Porady ogrodnicze

Dlaczego ogórki są krzywe? Powodów może być przynajmniej kilka. Poznaj najczęstsze z nich!

Ogórki z własnego warzywnika nie mają sobie równych w smaku i aromacie! Zdarza się jednak, że przybierają różne, dziwne kształty – chociaż nadal są pyszne. Jak to się dzieje? 

Dlaczego ogórki są krzywe? Powodów może być przynajmniej kilka. Poznaj najczęstsze z nich!
Czy można sprawić, aby ogórki zawsze rosły proste i równe? Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy kształt ogórków ma znaczenie?

Dla wielu osób nie ma najmniejszego znaczenia, jaki kształt mają ogórki: czy rosną proste i równe, czy też przybierają dowolne, fantazyjne kształty. I nic w tym dziwnego – jeśli warzywa zjadasz przede wszystkim na surowo, jako dodatek do sałatek, ich kształt nie jest zbyt istotny. Jeśli jednak planujesz przygotowywać przetwory, sytuacja wygląda już zupełnie inaczej.

Krzywe, nieforemne ogórki trudniej zmieścić do słoika. Zajmą więcej miejsca, więc ostatecznie wykorzystasz mniej warzyw. Perfekcjonistom może też nie podobać się to, jak krzywe ogórki wyglądają na pięknie udekorowanym stole podczas przyjęć.

Czy można sprawić, aby ogórki zawsze rosły proste i równe? Na pewno nie uda się to z każdą sztuką i za każdym razem. Warto jednak wiedzieć, co odpowiada za krzywiznę warzyw i z sezonu na sezon poprawiać ich kształt.

Dlaczego ogórki są krzywe?

Zastanawiasz się, dlaczego ogórki mają dziwne kształty? Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele. Poznaj najczęstsze!

  • Warunki pogodowe i odmiana warzyw

We wcześniejszych latach warzywa były piękne i równe? Być może odpowiedzią na pytanie, dlaczego ogórki są krzywe, będą panujące warunki pogodowe. Nadmierna susza lub przeciwnie – zbyt obfite opady deszczu – mogą w znaczący sposób wpłynąć na kształt (oraz smak) ogórków w twoim ogrodzie. Ważna jest także temperatura powietrza. W czasie upałów lub nadmiernych chłodów pszczoły zapylające ogórki są mniej aktywne, a ich pył ma krótszą żywotność. Kwiatostany ogórków nie zostają wówczas w pełni zapylone, a późniejsze owoce stają się zdeformowane.

Znaczenie ma również odmiana warzyw. Niektóre ogórki – zwłaszcza tzw. odmiany sałatkowe – częściej mają tendencję do zwijania się i przybierania nieforemnych kształtów. Do kiszenia lub zalewy najlepiej wybierać więc takie popularne odmiany jak cezar, izyd lub lider.

  • Jakość gleby ma znaczenie!

Co jeszcze jest ważne? Dlaczego ogórki są krzywe? Wpływ na wygląd tych warzyw ma też sposób, w jaki podchodzisz do upraw. Być może w glebie brakuje niektórych składników mineralnych i konieczne będzie dodatkowe nawożenie? Jak się o tym przekonać? 

Zwróć uwagę nie tylko na wygląd samych ogórków, ale też liści roślin w twoim warzywniku.

  • Roślina z żółtymi liśćmi, na której nie pojawiają się nowe listki i pędy, prawdopodobnie cierpi na niedobór azotu. Kiedy wyda owoce, będą one dość jasne, bardzo wąskie z jednej strony (tam, gdzie były przywiązane do kwiatu) i szerokie z drugiej.

  • Kiedy liście rośliny są żółte jedynie na brzegach (a w środku pozostają zielone), a młode listki stają się coraz mniejsze, gleba może być uboga w potas. Owoce z takiej rośliny przybiorą nierówny, „gruszkowaty” kształt.

  • Liście o filetowym odcieniu mogą świadczyć o konieczności nawożenia gleby w ogrodzie fosforem. W takim przypadku kształt ogórków nie zmieni się, ale ich skórka będzie bardzo ciemna. Co więcej, zbiory mogą być uboższe niż w poprzednich latach, bo zawiązki wielu owoców w ogóle się nie rozwiną.

Przeczytaj również: Jak ściółkować ogórki? Poznaj 4 metody ściółkowania!

ściółkowanie ogórków Ogórki są wyjątkowo ciepłolubne, więc zastosowanie ściółkowania pozwala stworzyć im optymalne warunki. Fot.123RF.com 

Podlewanie i sadzenie ogórków – czy robisz to właściwie?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego ogórki mają dziwne kształty, możesz też znaleźć, dokładnie analizując sposób uprawy warzyw. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego ogórki są krzywe, przypomnij sobie, czy nie podlewasz ich zimną wodą! Jeśli tak właśnie robisz, owoce będą zwężone pośrodku. 

