Spis treści:
- Po co przycinać orzech włoski?
- Cięcie orzecha włoskiego – terminy
- Kiedy przycinać orzech włoski?
- Czym przycinać orzech włoski?
- Jak przycinać orzech włoski?
- Jak wyleczyć rany po cięciu orzecha włoskiego?
Orzech włoski rodzi smaczne owoce i z uwagi na swoją długowieczność, przez długie lata pięknie prezentuje się w ogrodzie. Latem zapewni nam również cień, jeśli tylko zechcemy wypocząć pod jego rozłożystymi gałęziami. Aby drzewo rosło zdrowe i silne, trzeba o nie jednak odpowiednio dbać, a jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, które musimy wykonać, jest cięcie orzecha włoskiego.
Jest to trudniejsze niż może się wydawać. Przycięcie gałęzi w dowolnym miejscu może znacznie osłabić drzewo, dlatego najpierw trzeba zdobyć wiedzę, po co i jak przycinać orzech włoski oraz, w jakim terminie warto się za to zabrać.
Przeczytaj również: Orzech włoski: Uprawa, zbiór, przechowywanie owoców
Po co przycinać orzech włoski?
Cięcie orzecha włoskiego jest potrzebne z uwagi na to, że nadaje koronie drzewa kształt i hamuje jej nadmierny rozrost, co pozwala zaoszczędzić trochę miejsca na działce. Ma również duży wpływ na kondycję orzecha włoskiego. Zaniedbanie tej czynności lub jej nieprawidłowe wykonywanie może przyczyniać się do osłabienia jego plonowania. Zwiększa również ryzyko występowania groźnych chorób.
Cięcie orzecha włoskiego — terminy
Sadownicy spierają się co do tego, jaki jest najlepszy termin cięcia orzecha włoskiego. Niektórzy twierdzą, że należy się za to zabrać na przełomie lutego i marca, gdy miną już intensywne przymrozki. Niestety na początku wiosennej wegetacji pojawia się problem wyciekającej z drzewa esencji, którą trudno zahamować nawet dobrą maścią ogrodniczą, stosowaną w celu ochrony rośliny przed bakteriami oraz chorobami grzybowymi.
Lepszym rozwiązaniem wydaje się więc przycinanie orzecha włoskiego w okresie od czerwca do sierpnia, gdy soki w drzewie krążą wolniej i zabieg ten nie spowoduje tak intensywnych ran. Dzięki temu orzech włoski nie będzie aż tak bardzo narażony na działanie patogenów.
Jeżeli orzech włoski jest zbyt przerośnięty i w związku z tym nie chcemy czekać z jego przycinaniem do lata, możemy wykonać zabieg wcześniej. Trzeba jednak wtedy pamiętać o uważnej obserwacji gałęzi, gdyż intensywne wyciekanie soku z drzewa może doprowadzić do jego obumarcia.
Cięcie orzecha włoskiego najlepiej wykonać do końca sierpnia. Fot. Pixabay
Kiedy przycinać orzech włoski?
Na cięcie orzecha włoskiego należy wybrać pogodny, bezchmurny dzień. Nie należy wykonywać tej czynności, kiedy prognozowane są opady, ponieważ mogą one osłabić roślinę i zwiększyć ryzyko występowania infekcji. Krople deszczu zmyją z orzecha włoskiego preparat ochronny, którym smaruje się drzewo po odcięciu gałęzi.
Czym przycinać orzech włoski?
Metoda cięcia orzecha włoskiego może różnić się w zależności od konkretnego drzewa. Zabieg ten najczęściej wykonywany jest jednak dużym i ostrym sekatorem nożycowym.
Jak przycinać orzech włoski?
Sposób cięcia orzecha włoskiego uzależniony jest od wieku oraz wysokości poszczególnych drzewek. Roczne i pięcioletnie okazy wymagają stosowania zupełnie innych technik przycinania.
- Cięcie po sadzeniu
Młode orzechy włoskie należy przycinać w celu wyprowadzenia pnia o wysokości od 0,5 do 1 metra, w zależności, czy zależy nam na formie półpiennej, czy piennej. Sadzonki jednopędowe należy skrócić do 1,5 metra, natomiast pędy wysokich i rozgałęzionych okazów warto przyciąć o około jedną trzecią ich długości. Przy słabo wyrośniętych drzewkach orzecha włoskiego nie trzeba stosować cięcia po sadzeniu.
- Kształtowanie korony
Kształtowanie korony orzecha włoskiego jest jednym z najważniejszych elementów dbania o młode drzewka. Do czwartego roku życia powinny już pojawić się grubsze konary. Należy więc zadbać o to, aby wyrastały one z pnia pod szerokim kątem, gdyż na poziomo ułożonych pędach zawiązuje się większa ilość kwiatów. Aby odgiąć gałęzie, pojedyncze pędy warto przywiązać do pnia orzecha włoskiego, albo zawiesić na nich niewielkie obciążniki. U młodych drzewek pozbywać należy się jedynie połamanych, uszkodzonych pędów, bądź takich, które rosną do środka korony.
- Cięcie formujące
Starsze orzechy włoskie wymagają cięcia formującego, czyli przerzedzania zbyt gęstych konarów. Zapewni to owocom równomierne oświetlenie i przewiewność, dzięki czemu ograniczone zostaje ryzyko występowania chorób roślin. Cięcie formujące orzecha włoskiego trzeba wykonać tak, aby pozostawić na drzewie maksymalnie osiem najsilniejszych pędów bocznych. Ich forma powinna przypominać spiralę.
- Usuwanie grubych pędów orzecha włoskiego
Starsze orzechy włoskie nie wymagają już tak częstego przycinania, jednak, od czasu do czasu warto pozbywać się chorych, niepłodnych gałęzi, które nie zawiązują owoców. Aby uniknąć zbytniego zagęszczenia, usuwać należy drobne pędy, wbijające do środka korony. Jeżeli natomiast konieczne jest wycięcie grubego pędu orzecha włoskiego, należy zrobić to w miejscu, gdzie rozszerza się i łączy z pniem. Jest to tzw. przycinanie na obrączkę.
Jak wyleczyć rany po cięciu orzecha włoskiego?
W przypadku cięcia orzecha włoskiego zbyt wcześnie lub w nieprawidłowy sposób może dojść do uszkodzenia rośliny. W takim przypadku wrażliwe miejsce koniecznie trzeba posmarować pastą ogrodniczą albo farmą emulsyjną z fungicydami. Pomoże to uleczyć rany po cięciu.
Przeczytaj również: Dlaczego orzechy włoskie czernieją? Lista najczęstszych przyczyn
Uprawa orzecha włoskiego jest dość łatwa, natomiast trzeba wiedzieć, że jest podatny na choroby. Fot.123RF.com
Szałwia lekarska. Pomaga przy anginie, bólu gardła i zębów na INTERIA.TV.