Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ostatnie cięcie żywopłotów w sezonie. Jakie żywopłoty trzeba przyciąć na koniec lata?

Przycinanie żywopłotów sprawia, że zagęszczają się i uzyskują ładny pokrój. Ten zabieg trzeba przeprowadzać regularnie – tylko wtedy żywopłot będzie prezentował się pięknie i szybko zyska na objętości. Kiedy należy się za to zabrać i w jaki sposób to zrobić, by osiągnąć zadowalające efekty? Poznaj terminy cięć i dowiedz się, kiedy należy wykonać ostatnie przycinanie w sezonie.

Ostatnie cięcie żywopłotów w sezonie. Jakie żywopłoty trzeba przyciąć na koniec lata?
Przycinanie żywopłotu to zabieg, o którym trzeba pamiętać. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Po co przycinać żywopłoty?

Przycinanie żywopłotu to zabieg, którego nie powinno się zaniedbywać. Dlaczego warto znaleźć na niego czas przynajmniej raz/dwa razy w roku?

 • Cięcie żywopłotu go zagęszcza – przycinanie boków i góry powoduje, że rozrasta się on od dołu. Intensywny rozrost i zagęszczenie nie jest możliwe bez regularnego przycinania.

 • Cięcie pozwala żywopłotowi uzyskać ładny pokrój – pozostawienie żywopłotu samego sobie powoduje, że staje się on nieestetyczny: zewsząd sterczą nowe pędy, rośliny rosną nierówno, a dół się przerzedza.

Przeczytaj również: Jak odmłodzić stare tuje? Przycinanie to podstawa, ale jak to zrobić dobrze?

Przycinanie żywopłotów – terminy i zasady

Każdy żywopłot wymaga cięcia – nawet, jeśli nie marzą ci się fantazyjnie uformowane kształty, musisz go przycinać. Jeśli zaniedbasz tę czynność, z żywopłotu pozostaną brzydko i nierówno rozrastające się drzewa lub krzaki.

Kiedy przycinać żywopłot? Terminy zależą od gatunku, z którego jest zrobiony: żywopłoty zimozielone przycina się w innych terminach niż te z roślin zrzucających liście.

Żywopłoty zimozielone przycina się w następujących terminach:

 • nowy żywopłot należy przyciąć latem, już w pierwszym roku po posadzeniu; skraca się go wówczas jedynie o kilka lub kilkanaście centymetrów od góry i odrobinę mniej z boków;

 • formowany żywopłot przycina się nawet kilka razy w roku, usuwając pojawiające się odrosty; pierwsze cięcie wykonuje się wczesną wiosną, a ostatnie pod koniec lata, najpóźniej na koniec sierpnia; wyjątkiem są świerki, które przycina się tylko raz – wiosną;

 • w żywopłocie nieformowanym przycina się jedynie rośliny przerośnięte, które zaczęły przerzedzać się na dole; tym celu przycina się wierzchołek i lekko boki żywopłotu.

Żywopłoty z roślin zrzucających liście przycina się w następujących terminach:

 • nowy żywopłot przycina się wczesną wiosną, aby pobudzić roślinę do rozgałęzienia; żywopłot powinien rozkrzewiać się już 15 cm nad ziemią, więc przycinanie robi się nawet na takiej wysokości; zanim osiągnie pożądaną wielkość można przycinać go dwa razy w roku: na początku czerwca (nawet 1/2 długości pędów) oraz na przełomie sierpnia i września,

 • formowany żywopłot przycina się minimum dwa razy w roku (wiosną i pod koniec lata), kiedy tylko pojawią się nowe odrosty,

 • żywopłot nieformowany przycina się raz na kilka lat, usuwając stare pędy i skracając nowe; robi się to wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji.

Przeczytaj również: Jak zrobić sadzonki z obciętych gałęzi tui? Koniec lata to najlepszy czas na rozmnażanie żywotników

Jakie żywopłoty przycinać na koniec lata?

