Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak i kiedy przycinać krzewy porzeczek w ogrodzie? Pielęgnacja porzeczki po zbiorze owoców

Cięcie krzewów owocowych jest jedną z tych czynności, którą trzeba regularnie powtarzać, aby w odpowiedni sposób zadbać o wzrost i obfite plonowanie roślin w kolejnym roku. Przycinanie porzeczek po zbiorach to niezbędny zabieg, który pozwoli na produkcję zdrowych pędów na wiosnę, wesprze ich odporność na choroby, a także poprawi jakość owoców zebranych latem. Dowiedz się, jak pielęgnować porzeczki czarne i kolorowe po sezonie.

Jak i kiedy przycinać krzewy porzeczek w ogrodzie? Pielęgnacja porzeczki po zbiorze owoców
Przycinanie porzeczek po zbiorach to niezbędny zabieg. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Zasady pielęgnacji porzeczek czarnych i kolorowych

Przycinanie porzeczek jest zadaniem prostym do wykonania, jednak by osiągnąć sukces i cieszyć się dużą ilością owoców w kolejnym sezonie, nie możemy zapominać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim pamiętajmy, że każdy rodzaj porzeczek pielęgnuje się nieco inaczej. Na naszych działkach i w przydomowych ogrodach spotkamy głównie porzeczki białe, czerwone oraz czarne. Każdy z tych krzewów wydaje owoce w różnym czasie, wszystkie mają jednak zbliżone wymagania uprawowe. To właśnie różnice związane z rozwojem i terminem plonowania decydują o tym, że cięcie porzeczek białych, czarnych i czerwonych musimy przeprowadzić w odmienny sposób oraz w innym momencie.

Jakie ogólne zasady obowiązują podczas pielęgnacji krzewów porzeczek? Cięcie pędów porzeczek kolorowych możemy przeprowadzić przed rozpoczęciem okresu wegetacji, czyli na przedwiośniu. Nie warto robić tego późną wiosną, ponieważ zabieg osłabi roślinę, która wydzieli soki z powstałych ran. Zabieg przycinania porzeczek białych i czerwonych najkorzystniej jest zaplanować na lato, po zakończeniu zbiorów.

Natomiast cięcie krzewów porzeczek czarnych wykonujemy wyłączenie w sezonie letnim, tuż po owocowaniu. Warto przycinać krzewy owocowe, ponieważ nadmiernie rozrośnięte z czasem będą owocować coraz skromniej, a uzyskane plony będą niskiej jakości.

Przycinanie porzeczek białych i czerwonych po zbiorach

Porzeczki kolorowe (białe oraz czerwone) owocują zarówno na pędach 1-2-letnich, jak i 5-6-letnich. Powoduje to, że wymagają one cięcia prześwietlającego. To czynność polegająca na usuwaniu od 5. roku od posadzenia 2-3 najstarszych pędów na krzewie. Ten zabieg pielęgnacyjny umożliwi młodym pędom swobodny i silny wzrost. Równie istotne jest wykonanie w każdym roku cięcia sanitarnego – usunięcia pędów chorych, złamanych czy uszkodzonych.

Prawidłowa pielęgnacja porzeczek kolorowych wymaga również skrócenia długości pędów jednorocznych o połowę. Dzięki temu krzew wytworzy liczne krótkopędy, które wydadzą owoce. Warto odpowiednio uformować krzew, pozbywając się zbyt gęsto rosnących pędów jednorocznych. Jeśli pielęgnujemy porzeczki pienne, dodatkowo pamiętajmy o wycięciu dzikich odrostów wyrastających poniżej miejsca szczepienia.

Przycinanie porzeczek czarnych po zbiorach

Porzeczkę czarną podcina się od 4. roku od momentu posadzenia. Czynności powtarza się co roku. Latem, po zbiorach, podobnie jak w przypadku porzeczek kolorowych wykonuje się cięcie sanitarne. Po pozbyciu się pędów połamanych i porażonych przez choroby czy szkodniki, należy przystąpić do usunięcia wszystkich pędów starszych niż 3-letnie. Warto to zrobić, ponieważ porzeczka czarna zawiązuje zdecydowanie najwięcej owoców na młodych pędach (jednorocznych lub dwuletnich).

Pielęgnując porzeczki czarne po zbiorach, na krzewie zostawmy maksymalnie 20 pędów jedno-, dwu- oraz trzyletnich. Cięcie najlepiej przeprowadzić nisko, tuż przy pniu. W odróżnieniu od porzeczek kolorowych, w przypadku porzeczek czarnych nie ścinamy pędów jednorocznych.

Przeczytaj również: Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia. Obok czego sadzić funkie?

Choroby i szkodniki porzeczek – co zagraża krzewom?

Po zakończeniu zbiorów pamiętajmy nie tylko o przycinaniu porzeczek, ale również o innych zabiegach pielęgnacyjnych. Równie ważne są czynności związane z zabezpieczeniem krzewów przed zakażeniem (choroby porzeczek są przede wszystkim pochodzenia grzybowego) i atakiem szkodników. Porzeczkom zagrażają m.in.:

  • amerykański mączniak agrestu,
  • rdza wejmutkowo-porzeczkowa,
  • biała plamistość liści porzeczki,
  • wielkopąkowiec porzeczkowy,
  • zamieranie pędów,
  • szara pleśń,
  • chrząszcze opuchlaki,
  • mszyce.

Okres po letnich zbiorach, gdy na krzewach nie ma już owoców przeznaczonych do spożycia, to idealny moment na zastosowanie środków ochrony roślin i wykonanie oprysków.

Opryski porzeczek po zbiorach

Wybierając odpowiedni środek ochrony roślin, postarajmy się zaobserwować, jaki jest stopień zaawansowania choroby porzeczki. Jeśli widzimy dopiero pierwsze objawy infekcji, po zbiorach zdecydujmy się na oprysk z wykorzystaniem ekologicznego preparatu, który przygotujemy domowym sposobem. Czym pryskać porzeczki po zbiorach? Możemy samodzielnie zrobić skuteczny preparat, np. wyciąg z czosnku lub bylicy piołun bądź wywar ze skrzypu polnego. Jeśli liście i pędy uległy patogenom w niewielkim stopniu, pomocne może być również zastosowanie gotowych preparatów ekologicznych ze sklepów ogrodniczych. W przypadku zaawansowanej infekcji porzeczek niezbędne okaże się wykorzystanie chemicznych oprysków po zbiorach.

Warto wiedzieć, że wiele zabiegów pielęgnacyjnych, które wykonujemy w sezonie letnim, zmniejsza ryzyko rozwoju chorób porzeczki i chroni krzewy przed szkodnikami. Do takich czynności można zaliczyć usuwanie zainfekowanych pędów czy regularne grabienie opadłych liści. Jeśli nie oczyścimy rośliny oraz jej otoczenia z porażonych przez choroby części roślin, patogeny przetrwają na nich przez całą zimę i zagrożą przyszłym zbiorom.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?

Sezon na jeżyny. Polecane zwłaszcza w okresie menopauzy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.