Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wygląda o niebo lepiej niż tuje. Jesienne sadzenie derenia białego na żywopłot

Przy zakładaniu żywopłotu ważnymi cechami rośliny wykorzystanej do tego celu są wysoka zdrowotność, trwałość i tolerancja na słabsze warunki uprawy. Im mniejsze wymagania ma dany gatunek, tym lepiej. Wszechstronne zastosowanie w ogrodach również w formie zielonego ogrodzenia ma dereń biały, niezwykle dekoracyjny i jednocześnie bardzo odporny, świetnie też poddaje się formowaniu. Sadzenie derenia białego na żywopłot to sposób na praktyczne zamknięcie przestrzeni w ogrodzie – ani na chwilę nie traci uroku i nawet sroga zima mu nie zaszkodzi.

Wygląda o niebo lepiej niż tuje. Jesienne sadzenie derenia białego na żywopłot
Dereń biały na żywopłot to świetny wybór, jeśli nie przeszkadza ci, że pozbywa się liści w zimie. Jednak wtedy uroku dodają mu czerwonoburgundowe pędy. Fot. oktober64/123rf.com

Spis treści:

Dereń biały na żywopłot

Przywędrował do nas z dalekich rejonów Mongolii, Chin, północnej Rosji i Japonii, gdzie występuje naturalnie w wilgotnych, zacienionych siedliskach. Kompletnie niestraszna jest mu sroga zima, dlatego dereń biały szybko stał się jednym z ulubionych krzewów liściastych polskich ogrodników. Jednak to nie jedyna zaleta derenia. 

Dobrze radzi sobie w średniej jakości glebie, potrafi przetrwać niejedną ulewę i suszę, a przy tym, dzięki gęstemu ulistnieniu w sezonie z łatwością zatrzyma pył i kurz. Do tego jego sadzenie i uprawa nie wymagają wielkiego zachodu, dlatego też coraz częściej pojawia się jako roślina na żywopłot wokół domu. 

żywopłot Niski żywopłot z derenia wygląda atrakcyjne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykorzystał roślinę do zbudowania prawdziwiej, zielonej ściany. Fot. nenever/123rf.com

Zakładając żywopłot, masz do wyboru kilka odmian derenia białego, które różnią się wysokością, pokrojem i wybarwieniem całego krzewu:

  • 'Elegantissima'  biała obwódka liści, trwała, mrozoodporna i dobrze poddaje się formowaniu, możesz ciąć ją regularnie bez szkody dla tempa wzrostu i zagęszczania się rośliny;

  • 'Ivory Halo'  powstała na podstawie odmiany 'Elegantissima' o niższym pokroju i okrywowej formie, rośnie powoli i równomiernie, nie wymaga cięcia;

  • 'Sibirica Variegata'  biała obwódka liści, krzew dorasta nawet do 300 cm;

  • 'Siberian Pearls'  intensywnie zielone liście tej odmiany z nieregularną, jasną obwódką przebarwiają się na różowo wraz z nadejściem jesieni, zimą uroku dodają im intensywnie czerwone pędy;

  • 'Aurea'  żółta obwódka zielonych liści, odmiana niewysoka dorastająca do 200 cm;

  • 'Gouchaultii'  odmiana szybkorosnąca o rozłożystym pokroju, rośnie do 300 cm wzwyż i ponad 300 cm wszerz, zdobią ją pstre, żółtozielone liście;

  • 'Spaethii'  średniej wielkości odmiana o rozłożystym pokroju, liście brązowopomarańczowe przechodzące w żółtawy odcień zieleni z nieregularną obwódką.

Niezależnie od wybranej odmiany do uprawy, dereń biały niemalże w całości tworzy ciekawą dekorację. Jego liście z mniej lub bardziej regularnie zarysowaną obwódką przyciągają spojrzenia, podobnie ładne, białokremowe kwiaty zebrane w płaskie baldachy, intensywnie czerwone pędy i kuliste owoce, przypominające perły. O każdej porze roku wygląda niezwykle.

Przeczytaj również: Żywopłot liściasty czy iglasty? Najlepsze gatunki, sposób i terminy sadzenia

Sadzenie derenia białego na żywopłot

Udoskonalone odmiany derenia białego o barwnych liściach pięknie wypełniają przestrzeń, a wraz ze wzrostem sadzonek posadzonych w szpalerze tworzą zwartą ścianę. Wystarczy im do tego regularne przycinanie. Większość z nich radzi sobie w trudnych warunkach miejskich, przyjmując się nawet na niskiej jakości podłożu, co oznacza, że nie musisz specjalnie dbać o zasobność gleby w miejscu przeznaczonym pod żywopłot. Derenie lubią stanowiska słoneczne, ale w półcieniu także równomiernie się rozrastają.

dereń Derenie nadają się nie tylko na żywopłot, to również piękne uzupełnienie rabaty oraz sposób na stworzenie wysokiej, zielonej bramy przy głównej ścieżce w kierunku altany. Fot. backgroundstore/liudmilachernetska/123rf.com

Niewątpliwą zaletą derenia białego jest to, że roślina nie przyciąga szkodników, rzadko też rozwijają się na niej choroby. Możesz zatem bez stresu sadzić je w grupach, wąskich szpalerach lub gęsto obsadzonych pasach wzdłuż ogrodzenia, tworząc np. piętrowe żywopłoty wieloodmianowe  mało prawdopodobne, że któryś z okazów zachoruje i w takim układzie problem rozprzestrzeni się na całą uprawę.

Sadzenie derenia białego na żywopłot rozpocznij od zaplanowania i przygotowania stanowiska:

  • wybierz miejsce słoneczne lub półcieniste,
  • sprawdź odczyn podłoża, roślina lubi środowisko lekko kwaśne,
  • wydziel przestrzeń, która pozwoli na rozrost i odpowiednie poprowadzenie sadzonek,
  • jeśli gleba jest bardzo jałowa, uzupełnij jej zasoby pokarmowe uniwersalnym nawozem sypkim lub domowym kompostem.

W pierwszym roku po posadzeniu roślina nie potrzebuje dodatkowego wzmocnienia, ale po upływie 3 lat warto ponownie wzbogacić podłoże, dzięki czemu dereń zyska zastrzyk energii do bujniejszego wzrostu. Kluczowe w uprawie żywopłotu jest regularne cięcie roślin tworzących szkielet ogrodzenia. Po raz pierwszy wykonaj zabieg od razu po posadzeniu.

Nie bój się, że zaszkodzi sadzonkom, one dokładnie tego potrzebują, dlatego używając ostrych nożyc ogrodowych, wcześniej odkażonych, przytnij pędy na wysokość 2-3 pąka. W przypadku derenia białego cięcie odświeżające wykonuje się wiosną, zanim łodygi zaczną intensywnie rosnąć i puszczać nowe, soczyście zielone liście. Choć to bardzo tolerancyjna roślina, zadbaj o to, by nie brakowało jej wody. Upalne lato to nawet dla tak wytrzymałego żywopłotu nie lada wyzwanie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Gęsty i pełny kwiatów. Jak zrobić żywopłot z lilaka pospolitego?

Żelazne krzewy w sam raz do naszego klimatu. Te rośliny nie boją się żadnej zimy

Jesienią wyglądają najefektowniej. Już jedna kępa wystarczy, by ogród przybrał nowe kształty

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.