Porady ogrodnicze

Kiedy przycinać maliny? Możesz to zrobić w dwóch terminach

Maliny są chętnie uprawiane w ogrodzie ze względu na pyszne owoce i niewielkie wymagania tej rośliny. Konieczne jest przede wszystkim regularne podlewanie i nawożenie, ale także przycinanie pędów, które wpływa na plonowanie i ułatwia zbiór. Kiedy przycinać maliny i po co to robić? Dowiedz się, jak prawidłowo przycinać maliny, aby pobudzić roślinę do rozwoju i obfitego owocowania.

Kiedy przycinać maliny? Możesz to zrobić w dwóch terminach
Przycinanie malin to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie tej rośliny. Fot.123RF.com

Spis treści:

Po co przycinać maliny?

Przycinanie malin to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie tej rośliny. Prawidłowo wykonane cięcie wpływa korzystnie na plonowanie i ułatwia zbiór owoców. Dzięki niemu roślina zostaje odmłodzona i przerzedzona, a między jej gałęziami swobodnie cyrkuluje powietrze oraz docierają promienie słoneczne.

Cięcie malin ma znaczenie nie tylko ze względu na pozytywny wpływ na plonowanie, ale również ze względów sanitarnych. Regularne usuwanie przekwitniętych pędów chroni roślinę przed rozwojem groźnej choroby, jaką jest zamieranie pędów. Jest to choroba grzybicza, a jej pojawieniu się sprzyja nadmierne zagęszczenie pędów.

Kiedy przycinać maliny?

Przycinanie malin to czynność, którą należy zaplanować zarówno tuż po posadzeniu, jak i w późniejszych miesiącach. Wiele zależy jednak od tego, czy ma się do czynienia z odmianą owocującą jednokrotnie, czy wielokrotnie w ciągu roku. Należy przede wszystkim zaznaczyć, że krzewy owocowe dzielą się na dwie grupy:

  • maliny letnie – to krzewy, które owocują na pędach dwuletnich w czerwcu i lipcu. Pąki kwiatowe zawiązują się już jesienią na pędach rocznych, z kolei owoce pojawiają się na nich latem kolejnego roku;

  • maliny jesienne – to rośliny, które tworzą pędy, kwitną i owocują podczas jednego sezonu wegetacyjnego – od sierpnia aż do pierwszych przymrozków. To maliny powtarzające owocowania, co oznacza, że pędy, na których pojawiły się owoce, będą owocowały znów w kolejnym sezonie.

Odpowiedni termin na wiosenne przycinanie malin to koniec kwietnia. Z kolei odmiany jesienne należy ciąć w sierpniu, jeśli krzewy są dwuletnie, albo w listopadzie – w przypadku jednorocznych roślin.

przycinanie malin O tym, kiedy przycinać maliny, decyduje zwykle odmiana krzewu i jego wiek. Fot.123RF.com

Jak prawidłowo przycinać maliny?

Maliny letnie, które owocują raz w sezonie, należy przyciąć zaraz po zbiorach. Zabieg ten polega na wycięciu wszystkich pędów, które już owocowały. Wszystko to w celu przygotowania miejsca dla wyrastania młodych pędów. Ponadto warto też ograniczyć liczbę pędów jednorocznych, które będą owocowały niebawem. Na jednym krzewie optymalnie jest pozostawić 3-5 pędów, usuwając te słabsze, chore bądź uszkodzone.

W przypadku malin jesiennych wycina się ich pędy tuż przy ziemi zaraz po jesiennym owocowaniu. Choć nieprzycięte gałęzie będą dawały plon w przyszłym roku, to jednak będzie on znacznie słabszy. Z kolei odmiany krzewów powtarzające owocowanie, należy przyciąć przy ziemi późną jesienią lub wczesną wiosną. Należy jednak pamiętać, aby nie robić tego zbyt wcześnie, gdyż niektóre odmiany (np. Polana) owocują aż do mrozów.

Wiosna to czas, w którym należy przyciąć po raz pierwszy młode sadzonki. Dzięki temu z przyziemnych i przybyszowych pąków z korzeni wyrosną nowe pędy. Ma to wpływ na dalszy wzrost i obfite plonowanie malin. Wiosną przeprowadza się też cięcie pielęgnacyjne, które polega na usunięciu wszystkich martwych, starych i uszkodzonych gałęzi i pędów.

Czym przycinać maliny?

W celu przycięcia malin doskonale nadadzą się ostre sekatory, dzięki którym wykonanie cięcia będzie szybkie i wygodne. Jeśli zabieg przeprowadzamy późniejszą jesienią, gdy pędy zdążyły już wyschnąć i zbrązowieć, to sekator może okazać się niepotrzebny, gdyż pędy będzie można bez trudu wyłamać.

Należy zwrócić uwagę również na to, że tępy sekator czy nożyce nie przytną pędu równo, tylko go zmiażdżą, co skutkuje poszarpaną lub rozdwojoną końcówką pędu i może prowadzić do jego obumarcia. Tępymi narzędziami o wiele trudniej się pracuje i łatwiej też się nimi zranić.

Przeczytaj również:

Cięcie jabłoni zimą. Ważne terminy i zasady przycinania jabłoni

Przycinanie drzew i krzewów owocowych zimą. Jakie krzewy można ciąć już w styczniu?

Kalendarz ogrodnika 2023. Lista prac w ogrodzie od stycznia do grudnia

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.