Porady ogrodnicze

Kwitnące pnącza. Które najlepiej wybrać na balkon i taras?

Pnącza to szczególne rośliny o uniwersalnym zastosowaniu. Zdobią nie tylko kratki, pergole czy altany, ale także ściany domów, pnie drzew, murki oraz rabaty. Można wśród nich znaleźć gatunki jadalne, jednoroczne, wieloletnie oraz typowo ozdobne z liści czy kwiatów. Krzewy pnące tworzą dużą powierzchnię zieloną przy małej potrzebie miejsca w ziemi.

Kwitnące pnącza. Które najlepiej wybrać na balkon i taras?
Fot. 123RF/PICSEL/Piękna tunbergia z pomarańczowymi kwiatami. Ogród wertykalny na balkonie.

Zastosowanie

Pnącza to rośliny, wśród których znajdziemy takie, które wspinają się po gładkich ścianach korzeniami czepnymi lub specjalnymi przylgami, owijają się wokół podpór pędami, wąsami lub ogonkami liściowymi, lub wymagają podwiązania do podpór. Prawidłowo dobrane i posadzone pnącza wieloletnie mogą rosnąć wiele lat w jednym miejscu, dekorując nasz ogród przez cały rok i stanowiąc schronienie, a nawet pokarm dla ptaków i małych zwierząt.

Rośliny pnące do ogrodu wieloletnie, jak: bluszcz, wiciokrzew, powojnik, czy winobluszcz mogą pokrywać różnego rodzaju ogrodzenia, tworząc osłonę przed wiatrem i kurzem. Można wykorzystać je również do osłaniania ścian budynków.

Pnącza wieloletnie mogą szybko zakryć nieefektowne mury czy śmietniki. Do tego celu nadają się szczególnie rośliny szybko pnące wieloletnie, jak: rdestówka Auberta, chmiel oraz powojniki.

Wymagania

Rośliny pnące do ogrodu  mają zazwyczaj nieduże wymagania, nie lubią jedynie gleb bardzo suchych i ubogich. Gatunki ciepłolubne (glicynia, milin, aktinidia) preferują stanowiska ciepłe, osłonięte i słoneczne. Na stanowiskach chłodniejszych, wilgotnych i półcienistych lepiej czują się, np. bluszcz, hortensja pnąca, trzmielina Fortune’a, chmiel i wiciokrzewy. Większość gatunków dobrze rośnie w glebie o pH od lekko alkalicznego po lekko kwaśny. Na gleby kwaśne najlepiej wybierać hortensję pnącą i przywarki. Pnącza ozdobne z kwiatów z reguły wymagają miejsc słonecznych, ozdobne z liści – zacienionych.

Byliny pnące kwitnące, w pełni mrozoodporne, warto sadzić jesienią, a wrażliwe na mróz wiosną, co najmniej 30 –50 cm od murów i 50 – 100 cm od drzew. Wszystkie pnącza warto zasilać nawozami ze zwiększoną zawartością potasu. Nawozy azotowe podajemy, tylko gdy zależy nam na silnym wzroście. Gatunkom o ozdobnych kwiatach warto aplikować także nawozy zawierające fosfor.

Kwitnące pnącza wieloletnie na pergole

Jeśli mamy mały ogród i chcemy stworzyć zielone osłony, w tej roli świetnie sprawdzą się kwitnące pnącza wieloletnie na pergole.

Oto krzewy pnące (kwitnące pnącza) warte uwagi

Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata) charakteryzuje się oryginalnymi kwiatami o purpurowo-brązowej oraz jasnoróżowej barwie. Ozdobne są również młode pędy o fioletowej barwie.

akebia pięciolistkowa Fot.123RF.com/Akebia pięciolistkowa

Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) wytwarza niepozorne, białe kwiaty oraz czerwone owoce zebrane w zwisające grona. Najlepiej rośnie w półcieniu.

Cytrynowiec chiński Fot.123RF.com/Cytryniec chiński

Glicynia chińska, wisteria, słodlin (Wisteria sinensis) to pnącze o najpiękniejszych kwiatach, które mogą być w kolorach fioletowym, białym, różowym, lawendowym, a nawet niebieskim. Wije się wokół podpór, które muszą być bardzo solidne.

Sprawdź: Jak pielęgnować glicynię?

Glicynia Fot.123RF.com/Glicynia chińska

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) dobrze czuje się zarówno w półcieniu, jak i cieniu. Wytwarza piękne białe i duże kwiaty. Wymaga masywnych podpór wokół, których się owija.

Sprawdź: Hortensja pnąca – jedna z najpiękniejszych roślin w polskich ogrodach

Hortensja pnaca Fot.123RF.com/Hortensja pnąca

Milin amerykański (Campsis radican) bardzo wrażliwy na przemarzanie. Ma piękne czerwone, pomarańczowe lub żółte kwiaty w kształcie trąbek. Wije się wokół podpór.

