Porady ogrodnicze

Azalia pontyjska pięknie kwitnie i słodko pachnie. Jak uprawiać ją w ogrodzie?

Azalia pontyjska, znana też jako różanecznik żółty, to rozłożysty krzew, którego cechą charakterystyczną są pachnące żółte kwiaty. Wyjaśniamy, jakie wymagania ma azalia pontyjska i jak uprawiać ją w ogrodzie.

Azalia pontyjska pięknie kwitnie i słodko pachnie. Jak uprawiać ją w ogrodzie?
Azalia pontyjska obficie kwitnie i słodko pachnie. Fot. 123RF/PICSEL

Z artykułu dowiesz się:

Azalia pontyjska — charakterystyka

Azalia pontyjska (Rhododendron luteum), określana również jako różanecznik żółty, azalia żółta i zielina, to ozdobny krzew należący do rodziny wrzosowatych. W środowisku naturalnym występuje na Kaukazie oraz w Azji Mniejszej, a także na obszarach Ukrainy, Białorusi, Słowenii i Grecji. W Polsce azalia pontyjska dziko występuje jedynie w rezerwacie przyrody w pobliżu miejscowości Wola Zarczycka w Kotlinie Sandomierskiej i objęta jest ochroną.

Różanecznik żółty osiąga od 2,5 do 4 m wysokości, ma rozłożysty i gęsty pokrój. Jego cienkie i elastyczne pędy pokryte są niewielkim i delikatnie owłosionymi, zielonymi liśćmi, które na jesień się przebarwiają na żółto, czerwono i pomarańczowo, a zimą opadają z krzewu.

Azalia pontyjska rozpoczyna kwitnienie już kwietniu. Zwykle kwiaty utrzymują się przez cały maj, a czasem nawet i czerwiec. Na wierzchołkach pędów pojawiają się wtedy groniaste kwiatostany o żółtych lub żółtozłocistych płatkach. Kwiaty te wyglądają na krzewie bardzo efektownie i uwalniają mocny słodki zapach.

Po przekwitnięciu w miejscu kwiatów pojawiają się owoce w kształcie owłosionych niewielkich torebek, zawierających liczne nasiona.

Ze względu na swoje niepodważalne walory estetyczne i wyjątkowy zapach, azalia pontyjska nazywana jest "pachnącym słońcem". Biorąc pod uwagę piękny wygląd, niewielkie wymagania uprawowe oraz mrozoodporność, wiele osób decyduje się zasadzić ją w swoich ogrodach. Trzeba jednak pamiętać, że jest to roślina trująca.

Przeczytaj również: Tajniki uprawy azalii japońskiej w ogrodzie. Jak o nią dbać, by obficie kwitła?

Azalia pontyjska — odmiany

Azalia pontyjska występuje w wielu licznych odmianach ozdobnych. Najpopularniejsze z nich to:

 • 'Bee Dazzler'
 • 'Golden Comet'

W wyniku skrzyżowania azalii pontyjskiej z odmianami amerykańskimi tj. różanecznik nagietkowy, powstała grupa odmian nazywanych azaliami gandawskimi. Należą do nich m.in.:

 • 'Baltic Amber' – o żółtych kwiatach i srebrnych plamach na liściach
 • 'Corneille' – o róowych delikatnych kwiatach
 • 'Daviesi' – o kwiatach białych z żółtym środkiem
 • 'Magic' – o kwiatach żółtych, przebarwiających się na kolor pomarańczowy
 • 'Nancy Waterer' – o kwiatach żółtozłocistych
 • 'Narcissiflora' – o kwiatach żółtych z ciemniejszymi przebarwieniami

Azalia pontyjska — uprawa

Różanecznik żółty nie jest szczególnie wymagający w uprawie. Jest wytrzymały na mrozy i łatwo o niego zadbać. Poniżej przedstawiamy podstawowe wymagania, które warto spełnić, by krzew prawidłowo rozrastał się w ogrodzie i pięknie oraz długo kwitł.

 • Stanowisko

Azalia pontyjska najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, ale poradzi sobie również w półcieniu.

