowanie częściej atakuje buki, graby czy topole. Jednak osobniki z tej grupy upodobały sobie również liście róż. W okresie wczesnowiosennym pasożyt zaczyna swoje żerowanie. Wówczas, na liściach róży można zaobserwować przerywane, łukowate ranki. Liście róży, wskutek odniesionych obrażeń zaczynają się skręcać, tworząc luźne cygara. Stąd też wywodzi się nazwa samego szkodnika.  

Jednym ze skutecznych sposobów na pozbycie się szkodnika jest usuwanie liści, które już się zwinęły. Najczęściej w ich wnętrzu znajdują się larwy oraz jaja szkodnika, dlatego też oberwanych liści warto pozbyć się poprzez ich spalenie. Opryski w tym przypadku nie są wskazane. Szkodnik ten bardzo rzadko pojawia się na krzewach róż, więc nie stosuje się zabiegów profilaktycznych. 

  • Zwijanie się liści róż wywołane grzybami 

Zwijanie się brzegów liści róż oraz zmiana ich koloru to trzecia najczęściej pojawiająca się przypadłość w przypadku tych roślin. Najczęściej odpowiada za nią grzyb — "Sphaerotheca pannosa var. Rosae", czyli mączniak prawdziwy. Atakuje on róże w okresie wczesnowiosennym. Na jego działanie narażone są przede wszystkim młode liście, ale również świeżo zawinięte pąki oraz pędy krzewu. W przypadku, kiedy pojawi się na roślinie, można zaobserwować charakterystyczny dla tego grzyba biały nalot na roślinie. Z biegiem czasu może zmieniać swój kolor na bardziej ciemny, a nawet szary. Liście róży, które zostały najbardziej zaatakowane przez grzyba zaczynają się marszczyć, a ich brzegi powoli wyginają się ku dołowi lub ku górze. Zmieniają również swój kolor z zielonego na czerwony.  

Zaatakowane liście zmieniają kolor z zielonego na czerwony. Fot. 123RF.com

Zainfekowane przez grzyba części krzewu należy bezzwłocznie usunąć, a następnie spalić, pozbywając się go. Po przeprowadzeniu ich usunięcia cały krzew należy dokładnie spryskać preparatem zakupionym w sklepie ogrodniczym. W skrajnych przypadkach, kiedy grzyb bardzo mocno rozwinął się na krzaku, jedynym skutecznym działaniem jest jego usunięcie z ogrodu, co pozwala zabezpieczyć przed nim pozostałe rośliny.  

Przeczytaj również: Jak w prosty sposób rozmnażać róże? Zasady okulizacji róż krok po kroku

Zwijanie się liści róż — działania zapobiegawcze 

Ogrodnicy zajmujący się od wielu lat różami doskonale wiedzą, że krzewy te, chociaż są piękne i robią ogromne wrażenie, to jednak są również niezwykle wymagające. Zależnie od wybranego gatunku oraz odmiany można liczyć na krzewy bardzo odporne na działanie różnych grzybów czy szkodników, lub te, które są znacznie bardziej wrażliwe. Tymi ostatnimi powinni zajmować się wyłącznie doświadczeni hodowcy, jednak z tym bywa różnie. 

W ogrodnictwie najważniejsze jest przeciwdziałanie pojawiającemu się problemowi. To zdecydowanie prostsze niż jego zwalczanie. Podobnie jest w przypadku róż, o które należy odpowiednio zadbać. Dzięki temu można uchronić je przed grzybami czy szkodnikami, które mogą doprowadzić do zwijania się ich liści, a nawet obumierania całych krzewów. Decydując się na konkretny gatunek róż, koniecznie należy sprawdzić, jakich warunków glebowych wymaga. Warto także zdobyć informacje na temat preferowanego stanowiska czy innych specjalnych wymagań pielęgnacyjnych. Zapewnienie roślinie odpowiednich warunków do wzrostu to połowa sukcesu jej uprawy. Posadzenie róży w niewłaściwym dla niej miejscu może skutkować znacznie większym zagrożeniem, głównie ze strony szybko rozwijających się grzybów.  

Przeczytaj również: Pielęgnacja róż latem. Jak pobudzić je do kwitnienia?

Opryski stosowane na zwijanie się liści róż 

Bardzo ważne w zapobieganiu chorobom, jakie mogą dotknąć krzewy róż, jest dobieranie odpowiednich nawozów oraz preparatów ochronnych. Rośliny te wymagają okresowego opryskiwania — szczególnie we wczesnych miesiącach wiosennych, kiedy na pędach pojawiają się młode liście. Ten okres jest najbardziej niebezpieczny dla róży. Zarówno grzyby, jak i pasożyty mogą wówczas bardzo szybko zaatakować listki. Zastosowanie odpowiedniego środka grzybobójczego, czy środka przeciw szkodnikom skutecznie chroni roślinę przed ich pojawieniem się. Gotowe preparaty można zakupić w sklepie ogrodniczym. Ciekawym rozwiązaniem są również naturalne wywary, które doskonale sprawdzają się w walce z chorobami grzybiczymi. Po te sięgają jednak głównie doświadczeni ogrodnicy. Wiedzą oni bowiem, co pozytywnie wpływa na róże, a co mogłoby im zaszkodzić. 

Warto również dokonywać regularnych obserwacji wzrastających roślin. We wczesnym stadium rozwoju problemu można wówczas odpowiednio szybko zareagować. Jest to bardzo ważne i przekłada się na ogólny stan krzewów róży. 

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Ukorzeniacz do roślin - działanie i zastosowanie. Jak i z czego zrobić domowy ukorzeniacz?

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.