Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ślimaki pod ściółką na grządkach. Co zrobić, żeby nie stracić upraw?

Ściółkowanie grządek w ogrodzie ma wiele niepodważalnych zalet. Jest jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, który pomoże roślinom się rozwijać. Pozwoli też oszczędzać wodę, gdyż ściółkowanie zatrzymuje wilgoć w glebie. Niestety ta wilgoć przyciąga ślimaki, dla których ściółka stwarza idealne warunki. Wyjaśniamy, jak się ich pozbyć.  

Ślimaki pod ściółką na grządkach. Co zrobić, żeby nie stracić upraw?
Wyjaśniamy, jaki rodzaj ściółki przyciąga ślimaki. Fot. 123RF.com

Spis treśći:

Ściółkowanie upraw — zalety i wady 

Ściółkowanie gleby wokół roślin ma wspomóc ich rozwój. Przede wszystkim każdy rodzaj ściółki zatrzymuje wilgoć w podłożu, dzięki czemu możemy zmniejszyć intensywność podlewania. Ściółka zapobiega erozji gleby, która następuje pod wpływem działania czynników atmosferycznych. Podnosi też temperaturę gleby o około 3 stopnie, co jest korzystne dla roślin. Kolejną zaletą ściółkowania upraw jest ograniczenie rozwoju chwastów oraz ochrona roślin przed chorobami grzybowymi.  

Ściółkowanie jednak ma też swoje wady. Może ograniczyć kiełkowanie roślin, dlatego wiosną lepiej ją rozgarnąć. Zimą w ściółce mogą zamieszkać gryzonie, natomiast latem stwarza ona idealne warunki dla ślimaków. Te mięczaki lubią wilgoć i ciepło, a rośliny pieczołowicie przez nas uprawiane będą dla nich znakomitym pokarmem. Mimo to jednak ściółkowanie ma więcej zalet niż wad i nie warto z niego rezygnować

Jakie owoce i warzywa trzeba ściółkować? 

Ściółkowanie jest zabiegiem, który wspomoże większość roślin. Stosujemy je w warzywniakach, zwłaszcza w przypadku roślin ciepłolubnych. Należą do nich dynie, patisony, melony, ogórki, a także papryka i pomidory.  

Ściółkowanie pomoże również owocom takim jak truskawki i poziomki, borówki, maliny i winorośl. Również kwiaty takie jak rododendrony, magnolie czy róże będą wdzięczne za warstwę ściółki. Podobnie rzecz się ma krzewami i drzewami rosnącymi wzdłuż ogrodzeń. 

Ściółkowanie zapobiega wyrastaniu chwastów i odparowywaniu wody z podłoża. Fot. 123RF.com

Jaka ściółka jest najlepsza? 

Jest wiele materiałów, którymi można ściółkować rośliny. Należą do nich ściółki organiczne, takie jak kompost, słoma, skoszona trawa, wióry, zrębki drewniany czy kora. Zazwyczaj w warzywniakach stosujemy właśnie ściółki organiczne, które nie tylko ochronią podłoże, ale również je odżywią. Kompost czy słoma są dobrymi ściółkami, ale wyglądają mało estetycznie, dlatego zazwyczaj nie stosujemy ich na reprezentacyjnych rabatach kwiatowych. Słoma i kompost zapobiegają chorobom grzybowym, są lepsze niż trawa do ściółkowania, bo wolniej się rozkładają. Mają jedną wadę - mogą zawierać nasiona różnych roślin, które wyrosną na naszych grządkach.  

Do ściółkowania roślin lubiących suche podłoże, na przykład na skalniakach, lepiej stosować jako ściółkę żwirek.  

Ściółkowanie korą z drzew iglastych zawsze lekko zakwasza podłoże, dlatego będzie to ściółka dobra pod rośliny kwasolubne. Zaliczają się do nich rododendrony, magnolie czy hortensje.  

Na rynku są też dostępne ściółki z agrowłókniny czy z agrotkaniny, czyli tworzyw z polipropylenu. Świetnie ochronią one rośliny przed atakiem chwastów, utrzymają też wilgoć w podłożu. Nie mają natomiast żadnych właściwości odżywczych, a wymagają też połączenia z innym rodzajem ściółek, takich jak kora drzewna czy gres. Agrowłóknina jest często wykorzystywana do ściółkowania truskawek.  

Jaka ściółka przyciąga ślimaki? 

Ściółka sama w sobie nie przyciągnie ślimaków. Wprawdzie stworzy im idealne warunki do bytowania, ale będzie pozbawiona jakiegokolwiek dla nich pożywienia. Dopiero posadzenie w ściółce roślin spowoduje, że ślimaki przeprowadzą się na grządki. Słoma, trawa, agrowłóknina czy kora nie są atrakcyjnym pożywieniem dla tych mięczaków.  

Wyjątkiem jest tu ściółka z kompostu. Ma ona na tyle dużo składników odżywczych, że sama w sobie jest atrakcyjna dla ślimaków, które często się zagnieżdżają w naszych kompostownikach. Warto więc przed ściółkowaniem kompostem dokładnie go przejrzeć pod kątem obecności szkodników.  

Ślimaki pod ściółką — jak się ich pozbyć? 

Najlepszym sposobem na pozbycie się ślimaków spod ściółki jest ich ręczne wybranie. Po zimie trzeba zmniejszyć ilość ściółki i dokładnie przejrzeć podłoże pod kątem obecności ślimaków. Najlepiej zrobić to wiosną, zanim mięczaki uzyskają zdolność do rozmnażania się.  

Po posadzeniu roślin powinny one rosnąć przez około 2 – 3 tygodnie bez ściółki. Dopiero kiedy się wzmocnią i dobrze ukorzenią, dodajemy kilkucentymetrową warstwę ściółki.  

Kiedy wybierzemy ślimaki ze ściółki, dobrze jest zadbać o to, by się tam już nie pojawiły. Ślimaki nie latają ani nie skaczą, potrafią jedynie pełznąć po ziemi. Jeśli więc wokół grządek rozsypiemy pokruszone skorupki od jajek, będą one stanowiły naturalną barierę przed tymi szkodnikami. Ślimaki nie będą wchodziły na skorupki, bo poranią im one ciało.  

 

Przeczytaj również:

Ściółkowanie rabat na wiosnę. Po co i czym ściółkować rabaty?

Rośliny odstraszające ślimaki. 10 roślin, których ślimaki nie lubią!

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie? Najlepsze domowe sposoby i pułapki na ślimaki

 Rabaty można ściółkować nie tylko korą, ale również skoszoną trawą czy słomą. Fot. 123RF.com

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.