Porady ogrodnicze

Drzewa owocowe do sadu i ogrodu. Wybieramy odmiany drzew owocowych do sadu

Samodzielnie wyhodowane jabłka czy gruszki to marzenie wielu osób. Jeśli tylko dysponujesz działką, nic nie stoi na przeszkodzie, by uruchomić własny niewielki sad. Oczywiście trzeba pamiętać o kilka ważnych zasadach związanych z taką uprawą i dobrać odpowiednie drzewa owocowe do ogrodu. Ale przy odrobinie chęci wszystko jest możliwe

Drzewa owocowe do sadu i ogrodu. Wybieramy odmiany drzew owocowych do sadu
Własny ogród z drzewami owocowymi, choćby nawet niewielkich rozmiarów, to często sposób na spełnienie marzeń o własnych, zdrowych, niepryskanych owocach.Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Sadzenie drzew owocowych a dobranie odległości

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jakiej odległości powinny być nasadzone drzewa owocowe do ogrodu. Przyjęło się, że optymalna jest wartość co 4 metry w rzędach wyznaczonych co 5 metrów. Dużo zależy jednak od tego, jak duże są rośliny. Na przykład te najniższe, szczepione na podkładkach karłowych, spokojnie poradzą sobie w warunkach nasadzenia co 2 metry w rzędach wyznaczanych co 3 metry.

Jeśli zdecydujesz się na wariant tradycyjny, czyli właśnie w rzędach rozmieszczonych w odpowiedniej odległości, drzewa możesz podsiać trawą. Uzyskasz w ten sposób bardzo ładny efekt, a sam sad, nawet jeśli jest niewielki, będzie się prezentować bardzo sielsko i atrakcyjnie.

Przeczytaj również: Jakie rzadkie gatunki krzewów i drzew owocowych warto uprawiać w ogrodzie?

Rzadkie krzewy i drzewa owocowe mają wiele walorów. Fot. Getty Image

Kiedy i jak sadzić drzewa owocowe do ogrodu?

Warto poświęcić trochę uwagi na wybór odpowiedniego miejsca nasadzenia, bo to na nim przez wiele lat będą rosnąć drzewka. Nie bez znaczenia jest też sama pora siania – a konkretniej, jesień.

W tym celu już we wrześniu należy wykopać głębokie na ok. 60 cm dołki. Powinny być na tyle szerokie, by korzenie młodego drzewka mogły bez problemu się przemieszczać i rosnąć wszerz. Do nich wrzuca się następnie dojrzały kompost, wraz z popiołem drzewnym. Całość pokrywa się ściółką. Około listopada musisz usunąć z dołka przygotowaną dwa miesiąca wcześniej mieszankę. Po usunięciu umieść w zagłębieniu palik, który będzie potrzebny do podparcia się rośliny.

Kolejnym krokiem jest usunięcie zaschniętych fragmentów korzeni z sadzonki i wstawienie jej do przygotowanej dziury. Dół obficie przykryj ziemią i upewnij się, że drzewko jest umieszczone stabilnie. Ziemia powinna szczelnie wypełnić przestrzenie między korzeniami. W końcowym etapie ziemię wokół drzewa udeptaj i obficie podlej. Gotowe!

Jakie drzewa owocowe do ogrodu? Wybór odmiany

Warto mieć na uwadze, że każdy sad ma różną charakterystykę i na jednym obszarze mogą znajdować się albo te same odmiany, albo kilka lub kilkanaście różnych.

Jest wiele odmian drzew owocowych, dlatego tak istotny jest odpowiedni ich dobór. Jeszcze przed zasadzeniem, warto poznać najważniejsze fakty na ich temat:

 • jakiego stanowiska wymagają,
 • jakie osiągają rozmiary,
 • w jakich odległościach od siebie mogą występować.

Dopiero na podstawie tych czynników można złożyć zamówienie na konkretny wariant oraz wyznaczyć dla nich właściwe miejsce zasadzenia.

Drzewka owocowe do ogrodu – które wybrać?

Nie wiesz, na jakie konkretnie odmiany się zdecydować, wybierając drzewka owocowe do ogrodu? Zapoznaj się z poniższą listą.

 • Grusza: Bera Hardy, Konferencja (odmiana jesienna), Komisówka, Faworytka (odmiana letnia).
 • Śliwa: Opal, Ulena, Katinka, Węgierka zwykła.
 • Czereśnia: Rivan, Regina, Burlat.
 • Jabłoń: Witos, Delikates, Sawa.
 • Wiśnia: Sabina, Łutówka, Pandy 103.
 • Winorośl: Alwood, Arkadia, Aurora.
 • Porzeczka: Rondom, Tisel i Titana.
 • Brzoskwinia: Velvet, Harnaś, Redhaven.

