Porady ogrodnicze

Uprawa figi w doniczce i w gruncie. Pielęgnacja, owocowanie i rozmnażanie figi

Figa pospolita to roślina, którą można uprawiać zarówno w doniczce, jak i w gruncie. W krajach śródziemnomorskich jest wykorzystywana głównie jako źródło smacznych owoców. W Polsce dość trudno je uzyskać z powodu chłodniejszego klimatu. Warto jednak spróbować – zobacz, jak uprawiać figę.

Uprawa figi w doniczce i w gruncie. Pielęgnacja, owocowanie i rozmnażanie figi
Uprawa figi w domu pozwala uzyskać efektowną roślinę, nawet jeśli nie wyda owoców. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Figa pospolita (figowiec pospolity) – co warto wiedzieć?

Figa pospolita (figowiec pospolity – Ficus carica) to przedstawiciel jednego z kilkuset gatunków należących do rodzaju figowców (Ficus). Można uprawiać ją w Polsce w gruncie, ponieważ cechuje ją najwyższa mrozoodporność spośród wszystkich gatunków fig. Ważne jest również to, że ta odmiana nie wymaga zapylania, aby dać owoce.

Figa po okresie kwitnienia wytwarza dwa rodzaje owoców, ale do spożycia nadają się tylko te, które zawiązały się na wiosnę i dojrzały pod koniec lata. Nazywana też figowcem pospolitym jest rośliną o szerokim pniu i gładkiej, szarej korze. W naturze może dorastać nawet do wysokości 8 metrów. Szarozielone liście najczęściej są trójpalczaste. Figa uprawiana w gruncie lub w dużej donicy osiąga postać niewysokiego drzewa o luźnej koronie tudzież krzewu z licznymi odrostami korzeniowymi. Wyróżnia ją długowieczność – prawidłowo uprawiana i wypielęgnowana może dożyć nawet 80 lat.

Uprawa figi w doniczce

Uprawa figi w doniczce nie jest bardzo skomplikowana i poradzą sobie z nią nawet mniej doświadczeni domowi ogrodnicy. Ważne jednak, aby przestrzegać kilku istotnych zasad pielęgnowania figi.

  • Sadzenie i ziemia

Doniczka dla figi pospolitej powinna mieć średnicę około 30-40 cm. Roślina preferuje glebę ciężką z dodatkiem gliny o odczynie zasadowym. Aby to uzyskać, możesz wymieszać ziemię ogrodową z kredą lub wapnem magnezowym.

Przeczytaj też: Jakie rośliny urosną z pestki?

  • Stanowisko

Figa pospolita lubi słońce, dlatego najlepiej ją umieścić w dobrze nasłonecznionym stanowisku. Roślina wymaga miejsca ciepłego i dobrze osłoniętego od wiatru.

  • Podlewanie

Podłoże nie może być zbyt wilgotne, dlatego figowca podlewaj umiarkowanie. Rób to dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby przeschnie.

  • Nawożenie

Nawożenie figi przeprowadza się od maja do października. Najlepiej zastosować uniwersalny nawóz wieloskładnikowy dla roślin doniczkowych. Aplikuj kolejne dawki nawozu co około 3 tygodnie.

  • Kwitnienie i owocowanie

Wiosną lub latem u figi wyrastają drobne, niepozorne kwiaty zebrane w kwiatostan zamknięty. Nie są dekoracyjne, a czasami wręcz trudno je dostrzec. Z kwiatów rozwijają się tak zwane owoce pozorne – czyli jadalne części figi. Mają długość do 10 cm, a kształtem nieco przypominają gruszkę. Dojrzałe figi mogą być zielone, purpurowe lub fioletowe. Dojrzewają od sierpnia aż do pierwszych mrozów.

Nawożenie ma duże znaczenie Nawożenie rośliny przyczynia się do jej kwitnienia i zawiązania owoców. Fot. 123rf.com/CanvaPro

W polskim klimacie problemem związanym z owocowaniem fig jest krótkie lato. Nie wszystkie owoce zdążą dojrzeć przed zimą – zwłaszcza jeśli chodzi o rośliny rosnące w gruncie.

  • Przycinanie i rozmnażanie

Figę pospolitą rosnącą w doniczce co dwa lata trzeba przesadzić. Roślinie warto wówczas przyciąć nadmiernie rozrośnięte korzenie. Jak rozmnażać figę? Dobrym sposobem są odkłady. Aby je zrobić, w okresie wiosennym przygnij młode pędy do ziemi. Dolne części należy włożyć do wyżłobionego rowka, a następnie przysypać je glebą. Pęd samoistnie się ukorzeni, jeśli wilgotność podłoża będzie stała. Jesienią ukorzeniony pęd można odciąć od rośliny-matki i włożyć do ziemi.

