Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Winorośl japońska. Kiedy sadzić i jak pielęgnować wyjątkowe pnącze?

Winorośl japońska to roślina charakteryzująca się pięknymi, dużymi liśćmi o efektownym zabarwieniu. To pnącze, którym z powodzeniem można upiększyć zarówno balkon, jak i ogródek. Kiedy sadzić winorośl japońską, w jaki sposób ją pielęgnować i o czym pamiętać w trakcie uprawy? Odpowiadamy.

Winorośl japońska. Kiedy sadzić i jak pielęgnować wyjątkowe pnącze?
Winorośl japońska to orientalne pnącze, które bardzo szybko rośnie. Fot.123RF/Piscel

Spis treści:

Charakterystyka winorośli japońskiej

Winorośl japońska (Vitis coignetiae) to roślina pnąca z rodziny winoroślowatych, która, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Azji. Ma duże, okrągłe i sercowate u podstawy liście, które najpiękniej wyglądają jesienią – przybierają wówczas szkarłatny kolor. Łodyga może osiągać aż 12-15 metrów, a sama roślina bardzo szybko wzrasta. Warto o tym pamiętać, w przypadku chęci ozdobienia winoroślą japońską swojego ogródka lub balkonu.

Niektórzy mieszkańcy prefektury Nagano w Japonii wykorzystują winorośl japońską jako środek medycyny ludowej. Roślina ma rzekomo łagodzić ból po ukąszeniach owadów, a także zmniejszać ryzyko zachorowania na anemię.

Przeczytaj również: Klon palmowy – uprawa w gruncie i w donicy. Jak osłonić i przezimować klon palmowy?

Kiedy sadzić winorośl japońską?

Osoby chcące nadać swojemu ogródkowi orientalnego charakteru z pewnością zastanawiają się, kiedy powinno się sadzić winorośl japońską. Najczęściej zabieg ten przeprowadza się w dwóch terminach.

Sadzenie winorośli japońskiej może odbywać się zarówno wczesną wiosną, jak i jesienią. Warto robić to wówczas, gdy ziemia nie jest przymarznięta. Warto zatem zrezygnować z sadzenia winorośli, gdy na zewnątrz panują przymrozki. Istotne jest również to, by gleba, w której umieszcza się sadzonki, była wilgotna.

Uprawa winorośli japońskiej

Winorośl japońska jest rośliną dość odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne, a ponadto łatwą w uprawie. Z tego względu jest często wybierana nawet przez osoby niedoświadczone z pnączami. Jednak decydując się na posadzenie Vitis coignetiae w swoim ogrodzie, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jak powinna przebiegać uprawa winorośli japońskiej?

  • Ziemia

Winorośl japońska nie ma zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o glebę. Warto jednak, aby ziemia była wilgotna, dobrze przepuszczalna i miała odczyn obojętny bądź lekko zasadowy.

  • Stanowisko

Jeśli chodzi o stanowisko, to Vitis coignetiae najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i półcienistych. Można bez przeszkód usytuować ją przy ścianie altanki – wówczas roślina wzrastając, pokryje ją.

  • Podlewanie

Podlewanie winorośli japońskiej powinno odbywać się z wykorzystaniem umiarkowanej ilości wody, niezbyt często – wystarczy 1-2 razy w tygodniu w zależności od pogody. Warto podlewać roślinę częściej latem, gdy temperatury na zewnątrz są wyższe.

  • Nawożenie

Winorośl japońska nie wymaga nawożenia – roślina doskonale odnajdzie się w glebach ubogich w substancje odżywcze. Co ciekawe, wzrastając właśnie w takich warunkach, wydaje na świat liście o intensywniejszym kolorze.

Przeczytaj również: Jałowiec – polskie ziele angielskie. Uprawa, pielęgnacja i właściwości jałowca

  • Owocowanie

We wrześniu lub październiku, po przekwitaniu kwiatów, pojawiają się owoce. Z uwagi na swój smak, nie są konsumowane przez ludzi, aczkolwiek w niektórych krajach azjatyckich produkuje się z nich wino oraz przetwory.

  • Przycinanie

Winorośl japońską trzeba regularnie przycinać, w szczególności w okresie początkowego wzrostu. Zabieg ten warto wykonywać w okresie poprzedzającym wiosnę. Latem warto pozbywać się zdrewniałych łodyg.

  • Rozmnażanie

W jaki sposób można rozmnożyć winorośl japońską? Jednym z prostszych sposobów jest ukorzenienie pędów jednorocznych.

  • Zimowanie

Winorośl japońska to roślina odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym mróz. Wobec tego nie trzeba podejmować jakichkolwiek działań chroniących przed niską temperaturą w trakcie zimowania.

Winorośl japońska to doskonała ozdoba płotów, altanek, pergoli. Fot.123RF/Piscel

Winorośl japońska – zastosowanie w ogrodzie

Winorośl japońska to roślina, która ma wiele zastosowań w ogrodzie. Przede wszystkim jest rewelacyjnym pnączem dekoracyjnym. Uprawa Vitis coignetiae nada ogródkowi orientalnego charakteru. Aranżując tego rodzaju przestrzeń można zaopatrzyć się również w magnolie, azalie czy piwonie.

Vitis coignetiae idealnie nada się również do okrycia altany. Winorośl dość szybko wzrasta, dlatego w niedługim czasie może pokryć całą ścianę. Trzeba jedynie pamiętać, by zapewnić jej odpowiednio solidną podporę. Podobnie z różnego typu ogrodzeniami – winorośl japońska doskonale je ozdobi.

Źródła: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kwitnące pnącza. Które najlepiej wybrać na balkon i taras?

Mandevilla – pnącze o zachwycających kwiatach. Najlepsze do uprawy na balkonie i tarasie

Urzekające jesienne pnącze. Winobluszcz jest banalny w uprawie, ale pod pewnymi warunkami

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.