Porady ogrodnicze

Murki w ogrodzie - do czego służą i czym je obsadzić?

Murki w ogrodzie spełniają wiele funkcji. Służą wydzieleniu stref, zasłaniają najmniej ciekawe części ogrodu, stanowią tło dla roślin pnących, umożliwiają tworzenie spiętrzonych skalniaków, a także umacniają skarpy. Jakimi roślinami najlepiej je obsadzić i o czym warto pamiętać, budując je w ogrodzie? 

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL

Do czego służą murki w ogrodzie?

Murki ogrodowe to element małej architektury ogrodowej o licznych zastosowaniach, praktycznych i wizualnych. Dzięki nim można wydzielić funkcjonalne strefy, spiętrzyć skalniak czy zasłonić nieatrakcyjne zakątki. W ogrodach, w których występują nierówności gruntu, murki umacniają skarpy i zapobiegają osuwaniu się ziemi. Niewysokie konstrukcje to również dobry sposób na urozmaicenie płaskiego terenu. Można z nich również wznosić oryginalne rabaty, schody czy siedziska.

Zobacz więcej zdjęć

Murek w ogrodzie – materiały

Przeciętna wysokość ozdobnego murka ogrodowego to 40 – 100 cm. Niższe murki, do 60 cm można wznosić bez zaprawy, „na sucho”; w przypadku wyższych zastosowanie spoiwa (np. zaprawy piaskowo-gliniastej lub cementowo-piaskowej) oraz przygotowanie fundamentów (na głębokość 20-50 cm) jest konieczne. Z czego zbudować murek? Wybór materiału przeważnie uzależniony jest od aranżacji ogrodu i posesji.

Murki ogrodowe najczęściej buduje się z kamienia naturalnego: granitu, piaskowca czy kwarcytu. Równie popularnymi materiałami są gabiony, pustaki, bloczki betonowe, cegły czy drewniane kłody. Nie zaleca się łączenia kilku rodzajów materiałów.

Zobacz więcej zdjęć

Do „suchej” i niższej zabudowy najlepiej nadaje się łatwo formowany piaskowiec. Ziemię pod budowę najpierw należy wyrównać i utwardzić. Budując takie obmurowanie warto zachować niewielki spadek, co usprawni ściekanie deszczówki. Murki bez zaprawy buduje się układając poziomo płaskie kamienie jeden na drugim. Szczeliny między nimi najlepiej wysypać piaskiem lub ziemią, a w dolnych partiach – żwirem.

Zobacz więcej zdjęć

Czym obsadzić murki?

Ozdobne murki warto udekorować roślinami. To ważne, szczególnie w przypadku suchej zabudowy – korzenie roślin dodatkowo ustabilizują konstrukcję. Odpowiednio dobrane gatunki nadadzą murkowi wizualnej lekkości i ładnie wkomponują go w ogród. Do obsadzenia murków świetnie nadają się wolnorosnące pnącza oraz rośliny odporne na suszę, o niskich wymaganiach środowiskowych.

Zobacz więcej zdjęć

Ciekawymi propozycjami są: floks szydlasty, żagwin, rozchodnik, lebiodka pospolita, smagliczka skalna, barwinek pospolity, bluszcz pospolity, rojniki a z drzew i krzewów: irga pozioma, berberys, rokitnik, jałowce, wierzby płożące, kosodrzewina.

Deccoria.pl 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Murki w ogrodzie - do czego służą i czym je obsadzić?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.