Porady ogrodnicze

Świeże owoce z własnego ogrodu

Mieszkasz w bloku, masz mały balkon i marzysz o własnym ogrodzie? Doskonale! Ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Podpowiadamy, w jaki sposób uczynić z balkonu nie tylko namiastkę przydomowego zieleńca, ale też owocujący sad!

Świeże owoce z własnego ogrodu

Kwiaty na balkon? Poznaj ciekawsze pomysły! Drzewa i krzewy owocowe na balkonach

Na balkonach w blokach najczęściej uprawiamy kolorowe kwiaty, takie jak pelargonie lub surfinie. Nic jednak nie daje takiej satysfakcji z pracy jak uprawa własnych warzyw czy owoców w prawdziwym, przydomowym ogrodzie. To marzenie nie jest tak odległe, jak mogłoby się wydawać! Wielokrotnie pisaliśmy już o tym, jak niewymagające jest założenie warzywnika w mieszkaniu w bloku – prowadzić go można na parapecie lub balkonie. Tym razem zaproponujemy wam uprawę w pojemnikach miniatur drzewek i krzewów owocujących. Przekonajcie się, jakie to proste!

Chociaż rośliny, po które będziemy sięgać, urządzając balkonowy sad, najczęściej w nazwie będą miały przymiotnik „miniaturowe”, owoce, którymi obradzają, są pełnowymiarowe i w smaku zupełnie nie ustępują tym, które wyrastają w „tradycyjnych”, pozamiejskich sadach.

W ofercie wielu centrów ogrodniczych znajdziemy miniaturki owocowych drzewek i krzewów, przeznaczonych do uprawy w pojemnikach. Ich karłowaty kształt uzyskuje się przez szczepienie roślin na specjalnych podkładach „zmniejszających” ich wzrost. W żaden sposób nie są ograniczane ich zdolności do wydawania słodkich plonów.

ZOBACZ: Zdjęcia najpiękniejszych aranżacji balkonów 

Warunki uprawy roślin owocujących

Drzewka i krzewy trzymane na balkonie wymagają równie troskliwej pielęgnacji, jak te uprawiane w ogrodzie. Rośliny będą rosły najlepiej na nasłonecznionym, zacisznym balkonie. Gleba powinna być żyzna i próchnicza. Rośliny trzymane w pojemniku często dokarmiamy nawozem do drzewek i krzewów owocowych.

Co można uprawiać na balkonie?

Szczególnie poleca się jabłonie o pokroju kolumnowym (Balerina, odmiany ‘Bolero’, ‘Delegrina’, ‘Polka’, ‘Mezzo’, ‘Croquella’, Delbarestive’). Tworzę one pojedynczy pęd, który zakwitną na wiosnę i owocuje latem.

Inne karłowate gatunki drzew owocowych do uprawy w pojemnikach to:
- grusze (‘Decora’, ‘Safira’, ‘Garden pearl’, ‘Garden red’)

- czereśnie (‘Garden bing’, ‘Queen mary’)

- nektaryny (‘Rubis’)

- brzoskwinie (‘Honey gold’)

Zaletą miniaturowych drzewek jest to, że wcześnie owocują — już w drugi rok po posadzeniu. Niektóre jabłonie będą owocować przemiennie, co drugi sezon. Z jednego dorosłego drzewka można uzyskać od 4 do 8 kg owoców.

Inne owoce do uprawy na balkonie

Na balkonie uprawiać również możemy poziomki oraz truskawki o wiszącym pokroju, oraz miniaturowe maliny (odmiana ‘Ruby Beauty’).

Amatorów polskich winogron na pewno ucieszy możliwość uprawiania winorośli na balkonie. Innym ciekawym, owocującym pnączem jest aktinidia, która obradza… kiwi. Dla dobrego wzrostu pnącza te wymagać będą przygotowania mocnych podpór.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.