Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Urzeka swoimi lazurowymi kwiatami. Goryczka chińska będzie kwitła do przymrozków, pod warunkiem, że odpowiednio o nią zadbasz

Goryczka chińska przyciąga wzrok swoimi intensywnie niebieskimi kwiatami, które wyglądają bajecznie. Kwitnie późno, dzięki czemu zdobi ogród wtedy, gdy większość roślin przygotowuje się do zimowego spoczynku. Aby roślina zdrowo rosła i bujnie kwitła, należy zapewnić jej odpowiednie warunki, w tym słoneczne stanowisko oraz umiarkowanie wilgotne podłoże. Jak uprawiać goryczkę chińską? Sprawdź, co zrobić, aby kwitła spektakularnie aż do przymrozków.

Urzeka swoimi lazurowymi kwiatami. Goryczka chińska będzie kwitła do przymrozków, pod warunkiem, że odpowiednio o nią zadbasz
Goryczka chińska zachwyca obfitym i długim kwitnieniem, które trwa aż do przymrozków. Fot.HHelene/123RF.com

Spis treści:

Goryczka chińska – kwitnie do przymrozków

Goryczka chińska (Gentiana sino-ornata), potocznie nazywana goryczką jesienną lub paskowatą, to niewielka bylina z rodziny goryczkowatych, która osiąga wysokość około 10-20 cm. W środowisku naturalnym występuje w Chinach i Tybecie, ale zdobyła uznanie ogrodników na całym świecie dzięki swojej wyjątkowej urodzie. Tworzy niskie, zwarte kępy z wieloma płożącymi się pędami płonnymi, na których pojawiają się wąskie, igiełkowate liście.

We wrześniu pojawiają się duże, trąbkowate kwiaty, pojedynczo osadzone na szczytach wzniesionych pędów. Przyciągają one wzrok swoim intensywnym kolorem. Kwiaty goryczki chińskiej są zazwyczaj lazurowo-niebieskie z wyraźnymi białozielonymi i purpurowymi paskami na zewnątrz (ale można też spotkać odmiany białe czy dwukolorowe). Co ciekawe, pozostają one otwarte w dni słoneczne, natomiast wieczorami i w czasie pochmurnej pogody są zamknięte. Lazurowe kwiaty stanowią oryginalną ozdobę przestrzeni ogrodowej aż do przymrozków, gdy większość roślin zapada w sen zimowy. Ponadto goryczka jest bardzo lubiana przez owady zapylające, dlatego nie może jej zabraknąć w ogrodach.   

Jak uprawiać goryczkę chińską?

Choć goryczka chińska jest łatwiejsza w uprawie niż inne gatunki goryczki, należy spełnić jej podstawowe wymagania, dzięki czemu będzie mogła zdrowo rosnąć i obficie kwitnąc. Jest dość odporna na niesprzyjające warunki pogodowe, a dodatkowo jest wytrzymała na niskie temperatury. Niemniej jednak w czasie surowych, bezwietrznych zim goryczka chińska może przemarzać, dlatego warto okryć ją gałązkami drzew iglastych. Co jeszcze trzeba wiedzieć o uprawie i pielęgnacji tej niezwykłej rośliny? Poniżej przedstawiamy najważniejsze wskazówki.

  • Sadzenie

Sadzonki zakupione w doniczkach najlepiej wysadzać do gruntu wczesną wiosną lub jesienią. Sadzimy je na takiej samej głębokości, na której rosły w pojemniku. Goryczki można też uprawiać z nasion. Wysiewamy je w kwietniu lub maju do skrzynek bądź pod osłonami (nie przykrywamy ich ziemią, tylko dociskamy do podłoża, gdyż potrzebują światła, by wykiełkować. Wschody powinny się pojawić po mniej więcej miesiącu (w temperaturze 20-25 st. C). Gdy siewki będą miały po kilka liści, możemy przesadzić je do ogrodu. Młode rośliny sadzimy w rozstawie 20 x 30 cm. Należy jednak liczyć się z tym, że goryczki uprawiane z nasion kwitną najczęściej po 2-3 latach.

goryczka chińska Dzięki intensywnie niebieskiej barwie kwiatów goryczki prezentują się niezwykle okazale. Fot.AYImages/CanvaPro

  • Stanowisko

Goryczka chińska najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych, ale nie narażonych na bezpośrednie promieniowanie. Dobrze poradzi sobie też w półcieniu, natomiast w cieniu kwitnienie będzie słabe. Ponadto roślina lubi miejsca chłodne, o dużej wilgotności powietrza.

