Spis treści:
- Kapusta pekińska charakterystyka
- Kapusta pekińska właściwości
- Kapusta pekińska uprawa
- Kapusta pekińska odmiany
- Kapusta pekińska choroby i szkodniki
Kapusta pekińska charakterystyka
Kapusta pekińska (Brassica pekinensis) należy do rodziny kapustowatych. Tworzy główki o wydłużonym, owalnym kształcie. Jej liście są szerokie, żyłkowate i pomarszczone, a na brzegach faliste. Na zewnątrz zielone w środku główki jaśniejsze, kremowo-żółte.
Kapustę pekińską można spożywać na surowo, po ukwaszeniu lub po ugotowaniu.
Kapusta pekińska właściwości
Kapusta pekińska posiada wysoką zawartość składników odżywczych. Zawiera duże ilości witaminy C, a także witaminę A, witaminy z grupy B, beta karoten, rutynę oraz wapń potas i magnez. Najwięcej witaminy C zawierają jej wewnętrze liście, natomiast liście zewnętrzne zawierają więcej żelaza i kwasu foliowego.
Jest delikatna w smaku i bardziej lekko strawna niż inne odmiany kapust.
Kapusta pekińska uprawa
Kapusta pekińska może być uprawiana z siewu do gruntu lub z rozsady.
Preferuje stanowiska słoneczne osłonięte od wiatru.
W gruncie może być uprawiana od połowy kwietnia do połowy listopada. Jednak najlepszy czas na jej uprawę jest od połowy lipca do końca października.
Dla prawidłowego wzrostu kapusta pekińska wymaga specyficznego przebiegu temperatur:
- w początkowej fazie wzrostu najlepiej rośnie w temperaturze 18-20 stopni C
- podczas wiązania główki 15-16 stopni C
- w końcowej fazie wzrostu temperatura powinna wynosić 10-13 stopni C
Gleba
Kapusta pekińska ma słaby system korzeniowy dlatego wymaga gleb lekkich, żyznych, próchniczych, zasobnych w składniki pokarmowe.
Podlewanie
Płytki system korzeniowy sprawia, że roślina jest wrażliwa na niedobór wody. Podlewanie to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych kapusty pekińskiej. Intensywność podlewania należy dostosować do panujących warunków, gdyż zarówno bark wody jak i jej nadmiar są zagrożeniem dla warzywa. Aby zapewnić wilgotność gleby na odpowiednim poziomie warto sprawdzać ją przy pomocy wilgotnościomierza ogrodniczego.
Nawożenie
Kapusta pekińska charakteryzuje się krótkim okresem wzrostu i słabym systemem korzeniowym, z tych powodów ma duże wymagania w zakresie nawożenia. W uprawie kapusty wskazane jest nawożenie organiczne, szczególnie polecane są obornik i kompost. Nawozy te najlepiej zastosować jesienią w roku poprzedzającym uprawę kapusty pekińskiej. Nawożenie organiczne może być uzupełnione nawożeniem. Dla ustalenia potrzeb nawożenia mineralnego należy wykonać analizę chemiczną gleb, aby nie przenawozić roślin.
Odchwaszczanie
W początkowym okresie wzrostu odchwaszczanie jest niezwykle istotne, gdyż niedobór światła może obniżyć plony i pogorszyć jakość główek kapusty. Jak warzywa się rozrosną i zajmą wolną przestrzeń, chwasty przestaną stanowić zagrożenie. Chwasty najlepiej usuwać mechanicznie.
Zbiór kapusty pekińskiej
Kapustę pekińską najlepiej zbierać podczas bezdeszczowej pogody, aby główki pozostały suche. Rośliny najlepiej ścinać nożem. Uszkodzone lub chore liście zewnętrze należy od razu usuwać. Główki kapusty ustawiamy w pojemnikach w pozycji stojącej.
Czytaj także: Mszyce i mączliki nie mają szans. Przygotuj oprysk z liści lub korzeni chrzanu
Kapusta pekińska jest coraz chętniej wykorzystywana w kuchni. Fot. 123RF.com
Kapusta pekińska odmiany
Poszczególne odmiany różnią się wysokością, kształtem, kolorem liści, wrażliwością na choroby a także smakiem.
- Kapusta pekińska Capitol F1 – to wczesna odmiana polecana do uprawy letniej i jesiennej.
- Kapusta pekińska Optiko F1 – odmiana wczesna przeznaczona do uprawy na zbiór wiosenno-letni. Ma krótkie zwarte liście w kolorze jasnozielonym.
- Kapusta pekińska Hilton – to odmiana wczesna o bardzo smacznych liściach w kolorze zielonym do jasno-żółtego. Tworzy główki średniej wielkości.
- Kapusta pekińska Manoko F1 – odmiana wczesna o cylindrycznych główkach. Polecana do upraw wczesnych pod osłonami. Jej zwarty pokrój umożliwia gęste nasadzenie i wysokie plony.
- Kapusta pekińska Eva – odmiana wczesna o małych cylindrycznych główkach zalecana do uprawy wiosennej i jesiennej.
- Kapusta pekińska Bliko F1 – odmiana o główkach cylindrycznych i ciemnozielonych, karbowanych liściach zewnętrznych. Ceniona z uwagi na możliwość długiego przechowywania.
- Kapusta pekińska Mirako – odmiana polecana do upraw wczesnych pod osłonami i w gruncie, na zbiory wiosenne i letnie. Posiada cylindryczne główki w kolorze zielonym.
- Kapusta pekińska Enduro F1 – odmiana średnio-późna. Tworzy główki cylindryczne, zielone o wielkości 1 do 1,5 kg. Termin zbioru od sierpnia do listopada.
- Kapusta pekińska Marrio F1 – tworzy główki w kolorze zielonym o masie 1,2 do 2 kg. Ceniona z uwagi na możliwość długiego przechowywania.
Czytaj także: Drzewa owocowe do sadu i ogrodu. Wybieramy odmiany drzew owocowych do sadu
Kapusta pekińska choroby i szkodniki
Kapusta pekińska jest narażona na szereg chorób i szkodników.
Podstawowe choroby kapusty pekińskiej:
- zgorzel siewek kapustnych
- czerń krzyżowych
- szara pleśń
- mączniak rzekomy
- czarna zgnilizna
- mokra zgnilizna bakteryjna
- kiła kapusty
Najczęstsze szkodniki atakujące kapustę pekińską:
- pchełki
- mszyca kapuściana
- bielinek rzepnik
- bielinek kapustnik
- śmietka kapuściana
- tantniś krzyżowiaczek
- piętnówka kapustnica
- błyszczka jarzynówka
Kapusta pekińska nie należy do warzyw łatwych w uprawie. Jest natomiast coraz chętniej wykorzystywana w kuchni.