Ostatnie cięcie żywopłotów należy wykonać najpóźniej w sierpniu – rośliny muszą mieć czas na regenerację przed zimą. Późniejsze cięcie może obniżyć ich mrozoodporność. Nie wszystkie zielone szpalery trzeba jednak przycinać latem. Niektórym wystarczy tylko jedno, wczesnowiosenne cięcie.

Które żywopłoty musisz przyciąć na koniec lata? Przede wszystkim te, które zostały założone z roślin silnie rosnących, na przykład bukszpanu, buka, grabu, ligustra pospolitego, żywotnika olbrzymiego lub choiny kanadyjskiej.

 • Jak przycinać żywopłoty?

Dla wprawionych ogrodników przycinanie żywopłotu jest proste. Czy amatorzy lub osoby początkujące poradzą sobie z tym zadaniem? Oczywiście, że tak – trzeba tylko uzbroić się w odpowiednie narzędzia. Niezbędne będą:

 • ręczne lub akumulatorowe nożyce do żywopłotu,
 • sekator kowadełkowy,
 • pojemnik na odpady,
 • nawóz wieloskładnikowy.

Można wybrać kilka narzędzi do przycinania płotu. Fot. 123RF.com

Narzędzia powinny być ostre i sprawne. Dzięki temu nie poszarpiesz rośliny i nie będziesz męczyć się podczas pracy. Jak zabrać się za przycinanie żywopłotu? Najważniejsza jest technika cięcia, która dla wszystkich gatunków roślin jest taka sama. Warto trzymać się kilku zasad.

 • Zawsze powinno się rozpoczynać od boków.

 • Aby wyznaczyć i zachować prostą linię cięcia, warto pomóc sobie zwykłym sznurkiem. Należy poprowadzić przy jego pomocy dwie równoległe linie – jedną przy górnej krawędzi, a drugą mniej więcej w połowie wysokości żywopłotu.

 • Używając do cięcia nożyc elektrycznych, trzeba pamiętać o kierunku ruchu – najpierw przesuwa się nożyce w dół i usuwa odpowiednie fragmenty pędów, a następnie w górę, aby poprawić linię.

 • Po przycięciu boków, przychodzi kolej na wierzchołki żywopłotu, czyli tzw. grzbiet. Prawidłowo (i najłatwiej) robi się to, trzymając nożyce poziomo i wykonując półobroty całym ciałem. Taka technika pozwala na uzyskanie równej linii dużo łatwiej niż pracując tylko samymi rękami.

Po zakończonym przycinaniu warto wszystkie obcięte pędy rozdrobnić i wrzucić do kompostownika. Żywopłot należy podlać oraz zasilić nawozem wieloskładnikowym, który przyspieszy jego wzrost i wzmocni rośliny.

Przeczytaj również: Żywopłot z bambusa. Zakładanie i pielęgnacja żywopłotu z bambusa oraz najlepsze odmiany

Stary, zaniedbany żywopłot – czy da się go uratować?

Jeśli masz do czynienia ze starym żywopłotem, który przez lata nie widział sekatora, możesz go jeszcze odmłodzić i doprowadzić do pięknego wyglądu. Zbyt gęsty wierzchołek lub zbyt rzadki dół najłatwiej doprowadzisz do dobrej kondycji za pomocą ostrego cięcia. Rozłóż je jednak na kilka sezonów, by zmniejszyć stres rośliny.

Przycinanie zacznij wczesną wiosną od najmniej gęstej części żywopłotu i wytnij wówczas niemal wszystko, aż do starego drewna (pamiętaj, aby nie przyciąć starego drewna w iglakach, gdyż nie odrośnie). Latem zrób to samo z wierzchołkiem. Cały zabieg, zgodnie z powyższym schematem, powtórz w kolejnym roku. W ten sposób w 3-4 sezony doprowadzisz żywopłot to stanu idealnego.

Przycinanie żywopłotu to zabieg konieczny, jeśli zależy ci na tym, żeby ogrodzenia nie porastały sterczące we wszystkich kierunkach krzaki, ale estetyczne, ustrukturyzowane rośliny. Cięcie wykonuje się kilka razy w roku, przy czym ostatni raz na koniec lata.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Harmonogram przycinania tui. Jak i kiedy przycinać tuje - najważniejsze zasady

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.