  • Zimowanie

W lecie figowiec pospolity rosnący w donicy może stać na tarasie, balkonie lub w ogrodzie. Przed nadejściem pierwszych przymrozków trzeba wstawić go do jasnego i chłodnego pomieszczenia, w którym panują dodatnie temperatury.

Roślina wchodzi w tym czasie w stan spoczynku, czyli przestaje rosnąć i traci liście. Nie należy jej podlewać ani nawozić. W połowie lutego roślinę można przenieść w cieplejsze miejsce. Gdy pojawią się pierwsze liście, można rozpocząć podlewanie i nawożenie.

Całoroczna uprawa figi w gruncie – zasady

Interesuje Cię całoroczna uprawa figi w gruncie? Zasady, o jakich musisz pamiętać, nie są szczególnie skomplikowane. Roślinie należy zapewnić miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru, na przykład przy południowej ścianie budynku. W zimie trzeba ją natomiast chronić przed mrozem i wiatrem. Zabezpiecza się zarówno pędy jak i korzenie. Dobrze sprawdzają się w tym zadaniu maty słomiane i kora sosnowa. Wiosną pędy figowca przycina się w połowie długości. Jeśli okaże się, że roślina zmarzła, powinno się wyciąć wszystkie pędy. Figa odbije wówczas z odrostów korzeniowych, jeśli będzie odpowiednio podlewana i nawożona.

Owoce figi rosnącej w gruncie zbiera się, gdy są zupełnie dojrzałe, czyli:

  • zwisają w dół,
  • są delikatne w dotyku,
  • mają lekko spękaną skórkę.

Niestety u figi uprawianej w polskim klimacie w gruncie owoce często nie zdążą dojrzeć przed nadejściem zimy.

Uprawa gruntowa Figi uprawiane w gruncie narażone są na trudności klimatyczne – wymagają więcej uwagi. Fot. CanvaPro

Problemy z uprawą figi

Największe problemy z uprawą figi powoduje wrażliwość na niskie temperatury. Ta roślina nie pochodzi z naszego klimatu, dlatego źle znosi zimno. Właśnie dlatego poleca się uprawianie figowca w doniczce, którą na zimę można przenieść do chłodnego pomieszczenia, ale o stale dodatniej temperaturze.

Figi doniczkowe mogą być atakowane przez szkodniki, takie jak przędziorki oraz mączliki. Można się ich pozbyć domowym sposobem, zmywając liście rośliny wodą z płynem do mycia naczyń.

Właściwości i zastosowanie owoców figi

Nie każdy wie, że uprawa fig pospolitych w Polsce nie jest żadną nowością. Te rośliny są obecne w naszym kraju już od wieków. Dawniej sadzono ją w figarniach, czyli specjalnych szklarniach na figi, lub w gruncie. Jakie są właściwości i zastosowanie owoców figi? Niegdyś były one uważane za bardzo cenny lek (na przykład na głuchotę) oraz kosmetyk do pielęgnacji cery. Wcale nie skupiano się na jej walorach smakowych czy odżywczych. Z drewna figi robiono również łyżki kucharskie. Ciekawostką jest z pewnością to, że przed laty kucharze uważali, że mieszanie dań łyżką z figi sprawia, że są smaczniejsze i szybciej gotowe.

Dziś figa pospolita jest uprawiana jako drzewko owocowe. Jej owoce są małe lub średniej wielkości (3-10 cm). Ich skórka może być żółta, zielona, czerwona, fioletowa (kolor zależy od odmiany). Miąższ jest smaczny i słodki. Owoce figowca pospolitego trudno przechowywać w formie świeżej. Szybko się psują, więc trzeba je od razu zjeść. Można również przyrządzać z nich soki, kompoty, dżemy czy syropy. Wiele osób uważa, że sok z fig działa korzystnie na serce i naczynia wieńcowe. Figi gotowane w mleku uśmierzają z kolei kaszel i ból gardła. Nasiona mają natomiast właściwości łagodnie przeczyszczające.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Drzewka owocowe w doniczkach – jakie wybrać i jak pielęgnować?

Domowa uprawa drzewek cytrusowych. Wiemy, co zrobić, by wydały owoce

Świeże owoce z własnego ogrodu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.