Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak prawidłowo nawozić ogórki gruntowe? Poradnik dla początkujących

Chcesz cieszyć się zdrowymi i dużymi ogórkami z własnej uprawy? Podstawowym wymogiem jest zapewnienie tym roślinom odpowiednich warunków glebowych. Podpowiadamy, jak, kiedy i dlaczego warto nawozić ogórki. Wyjaśniamy też, jakie rodzaje nawożenia sprawdzą się w uprawie ogórków na małą skalę. Sprawdź!

Jak prawidłowo nawozić ogórki gruntowe? Poradnik dla początkujących
Ogórki można nawozić naturalnymi preparatami. Fot. Getty Images

Z artykułu dowiesz się:

Dlaczego warto nawozić ogórki?

Zastanawiasz się, po co stosuje się nawożenie ogórków gruntowych lub dlaczego ogórki potrzebują nawożenia? Jego celem jest zapewnienie roślinie właściwie dobranych składników organicznych lub mineralnych podczas procesu wzrostu liści, kwitnienia i owocowania. Wbrew pozorom ogórki na różnych etapach rozwoju potrzebują innych składników odżywczych.

Wynika to z tego, że ogórki mają duże potrzeby wodne oraz pokarmowe. Związane jest to z ich płytkim systemem korzeniowym oraz tempem wzrostu pędów oraz liści. Dzięki nawożeniu składniki odżywcze szybko docierają do tkanek i zasilają całą roślinę.

 • Jaką dawkę nawozu zastosować?

Zanim ogórki zakwitną, potrzebują zasilania azotem. Od momentu zawiązywania owoców stosuje się natomiast głównie środki bogate w fosfor i potas. Dla ogórka optymalna zawartość składników na 1 litr gleby to około 100 mg azotu (N), 70 mg fosforu (P), 200 mg potasu (K), 100 mg magnezu (Mg) i około 1800 mg wapnia (Ca). 

Starasz się właściwe pielęgnować ogórki? Mimo to widzisz niekorzystne zmiany w wyglądzie i zabarwieniu tych roślin? Może to być sygnał o niedoborach składników odżywczych, gorszym przyswajaniu niektórych z nich lub zmianie odczynu gleby.

 • Jakie pH gleby jest właściwe?

Pamiętaj, że ogórek gruntowy nie może być sadzony w glebie o zbyt niskim odczynie. Jego potrzeby najlepiej będą zaspokojone w podłożu o pH od 6,5 do 7,0. Czasami niezbędne jest więc tzw. wapnowanie ziemi. Aby obliczyć dawkę wapna nawozowego, zakłada się, że dla podniesienia pH gleby o jedną jednostkę na glebie średnio zwięzłej należy zastosować około trzech ton wapna nawozowego o zawartości 50 procent tlenku wapna (CaO). 

Jednorazowa dawka nawozów nie powinna przekraczać jednej tony CaO na glebach lekkich i dwóch ton CaO na zwięzłych. Dlaczego? Jeśli zastosujesz większą ilość wapna, wystąpi nadmierna mineralizacja substancji organicznej. W efekcie pogorszą się właściwości fizyczne oraz chemiczne gleby i uprawa ogórków nie przyniesie dużych i zdrowych plonów.

Ogórki do prawidłowego wzrostu potrzebują składników odżywczych dostarczanych wraz z nawozami. Fot. 123RF/PICSEL

Sposoby nawożenia ogórków gruntowych

Kolejną informacją, z jaką warto się zapoznać przed posadzeniem ogórków, są rodzaje nawożenia. Trzy najważniejsze  z nich to: nawożenie dolistne, nawożenie naturalne i nawożenie pogłówne. Czym się różnią między sobą?

 • Nawożenie dolistne

Nawożenie dolistne nazywane bywa też interwencyjnym. Sprawdzi się wtedy, gdy rośliny słabo rosną, są zaniedbane, nie kwitną i nie owocują.

Nawożenie dolistne polega na wykonywaniu oprysku roztworem nawozu bezpośrednio na liście oraz łodygi rośliny. W ten sposób szybko pobierają one dostarczone w nawozie składniki pokarmowe. To najlepszy sposób na zwiększenie jakości i obfitości plonów. W tej kategorii nawożenia stosuje się rozcieńczone wodą nawozy naturalne i chemiczne.

 • Nawożenie naturalne

Nawożenie naturalne (organiczne) wspiera roślinę we wzroście przy zastosowaniu wyłącznie środków ekologicznych. Możesz użyć m.in. nawozu z pokrzyw, który zawiera bogactwo składników niezbędnych do wzrostu roślin. Nawożenie naturalne nie jest trudne. Zazwyczaj nawóz stosuje się dolistnie w formie rozcieńczonej z wodą. To dobry sposób na ograniczenie chorób grzybowych i zwiększenie odporności ogórków.

 • Nawożenie pogłówne

Nawożenie pogłówne to nic innego jak nawożenie roślin w czasie wegetacji. Najlepszy moment na jego stosowanie przypada, gdy roślina ma 34 liście. Uzupełnia się dzięki temu ich składniki pokarmowe, które są na bieżąco zużywane przez rozwijającą się w szybkim tempie roślinę.

Kiedy nawozić ogórki gruntowe?