Przeczytaj również: Wygląda jak wata cukrowa, pachnie podobnie jak goździki. Kuklik trójkwiatowy – wymagania i pielęgnacja

  • Gleba

Goryczka chińska oczekuje próchniczego, dobrze przepuszczalnego podłoża o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH. Ziemię zbitą i ciężką należy rozluźnić, dodając do niej żwir lub piasek. Podłoże musi być stale lekko wilgotne, ale należy zadbać o odpowiedni drenaż, ponieważ goryczka nie lubi nadmiaru wody w glebie. Oprócz tego roślina ta nie toleruje ziemi z nadmiarem wapnia.      

  • Podlewanie i nawożenie

Goryczka ma płytki system korzeniowy, dlatego wymaga stale lekko wilgotnego podłoża. Jest wrażliwa na suszę, w związku z czym należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu (zwłaszcza podczas upałów). Nie możemy jednak doprowadzić do tego, by nadmiar wody zalegał w korzeniach, gdyż powoduje to ich gnicie. Należy na to uważać szczególnie w okresie zimowym. W przypadku, gdy w zimie panuje deszczowa pogoda, warto zamontować nad rośliną szeroki daszek. Goryczka chińska nie ma dużych wymagań pokarmowych. Natomiast wiosną warto dokarmić ją nawozem długo działającym bogatym w azot. Od lipca należy jednak sięgnąć po preparaty do roślin kwitnących o dużej zawartości fosforu i potasu.  

  • Rozmnażanie

Goryczki można rozmnażać na kilka sposobów. Co 2-3 lata rośliny warto odmłodzić przez podział, ponieważ dość szybko się starzeją. Wiosną goryczki należy wykopać, podzielić na mniejsze części i posadzić na nowym miejscu. Młode okazy można też pozyskać przez sadzonki pędowe. Rozłogi z zawiązkami korzeni najlepiej pobierać wiosną. Następnie sadzimy je na miejsce stałe lub do donicy.

jak uprawiać goryczkę chińską Goryczka chińska jest wrażliwa na nadmiar wilgoci w podłożu. Fot.LiameM/CanvaPro

  • Choroby i szkodniki

Goryczka chińska jest rzadko atakowana przez choroby i szkodniki. Niestety niektóre błędy pielęgnacyjne (np. nadmiar wilgoci w podłożu) mogą przyczynić się do gnicia korzeni, a w konsekwencji do zamierania rośliny. Wśród szkodników największe zagrożenie stanowią m.in. mszyce.   

Gdzie sadzić goryczkę chińską?

Goryczka chińska to niekwestionowana ozdoba jesiennego ogrodu. Przyciąga wzrok swoim niezwykłym wyglądem, a jej kwiaty tworzą prawdziwy niebieski dywan. Goryczki najpiękniej prezentują się posadzone w dużych grupach. Doskonale nadają się do uprawy na skalniakach, wrzosowiskach czy w alpinariach, gdzie będą ładnie się rozrastać. Pięknie prezentują się na obrzeżach rabat, przy ścieżkach, a także na murkach kwietnych. Oprócz tego goryczki można posadzić w pobliżu oczek wodnych i strumieni, ponieważ preferują wilgotne środowisko. Rośliny te bardzo lubią towarzystwo wrzosów i karłowych iglaków. Co więcej, mogą być uprawiane w donicach na balkonach, tarasach czy ogrodowych patiach.   

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak wybierać pelargonie do przezimowania? Dzięki tej metodzie wytrwają do wiosny

Z bukszpanem są same kłopoty. Ten zimozielony krzew jest lepszy na żywopłot

Oryginalna i długo kwitnąca bylina do ogrodu. Sadziec – odmiany, uprawa i zastosowanie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.