Wśród rekomendowanych drzew owocowych do ogrodu znajdują się także różnorodne odmiany wiśni, moreli, agrestu itd. Same rodzaje jabłoni obejmują mniej więcej 10 tysięcy drzew sadowniczych i ozdobnych. W praktyce wszystko zależy od tego, jak bardzo rozwinięty ma być przydomowy sad i jakie są twoje możliwości w zakresie uprawy. Jeśli chodzi o tempo wzrostu drzewek, to jest ono zwykle regulowane przez zastosowanie odpowiedniej podkładki dla drzew owocowych.

Przeczytaj również: Mało znane drzewa i krzewy owocowe. Lista naszych faworytów

Lista mało znanych krzewów owocowych jest długa. Fot. 123RF/PICSEL

Odmiany odporne?

Jeśli obawiasz się, że już na samym początku przygody z sadownictwem, wydasz pieniądze na drzewa, które wkrótce zachorują, od razu wybierz odmiany odporne. Na rynku istnieją różne warianty, jeśli chodzi o tę kategorię i warto poradzić się specjalisty przy zakupie. Niestety w wielu przypadkach potrzebne będą po prostu regularne opryski.

Jakie drzewka owocowe do ogrodu o małym areale?

Jeśli przygotowujesz nasadzenia w niewielkim ogrodzie przydomowym lub planujesz sadzenie drzew owocowych na działce R.O.D., wybieraj zawsze takie odmiany, które wcześniej wchodzą w okres owocowania. Upewnij się też, że drzewka będą tworzyć małe korony – w ten sposób zaoszczędzisz sobie sporo pracy.

Najmniej miejsca będą zajmować drzewa owocowe szczepione na podkładkach karłowych, słabo rosnących. Według różnych opinii, są one także najłatwiejsze w pielęgnacji.

Drzewka owocowe niskopienne i ich charakterystyka

Drzewka owocowe niskopienne to takie rośliny, które zaokulizowano na wysokości w przedziale między 10 a 20 cm nad ziemią. To mniej więcej o metr niżej w porównaniu z drzewkami określanymi jako wysokopienne. Z kolei korona drzewek owocowych niskopiennych musi zaczynać się od wysokości mniej więcej pół metra nad ziemią.

Karłowe drzewa owocowe – kiedy są dobrym rozwiązaniem?

Karłowe drzewa owocowe to taka odmiana roślin, które nie przekraczają 3 lub 4 metrów. Ich niewielki rozmiar przynosi sadownikom wiele korzyści. Przede wszystkim, w tym przypadku łatwiejsza jest sama pielęgnacja, ale także późniejszy zbiór owoców oraz cięcie drzewa.

Jeszcze jednym plusem z obsadzenia sadu karłowymi drzewami owocowymi jest to, że szybciej wchodzą one w okres owocowania. Lepiej wykorzystują promienie słoneczne. Ponadto otrzymywane z nich owoce uznaje się za smaczniejsze w porównaniu z odmianami tradycyjnymi, wyższymi.

Drzewa owocowe karłowe stosuje się najczęściej w sadach towarowych, gdzie rośliny ulokowane są stosunkowo blisko siebie. Taka hodowla jest wówczas o wiele bardziej efektywna, bo z jednego hektara uzyskuje się o wiele lepszy plon.

Po co szczepi się drzewka owocowe do ogrodu?

Czasem zachodzi konieczność szczepienia drzewek owocowych. Choć może to brzmieć tajemniczo, to zasadniczo chodzi o połączenie w jedną roślinę części dwóch roślin. W ten sposób można wzbogacić poszczególny rodzaj drzewka o kolejną, nową odmianę.

Gałęzie, które są przeznaczone do szczepienia, powinny mieć od 8 do 15 cm średnicy, w zależności od rodzaju rośliny (najwięcej dla grusz, najmniej dla drzewek pestkowych). Połączone ze sobą komponenty, a więc zrazy na podkładkach, należy posmarować specjalną maścią sadowniczą. Gdy już widoczne będą nowe pędy, wybierz te najsilniejsze. To one dadzą początek nowym gałęziom.

Są różne rodzaje szczepienia: przez klinowanie, zbliżenie, stosowanie czy na przystawkę. Dobrze jest wybrać odpowiednią metodę dla siebie. Miej jednak na uwadze, że szczepienie drzew owocowych przeprowadza się zawsze na wiosnę.

Sadzenie drzew owocowych: czy warto?

Własny ogród z drzewami owocowymi, choćby nawet niewielkich rozmiarów, to często sposób na spełnienie marzeń o własnych, zdrowych, niepryskanych owocach. Jeśli więc tylko dysponujesz odpowiednim miejscem i chęciami, warto zacząć stawiać pierwsze kroki w amatorskim sadownictwie.

Przeczytaj również: Nawożenie drzewek owocowych. Co warto wiedzieć?

Kiedy i jak nawozić drzewa owocowe? Fot. 123RF/PICSEL

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Drzewa owocowe do sadu i ogrodu. Wybieramy odmiany drzew owocowych do sadu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.