Zastanawiasz się, kiedy i jak nawozić ogórki gruntowe? Pamiętaj, że jeszcze przed uprawą warto przygotować odpowiednio glebę, w której będą one wysiewane lub sadzone. Konieczne jest zasilanie podłoża w niezbędne składniki odżywcze, np. kompostem lub obornikiem. Jesienią w roku poprzedzającym uprawy rozłóż na powierzchni gleby wspomniane nawozy i przekop je z glebą.

Przeczytaj: Czym nawozić sadzonki?

Pierwsze nawożenie pogłówne wykonaj natomiast wtedy, gdy rośliny będą mieć około 3 liści właściwych (w górnej części składają się z blaszki liściowej i ogonka, a w dolnej z nasady liścia). Ostatni raz zastosuj nawożenie tego typu, gdy rośliny zaczną kwitnąć. Dawki azotu możesz zwiększyć do 150 kg/ha, jeśli gleba była nawożona obornikiem przed 23 laty. Codzienną „dietę” rośliny skutecznie uzupełnią nawozy naturalne i dolistne.

Jeśli dalej nie masz pewności, kiedy nawozić ogórki gruntowe, skorzystaj z zamieszczonej poniżej ściągi. Początkowo zachowaj wskazaną kolejność. Następnie zwracaj uwagę na potrzeby ogórków i do nich dostosuj odżywanie roślin. W ten sposób zapewnisz im optymalne warunki i wesprzesz je we wzroście.

 1. Nawożenie przedsiewne jesień przed sadzeniem
 2. Nawożenie pogłówne gdy roślina ma już liście właściwe oraz gdy zakwitnie
 3. Nawożenie naturalne i dolistne gdy roślina już rośnie

Naturalne nawozy do ogórków gruntowych

Czasem zdarza się, że ogrodnik woli nawożenie ogórków gruntowych oprzeć na naturalnych mieszankach. Wiele z nich można wykonać samodzielnie! Sprawdź nasze instrukcje wykonania naturalne nawozy do ogórków gruntowych.

 • Nawóz ze skorupek jaj

Nawóz ze skorupek jaj jest bogaty w wapń. Jak go przygotować? Pokrusz skorupki jaj w pojemniku i zalej je na kilka dni wodą. Gdy płyn zmętnieje, możesz nawozem podlać rośliny. Nawożenie stosuj nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Jeśli nie masz zbyt wiele czasu, nie musisz robić wodnego roztworu skorupek. Wystarczy, że je pokruszysz wokół rośliny i… gotowe! Wymieszanie ich z ziemią wystarczy, by dodać roślinie wartości odżywczych. 

 • Nawóz z pokrzywy

Gdy pisaliśmy o tym, jak nawozić ogórki gruntowe, wspominaliśmy o nawozie z pokrzywy. To bardzo dobry i prosty w wykonaniu nawóz dla roślin zielonych i warzyw. Pokrojone liście świeżych pokrzyw zalej wodą. Po kilku dniach nawóz spieni się, ściemnieje i będzie wydawał charakterystyczną woń. Rozcieńcz go wodą, a następnie podlej tym roztworem ogórki. Pamiętaj, że zapach nawozu z pokrzyw nie jest atrakcyjny, dlatego lepiej przygotować go w ogrodzie.

 • Nawóz z bananów

Naturalne nawozy do ogórków gruntowych mogą być z powodzeniem przygotowywane ze skórek bananów! Naszą propozycją jest umieszczenie ich w pojemniku, zalanie ich ciepłą wodą i odstawienie w ciemne miejsce na około dwa dni. Po tym czasie gotowy nawóz rozcieńcz wodą i wykorzystaj go do podlewania roślin. Uwaga! Wybierz banany ekologiczne. Do ich produkcji nie używa się tak wielu środków chemicznych, dzięki czemu ich skórki będą wolne od niezdrowych substancji.

Nawóz ze skórki z bananów zasili ogórki. Fot. Getty Images

Nie tylko nawożenie jest ważne!

Wiesz już, jak nawozić ogórki gruntowe. To jednak nie wszystko, co możesz zrobić, by zapewnić im szybki i obfity wzrost. Kolejną rzeczą, o którą musisz zadbać, jest podlewanie. To główny zabieg pielęgnacyjny, który odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój rośliny, a także wpływa na wielkość, jędrność i smak warzyw.

Bardzo ważne jest częste i obfite podlewanie. Płytki system korzeniowy ogórków gruntowych wymaga utrzymania stałego poziomu wilgotności podłoża. Nawet krótki niedobór wody może sprawić, że warzywo zacznie zrzucać zawiązki i hamować tworzenie nowych. Jednocześnie, pamiętaj o szkodliwości nadmiaru wody w uprawie ogórków. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy spada temperatura powietrza. Roślina może wtedy zrzucać zawiązki owoców i uszkodzeniu ulega system korzeniowy.

Jak nawozić ogórki gruntowe – podsumowanie

Nawożenie ogórków gruntowych to niełatwe zadanie. Wymaga od ogrodnika stałej obserwacji i szybkiego reagowania na zmiany w wyglądzie roślin. Dzięki naszym poradom będziesz wiedzieć, jak zapewnić ogórkom najlepsze warunki do szybkiego rozwoju i obfitych plonów!

Przeczytaj również: Sprawdź, kiedy siać i jak sadzić ogórki gruntowe, by zebrać obfity plon

Przygotowanie własnych sadzonek ogórków to nic trudnego. Fot. 123RF/PICSEL

Rośliny, które oczyszczają dla nas wodę na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.