 • Podłoże

Bardzo ważne jest, aby ziemia, w której posadzimy azalię żółtą, miała kwaśny odczyn. Jeśli nie spełnimy tego warunku - krzew nie będzie kwitnąć! Ponadto gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, żyzna i przepuszczalna. Specjalistyczną ziemię do azalii i różaneczników można zakupić w sklepach ogrodniczych.

 • Sadzenie

Krzew sadzimy w szerokim na około 70 cm i głębokim na 50 cm dołku, wypełnionym kwaśną ziemią. Przed włożeniem sadzonki do dołka, należy zamoczyć bryłę korzeniową w wodzie. Po umieszczeniu sadzonki w miejscu docelowym trzeba bardzo ostrożnie obsypać korzenie ziemią, starając się ich nie uszkodzić. Wierzch ziemi delikatnie ugniatamy i obsypujemy korą, która zapobiegnie utracie wilgoci i wyrastaniu chwastów.

 • Podlewanie

Azalię żółtą należy podlewać w sposób umiarkowany. Do nawadniania najlepiej wykorzystać deszczówkę lub odstaną wodę z kranu.

 • Nawożenie

Roślina nie wymaga częstego nawożenia. Wystarczy zasilić ją raz w roku kompostem lub specjalistycznym nawozem do roślin kwasolubnych np. rododendronów i różaneczników.

 • Kwitnienie

Termin kwitnienia azalii pontyjskiej przypada na kwiecień, maj i czerwiec, jednak ostateczny wpływ na to, kiedy roślina wypuści pąki, mają warunki pogodowe, stanowisko oraz odmiana. Zwykle krzew utrzymuje kwitnienie przez trzy tygodnie.

Azalia pontyjska utrzymuje kwitnienie zwykle przez około 3 tygodnie. Fot. 123RF/PICSEL

 • Przycinanie

Krzew wymaga usuwania przekwitniętych kwiatów. Dzięki temu w kolejnym sezonie kwitnie bardziej intensywnie i nie traci energii na wytwarzanie owoców z nasionami.

Nie ma jednak potrzeby regularnego przycinania rośliny. Jeśli zdecydujemy się wykonać cięcie formujące i zagęszczające roślinę, najlepiej wykonać je w lecie, tuż po zakończeniu kwitnienia. Jeśli przytniemy azalię pontyjską wiosną, jeszcze przed kwitnieniem, pozbawimy ją pędów, na których rozwijały się pąki kwiatowe.

 • Rozmnażanie

Rozmnażanie azalii pontyjskiej najczęściej odbywa się przez ukorzenienie pędów półzdrewniałych. Chcąc pozyskać nowe sadzonki, można także rozważyć wysiew nasion, jednak jest to bardzo pracochłonne i wymagające zajęcie.

 • Choroby i szkodniki

Różanecznik żółty narażony jest na choroby grzybowe w tym m.in. mączniaka prawdziwego. Infekcję można jednak zwalczyć, stosując oprysk przeciwgrzybiczny od razu po zauważeniu objawów chorobowych.

 • Zimowanie

Na zimę warto ziemię wokół krzewu wyściółkować kompostem. Zapewni to w roślinie ochronę przed mrozem, ale też pozwoli utrzymać wilgoć w podłożu. Azalia pontyjska jest odporna na mróz, ale młode sadzonki, zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu, warto na zimę okrywać agrowłókniną.

Azalia pontyjska w ogrodzie najlepiej komponuje się z innymi różanecznikami. Fot. 123RF.PICSEL

Azalia pontyjska — zastosowanie w ogrodzie

Azalia żółta ze względu na swój piękny wygląd oraz słodki zapach ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Można ją sadzić pojedynczo, ale również w grupach. Co ciekawe, z powodzeniem można także sadzić ją w dużych donicach ustawionych na balkonach i tarasach.

Jakie sąsiedztwo lubi azalia pontyjska? Krzew najlepiej posadzić w towarzystwie innych różaneczników. Roślinę można posadzić również obok jałowców, sosen, cisów czy świerków.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.