Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najlepszy sposób na sadzenie pomidorów. Efekt? Zdrowe i bogate plony

Sadzenie pomidorów nie jest tak trudne, jak może się wydawać na początku. Jednak, aby krzaki dobrze się przyjęły, zdrowo rosły i obficie owocowały, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących ich uprawy. Kiedy i jak sadzić rozsadę? Przedstawiamy najlepszy sposób na sadzenie pomidorów, który zapewni zdrowe i bogate plony.

Najlepszy sposób na sadzenie pomidorów. Efekt? Zdrowe i bogate plony
Sprawdź, jak sadzić pomidory, by mieć duże zbiory. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy sadzić pomidory?

Pomidory są bardzo wrażliwe na przymrozki, dlatego najbezpieczniej jest wysadzać rozsadę do gruntu po 15 maja, po tzw. zimnej Zośce. Właśnie w tym okresie pogoda na zewnątrz się ustabilizuje, gleba będzie dobrze ogrzana i nie będzie już ryzyka wystąpienia wiosennych przymrozków. Miejsce pod uprawę pomidorów powinno być nasłonecznione i osłonięte od wiatru, który może uszkadzać ich kruche łodygi. Do prawidłowego rozwoju potrzebują luźnej, dobrze napowietrzonej, przepuszczalnej i bogatej w składniki odżywcze gleby.

Przed wysadzeniem pomidorów do gruntu warto też pamiętać o zahartowaniu sadzonek, aby zmniejszyć ryzyko szoku termicznego. Około tydzień przed planowaną datą sadzenia rozsadę wystawiamy na zewnątrz, a po kilku dniach (w sprzyjających warunkach) pozostawiamy ją także na noc. Dzięki temu sadzonki pomidorów stopniowo przyzwyczają się do trudnych warunków pogodowych panujących na zewnątrz.    

Jak sadzić pomidory – najlepszy sposób    

Istnieje wiele sposobów na sadzenie pomidorów, które mają zapewnić obfite zbiory. Natomiast niezależnie od tego, jaką metodą wybierzemy, warto pamiętać, że krzaki te mają zdolność wytwarzania korzeni z łodygi. Dlatego należy je sadzić głęboko, do wysokości pierwszych liści. Im głębiej zakopiesz, tym system korzeniowy będzie silniejszy. Więcej korzeni równa się roślinom o zwiększonej zdolności do pobierania wody i składników odżywczych z gleby.      

Zdaniem wielu ogrodników, najlepszym sposobem na sadzenie pomidorów jest sadzenie bokiem. Ta metoda sprzyja silniejszemu wzrostowi systemu korzeniowego, dzięki czemu krzaki stają się bardziej odporne na choroby i szkodniki. Pozwala też roślinom pobierać więcej wody i składników odżywczych z gleby, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i plonowania. Co więcej, sadzenie pomidorów bokiem nie wymaga zbyt wiele kopania, co jest dobrą wiadomością dla pleców ogrodnika.

jak sadzić pomidory Pomidory należy sadzić dość głęboko, do wysokości pierwszych liści. Fot.123RF.com

Jak sadzić pomidory, by mieć duże zbiory? Wyjaśniamy krok po kroku.

  1. Wykop rów o głębokości około 15 cm. Długość wykopu powinna wynosić około dwóch trzecich wysokości rośliny.
  2. Rozłóż sadzonki pomidorów na boku w wykopie pod niewielkim kątem tak, żeby górne gałęzie i liści leżały na wierzchu gleby.
  3. Aby poprawić jakość gleby, można też dodać kompost, obornik lub inny granulowany nawóz. Następnie przykryj wszystko ziemią.
  4. Po posadzeniu krzaki pomidorów należy obficie podlać, uważając, aby nie zamoczyć liście, gdyż może to doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Do wody można też dodać nawóz ukorzeniający. Ważne jest, by miał więcej fosforu, niż azotu czy potasu, ponieważ nawożenie fosforem bezpośrednio wpływa na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego.  
  5. Postaw stawki lub klatki na pomidory w glebie. Warto jednak pamiętać, by nie przywiązywać pomidory do podpór, dopóki nie zaczną rosnąć pionowo.          

Koniecznie wypróbuj ten sposób na sadzenie pomidorów, a będziesz cieszyć się obfitymi i smacznymi zbiorami smacznych i zdrowych warzyw z własnego ogródka.   

Przeczytaj również:

Obrywanie liści pomidorów krok po kroku. Po co usuwać pędy pomidora?

Zaraza ziemniaczana na pomidorach. Jak zrobić najlepszy oprysk z drożdży na pomidory?

Co siać i sadzić w maju? Nie przegap ostatecznego terminu na siewy

Rzodkiewki zdrowe, ale nie dla każdego na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.