Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pielęgnacja truskawek po zbiorach – odchwaszczanie, nawożenie i opryski

Prace przy truskawkach nie kończą się wraz ze zbiorami. Po zerwaniu z krzaczka ostatnich owoców przychodzi czas na odchwaszczanie, nawożenie i opryski. W ten sposób przygotowuje się roślinę do sezonu zimowego, a także zapobiega rozwojowi chorób i atakom szkodników. Jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się po zbiorach? Wyjaśniamy.

Pielęgnacja truskawek po zbiorach – odchwaszczanie, nawożenie i opryski
Po zbiorach truskawki wymagają dalszej pielęgnacji, aby w kolejnym roku obficie i zdrowo plonować.Fot.123RF.com

Spis treści:

Pielęgnacja truskawek po zbiorach – jakie zabiegi trzeba wykonać?

To, że truskawki zakończyły owocowanie nie oznacza, że można je zostawić i czekać do kolejnego roku. Owoce te, a właściwie ich krzaczki, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, by przetrwać zimę i za rok wydać obfity i zdrowy plon. Zabiegi takie jak odchwaszczanie, nawożenie i opryski mają za zadanie wzmocnić truskawki i ochronić je przed chorobami oraz szkodnikami. To szczególnie ważne dla plantatorów, którzy uprawiają całe pola truskawek. Jeśli nie zadba się o nie od razu po zbiorach, plon w przyszłym roku może być nieudany, co przełoży się na niższą sprzedaż.

Odchwaszczanie truskawek po zbiorach

Chwasty stanowią dla truskawek poważną konkurencję o wodę i składniki pokarmowe znajdujące się w glebie. To dlatego odchwaszczanie jest w przypadku tych owoców tak ważne – nawet wtedy, gdy zbiory się zakończyły. W przypadku małych zagonów z truskawkami, czyli uprawy amatorskiej, wystarczy walczyć z chwastami ręcznie, po prostu regularnie je wyrywając. Robi się to cały sezon – od posadzenia krzaków, poprzez czas owocowania, aż do późnej jesieni. W przypadku upraw komercyjnych, które zajmują większą powierzchnię – ręczne wyrywanie chwastów jest nieefektywne, a wręcz niewykonalne. Wówczas zaleca się zastosowanie herbicydów. Stosowanie herbicydów nie jest zalecane w przydomowych ogródkach, w których można wypielić grządki ręcznie. Trzeba pamiętać, że są to pestycydy – jeśli nie są niezbędne, lepiej ich nie stosować.

Odchwaszczając truskawki po zbiorach, należy również usuwać pozostałe na krzaczkach i wokół nich podgniłe owoce i liście z objawami chorób. Pozostawienie ich na grządkach może skutkować rozwojem chorób grzybowych. Podczas usuwania chwastów, trzeba także usunąć wyrastające rozłogi, które osłabiają roślinę mateczną. Jeśli chcesz pozyskać nowe sadzonki, możesz takie rozłogi zostawić, natomiast pamiętaj, aby jesienią wykopać je i przesadzić w nowe miejsce.

Aby zmniejszyć ilość chwastów wśród truskawek, a jednocześnie utrzymywać odpowiednią wilgotność gleby, warto ściółkować ziemię między krzakami. W przypadku truskawek najlepsza będzie do tego słoma.

Przeczytaj również: Pękanie pomidorów na krzaku. Dlaczego pomidory pękają i jak temu zapobiegać?

Nawożenie i opryski truskawek po zbiorach

Truskawka po zbiorach wymaga odżywienia i wzmocnienia. Podaje się więc wtedy kolejną dawkę nawozów. Najważniejsze składniki, które trzeba dostarczyć roślinom po owocowaniu to:

  • azot,
  • potas,
  • fosfor,
  • magnez,
  • wapń.

Nawożenie wzmacnia roślinę i poprawia jej ogólną kondycję oraz ułatwia wytworzenie nowych pędów i pąków kwiatowych. Do nawożenia najlepiej zastosować sposoby naturalne, na przykład kompost, choć w dużych uprawach używa się także nawozów mineralnych. Czym charakteryzują się oba rodzaje?