Sprawdź: Milin amerykański - uprawa, pielęgnacja, wymagania

Milin amerykański na białej scianie Fot.123RF.com/ Milin amerykański

Powojnik (Clematis) wytwarza piękne kwiaty. Z łatwością pnie się po podporach.

Sprawdź: Jak pielęgnować powojniki?

Powojnik Fot.123RF.com/ Powojnik

Rdest Auberta (Fallopia aubertii) ma bardzo duży przyrost roczny (nawet 6 – 8 metrów) i jest ekspansywny.

RDEST AUBERTA Fot.123RF.com/Rdest Auberta

Róża pnąca – te krzewy pnące wymagają podpór, pięknie kwitną i pachną.

Sprawdź: Pięlęgnacja róż bez tajemnic

róża pnąca Fot.123RF.com/Róża pnąca

Wiciokrzew pomorski (Lonicera peryclimenum) zwany inaczej suchodrzewem jest pnączem owijającym się wokół podpór pędami, które z czasem drewnieją. Jego wzrost jest intensywny, szybko zarasta podpory, a rurkowate, często słodko pachnące kwiaty kwitną właściwie cały sezon wegetacyjny – co jest niezaprzeczalnie jego wielką zaletą. Niektóre gatunki z tego rodzaju mają zimozielone liście, wszystkie natomiast do obfitego kwitnienia potrzebują dużej ilości słońca. Są mało wymagające co do gleby. Roślinę tę poleca się do uprawy zarówno w większych pojemnikach, jak i w gruncie.

wiciokrzew Fot.123RF.com/Wiciokrzew

Ładne pnącza o ozdobnych liściach

Bluszcz (Hedera helix) występuje w wielu odmianach różniących się siłą wzrostu, kształtem, zabarwieniem i wielkością liści. Może osiągać nawet kilkanaście metrów długości.

Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla) wytwarza pędy o długości 10 – 15 m, oryginalne purpurowe kwiaty i długie, ogórkowate, zielone owoce.

Kokornak wielkolisty Fot.123RF.com/Kokornak wielkolistny

Trzmielina Furtunea (Euonymus fortunei) o pnącym lub płożącym pokroju, może osiągać do 3 m wysokości. Ozdobę stanowią eliptyczne, błyszczące liście o barwie zielonobiałej lub zielonożółtej.

Trzmielina liście Fot.123RF.com/Trzmielina Furtunea

Winobluszcz (Parthenocissus) tworzy gęstwinę liści przebarwiających się jesienią. Jest ekspansywny. Do obsadzania ogrodzeń i elementów małej architektury.

Winobluszcz Fot.123RF.com/Winobluszcz

Winorośl japońska (Vitis coignetiae) ozdobna z liści, jak i owoców. Osiąga 10 – 12 m długości. Rośnie szybko (nawet do 4 m rocznie). Do sadzenia w ogrodach i zieleni miejskiej.

winorośl japońska Fot.123RF.com/ Winorośl japońska

Rośliny pnące całoroczne na balkon

Pnącza z powodzeniem można uprawiać na balkonach i tarasach.  Osłonią przed niepożądanym wzrokiem i słońcem, będą cieszyć kolorem, a niektóre, jak pnącza z kwiatami również zapachem. Może zainteresuje cię również nasz artykuł:Rośliny o wyjątkowym zapachu

Rośliny pnące doniczkowe na balkon potrzebują odpowiednich podpór, po których będą mogły się wspinać oraz właściwych pojemników, którym może być donica, skrzynia itp.  Na tarasach i balkonach można uprawiać większość pnączy z kwiatami.

Pnącza na balkon – pielęgnacja

Byliny pnące kwitnące wymagają regularnego podlewania oraz nawożenia (najwięcej w okresie wegetacyjnym, czyli od kwietnia do końca sierpnia). Najlepszy do tego celu jest nawóz do roślin kwitnących. Warto pamiętac także o odpowiedim cięciu, najlepiej  wczesną wiosną, co ograniczy niepożądane krzewienie się rośliny i pobudzi ją do kwitnienia.

Pnącza na balkon słoneczny

Na stanowisko południowe lub zachodnie koniecznie należy dobrać rośliny światłolubne, które dobrze znoszą nawet bezpośrednie nasłonecznienie. Do najpopularniejszych tego typu kwitnących pnączy należy jednoroczny groszek pachnący, nasturcja większa, kobea. Rośliny wieloletnie pnące na miejsce słoneczne to głównie: cytryniec chiński, glicynie, milin amerykański czy rdestówka Auberta.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.