Nieodpowiednie podlewanie może też sprawić, że twoje ogórki będą skręcone na kształt haczyka. Dzieje się tak, kiedy gleba jest zbyt sucha. Tak samo krzywe i skręcone będą owoce roślin posadzonych zbyt ciasno. Wówczas głównym problemem trapiącym rośliny jest niedobór światła słonecznego.

Przeczytaj również: Nie tylko woda do podlewania ogórków? Te kuchenne składniki czynią cuda!

podlewanie ogórków Koniecznie skorzystaj z naszych porad i ciesz się smacznymi ogórkami z własnego ogrodu!Fot. 123RF/PICSEL

Co zrobić, żeby ogórki prawidłowo rosły?

Wiesz już, dlaczego ogórki mają dziwne kształty. Co dalej? Co zrobić, żeby ogórki prawidłowo rosły? Zależnie od przyczyny, która wywołała problemy, podejmij odpowiednie działania.

  • Jak nawozić ogórki?

Jeśli przyczyną zdeformowanego kształtu owoców są braki składników mineralnych w glebie, zajmij się nawożeniem. Na niedobór azotu najlepsze są odżywki z dodatkiem mocznika. Naturalny sposób to przygotowanie gnojówki z pokrzyw albo kurzego obornika. 

Potas w glebie uzupełnisz, stosując popiół drzewny, azotan potasu lub siarczan potasu. Przy tego typu środkach niezwykle ważna jest regularność – potas szybko wypłukuje się z gleby. Wspomóc możesz się także odżywkami w sprayu, którymi opryskasz liście roślin.

Pamiętaj jednak, że działanie nawozu zauważysz dopiero na nowych liściach i owocach, które jeszcze się nie pojawiły. Odżywki nie zmienią za to wyglądu już zżółkniętych liści albo zdeformowanych ogórków.

  • Właściwe podlewanie roślin

Co zrobić, żeby ogórki prawidłowo rosły? Właściwie o nie dbać i je podlewać! W tej kwestii najważniejsza jest regularność. W czasie normalnych, wiosennych i letnich warunków pogodowych ogórki podlewaj raz na dwa dni, najlepiej wczesnym rankiem albo wieczorem. Używaj do tego celu odstanej w wiaderkach lub beczce wody – prawdopodobnie jej temperatura zmieści się wówczas w przedziale 16–25°C, a więc nie będzie zbyt zimna.

Kiedy jednak panują upały, rośliny podlewaj raz, a nawet dwa razy dziennie! Ogórki potrzebują sporo wody – szacuje się, że ok. 2–5 litrów na roślinę. Nie chcesz zużywać jej tak dużo? W takim razie zastosuj sprawdzony sposób na ograniczenie parowania wody z gleby – tzw. ściółkowanie ogórków. Jak się za to zabrać? Wokół ogórków, na ziemi, rozłóż warstwę słomy, siana albo świeżo skoszonej trawy – o grubości ok. 3 cm. Zamiast naturalnej ściółki możesz także użyć agrowłókniny. Ta metoda jest najdroższa, ale agrowłóknina posłuży ci przez przynajmniej kilka kolejnych sezonów. Naturalne ściółki prawdopodobnie trzeba z kolei uzupełniać już w czasie jednego sezonu – rozkładają się.

Czytaj także: Jak zrobić ogórki małosolne na sucho - przepis krok po kroku.

Dlaczego warto uprawiać ogórki?

Już wiesz, dlaczego ogórki mają dziwne kształty oraz co zrobić, żeby ogórki prawidłowo rosły. Możesz zastanawiać się, czy w ogóle warto podejmować się ich uprawy. Odpowiedź jest jedna: oczywiście! Ogórki uprawiane w naturalny sposób zaskoczą cię przepysznym smakiem i głębokim aromatem.

Te lubiane warzywa są prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Zawierają duże ilości potasu, a także wapń i magnez. Są też źródłem witamin A, E, K oraz C. Ogórki wykazują także działanie zasadotwórcze i odkwaszają organizm. Są szczególnie polecane osobom długotrwale odczuwającym zmęczenie, często zmagającym się z infekcjami organizmu oraz mającym problemy z koncentracją.

Jeśli jednak cierpisz na choroby żołądka i jelit (takie jak np. zespół jelita drażliwego albo zapalenie żołądka), ogranicz spożycie ogórków. Mogą one nasilić objawy!

Domowe, samodzielnie wyhodowane ogórki o pięknej skórce i kształcie to prawdziwy powód do dumy! Jak osiągnąć mistrzostwo? Wystarczy nieco praktyki, właściwa pielęgnacja roślin oraz odpowiednie nawożenie gleby.

Przeczytaj również: Jak prawidłowo nawozić ogórki gruntowe? Poradnik dla początkujących

ogórki Ogórki można nawozić naturalnymi preparatami. Fot. Getty Images

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.