  • Kompost

Jest to nawóz organiczny wytwarzany przede wszystkim z odpadów roślinnych. Powstaje w wyniku tlenowego rozkładu resztek roślin przez mikroorganizmy, czyli w procesie kompostowania w pryzmach kompostowych lub kompostownikach. Kompost stosowany w ogrodzie wzbogaca glebę w próchnicę – dzięki niemu podłoże staje się przewiewne i lekkie. Kompost jest bogatym źródłem materii organicznej, a przy okazji najtańszym materiałem do użyźniania gleby. Ze względu na swoje niezwykłe właściwości, nazywa się go „czarnym złotem ogrodników”.

Kompost można kupić albo zrobić samodzielnie – wystarczy do tego najprostszy (na przykład zbity z desek) kompostownik i nieco cierpliwości. Żeby uzyskać trochę tego cennego nawozu, trzeba regularnie dorzucać do kompostu resztki warzyw, skoszoną trawę, patyki i tym podobne – po kilku miesiącach czarne złoto ogrodników będzie gotowe. Na pole truskawek przeznaczone do celów komercyjnych oczywiście nie da się wyprodukować wystarczającej ilości kompostu w przydomowym kompostowniku. Można jednak bez problemu go kupić.

  • Nawozy mineralne

Alternatywą dla sposobów naturalnych są nawozy mineralne: jednoskładnikowe albo wieloskładnikowe. Do nawożenia truskawek najlepsze są wieloskładnikowe nawozy przeznaczone konkretnie do tych owoców. Należy pamiętać, że nawożenie krzaczków azotem wykonuje się najpóźniej do połowy sierpnia. Późniejsze „dokarmianie” rośliny niepotrzebnie pobudzi ją do wzrostu i utrudni przejście w spoczynek na czas zimy. Jesienią nawozi się truskawki nawozami bezazotowymi, które wzbogacają glebę w fosfor i potas.

Opryski, które robi się na truskawkach po zbiorach, mają na celu przede wszystkim zapobiec rozwojowi chorób grzybowych. Stosuje się więc do tego środki grzybobójcze, tzw. fungicydy. Poza zwalczaniem patogenów wywołujących choroby, bardzo ważna jest kontynuacja ochrony przeciwko takim szkodnikom, jak: przędziorek chmielowiec, roztocz truskawkowiec oraz opuchlaki. Do tego zabiegu stosuje się ochronę chemiczną.

Dlaczego nawożenie truskawek po zbiorach jest tak ważne?

Choć w lipcu i sierpniu większość osób nie myśli jeszcze o mrozach, plantatorzy muszą się do nich powoli przygotowywać. Przed zimą będą mechanicznie zabezpieczać truskawki, stosując agrowłókninę, słomę czy folię perforowaną. Natomiast bardzo istotne jest, aby do tego dołączyć dobre przygotowanie krzaków „od wewnątrz”. Jeśli rośliny wejdą w okres spoczynku osłabione, porażone przez choroby, z wyraźnymi niedoborami pokarmowymi, czyli – ogólnie mówiąc – w złej kondycji, nie pomoże im nawet najlepsze okrycie. Zdrowe i odżywione rośliny zimują znacznie lepiej niż egzemplarze słabe i pozostawione po zbiorach bez odpowiedniej dawki nawozów.

Sezon na truskawki zaczyna się w czerwcu, a czasem już w późnym maju i trwa około miesiąca. Dla plantatorów nie kończy się on jednak w lipcu! Po zbiorach truskawki wymagają bowiem dalszej pielęgnacji, aby w kolejnym roku obficie i zdrowo plonować. Do najważniejszych zabiegów, które wykonuje się do zakończenia sezonu wegetacyjnego należą: odchwaszczanie, nawożenie i opryskiwanie. 

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Jak ściółkować ogórki? Cztery sprawdzone metody ściółkowania

Jak dobrze wyparzyć słoiki? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.